Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Petry za osmdesát čtyři, Camelky za devadesát, Marlbora za 96 korun! A možná víc… To nás čeká v roce 2014

30.12.2013
Petry za osmdesát čtyři, Camelky za devadesát, Marlbora za 96 korun! A možná víc… To nás čeká v roce 2014

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Předseda Svobodných Petr Mach posílá zprávu všem kuřákům. Rok 2014 se jim prý nebude líbit, protože krabička cigaret zdraží hned o sedm korun. Na vině je prý především ČNB, která v závěru letošního roku oslabila českou korunu. Podíl na zdražení však má i Evropská unie. A odnese to prý Babiš (ANO) spolu s českými domácnostmi.

Na základě směrnice EU dojde ke zdražení, i když ne všech. Polsko si v této věci dokázalo dojednat výjimku, takže patrně dojde na dovoz polských cigaret do Česka.  U českého zboží měla daň stoupnout o 2 koruny a pětadvacet haléřů, aby byla naplněna kritéria směrnice. Díky oslabení koruny však bude muset být daň ještě vyšší, přesněji řečeno, musí stoupnout o 2,50. Pokud by k tomu nedošlo, může nám hrozit i žaloba ze strany EU.

Babišova vláda

Česká národní banka se rozhodla v listopadu oslabit korunu a zdražit euro. Euro nyní místo původních 25 korun stojí 27,655 Kč. Sazba spotřební daně tak bude muset stoupnout aspoň na 2,50 Kč za jednu cigaretu, tedy na 50 korun za krabičku 20 cigaret, abychom směrnici EU naplnili a nedostali pokutu. Ke spotřební dani se navíc připočítává daň z přidané hodnoty a cigarety tak celkově budou muset zdražit o 7 korun, upozorňuje Mach.

Nová vláda, která ve své koaliční smlouvě slibuje alespoň prozatím nezvyšovat daně, bude muset tento slib obratem porušit právě kvůli směrnici EU. Stojí za pozornost, že Mach nazývá budoucí vládu vládou Babišovou, přestože premiérem bude Bohuslav Sobotka z ČSSD. Mach tak dává jasně najevo, kdo bude podle jeho názoru v příštích letech hrát prim.

ČNB se sekla

Ačkoli Nečasova vláda podpořila v roce 2011 zvýšení daně z cigaret ve víře, že získá více peněz do rozpočtu, podle předsedy Svobodných se odehraje něco jiného. Lidé buď omezí kouření, anebo se ještě pravděpodobněji rozroste černý trh, na čemž stát jednoznačně prodělá. ČNB sice v listopadu chtěla podpořit české exportéry a české domácnosti motivovat k většímu utrácení, ale její krok má, jak se ukazuje, i řadu důsledků, které na první pohled nebyly vidět. Dobrý ekonom by je přitom podle Macha měl umět předvídat.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace