Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senátor: Maminka těžce postiženého syna nemá nárok na dávky a vedle ní cikánka se zlatými prsteny a mobilem za 20 tisíc, která je dostane

25.11.2013
Senátor: Maminka těžce postiženého syna nemá nárok na dávky a vedle ní cikánka se zlatými prsteny a mobilem za 20 tisíc, která je dostane

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Jaroslav Doubrava

ROZHOVOR Ústecký senátor Jaroslav Doubrava se v rozhovoru vyjádřil k vraždě vlivného sociálního demokrata Romana Housky i povolební situaci. Řekl také zajímavý příběh o mamince s postiženým dítětem a Romce se zlatými prsteny a mobilem za dvacet tisíc, která si šla pro sociální dávky. Romové by podle něho měli za sociální dávky pracovat. A neměli bychom ustupovat muslimům.

Co říkáte výsledku voleb? Je to překvapení?

Překvapení to až tak velké není. Takového výsledku jsem se docela obával. Překvapilo mě to, kolik hlasů získaly ty nové strany a především ANO. Vůbec nejsem nadšen z toho, že se do sněmovny vrací KDU-ČSL, protože to byla strana, která v minulosti šla s kýmkoli jen proto, aby vždy ve vládě byli.

Co jste říkal povolebnímu boji v ČSSD?

Štěpení ČSSD je známá věc, ale nečekal jsem, že se to stane hned po volbách. Považuji to za krajně neseriózní. Hašek Sobotkovi před tím poklepával na rameno, že jsou nerozluční přátelé, a pak mu vrazí kudlu do zad. Za většího prašivku považuji ale Milana Chovance, který, ač byl s někým domluvený – a je jedno, zda to byla myšárna, nebo nebyla myšárna – a podal na něco ruku, tak to má dodržet, i když to pro něj v tu chvíli není výhodné. Co udělal Chovanec hned po té schůzce v Lánech, považuji za prašivinu.

Nebylo by ale po volebním Pyrrhově vítězství ČSSD logické, že by předseda odstoupil?

Důsledky vyvodit měl, ale to si musí rozhodnout sám či ČSSD. Vykřikování, že získají přes třicet procent, se ukázalo jako kontraproduktivní. Kampaň byla postavená na Sobotkovi a myslím si, že on není mezi lidmi zrovna vnímán jako nejlepší lídr ČSSD.

Nyní Ústeckem otřásla vražda vlivného sociálního demokrata Romana Housky. Co si o tom myslíte?

Když se člověk zamyslí, čím se zabýval, tak je možná s podivem, že se to stalo až teď. Na severu neměl dobrou pověst, mluvilo se o něm jako o mafiánovi. Někteří sociální demokraté z něj nadšeni nebyli. Tu vraždu bych nespojoval s politikou. Spíše si myslím, že to je věc jeho aktivit mimo politiku a jeho podvodného podnikání.

Znal jste ho osobně. Měl jste s ním nějakou osobní zkušenost?

Nikdy jsem s ním nejednal a nikdy jsem o to ani nestál.

Co se na Ústecku o tom povídá?

Říká se, že za řadou věcí tam stál on. Že si dosadil Vaňhovou do hejtmanského křesla, aby to měl pod kontrolou. Mluví se o řadě podivností kolem zakázek, kolem regionální operačního programu a podobně. Ale nic z těch řečí nemohu potvrdit. Nebyl jsem u toho.

Vy se dlouhodobě zabýváte romskou problematikou. Co říkáte tomu, jak se nyní slovenští Romové nastěhovali do Velké Británie a místní obyvatelé z nich nejsou zrovna dvakrát odvázaní?

Celé je to o tom, že je musíme přimět, aby pracovali, aby nedostávali sociální dávky za nic. I kdyby měli stokrát nebo po sto prvé zametat chodník, tak ho budou zametat a ty peníze dostanou za práci. Ať se učí, že peníze jim nebudou kynout z toho, že natáhnou ruku a dostanou sociální dávku. Čili, kdo by nepracoval, dávky by nedostal. Vedlo by je to k tomu, aby se naučili pracovat a vyřešilo by to problém, který je s večerním hlukem, který dělají a kdy ruší ostatní, kteří musí ráno vstávat do práce. Jich se vstávání netýká, oni mohou ráno klidně spinkat, a tak mohou do noci řádit.

Jen se podívejte na to, jak devastují byty. V Předlicích vyřezali i trámy ve střeše a zdevastovali byty tak, že se baráky musí bourat. Radnice je přestěhovala do ubytovny. Po půl ruce jejich pobytu v ubytovně je ubytovna zdevastovaná, ukradli i vodovodní kohoutky. Oprava ubytovny bude stát v nejlevnějším případě deset milionů korun. Proč bychom neměli přistoupit k řešení, které je například ve Švýcarsku, že když někdo poškodí byt, tak ho musí zaplatit, a když to nezaplatí, tak jde do lochu a tam tvrdě pracuje, dokud tu škodu neodpracuje. Proč má vlastník trpět to, že mu někdo zdevastuje byt, pak odejde a je v podstatě nepostižitelný? Já vám řeknu ještě jeden příběh, můžu?

Jasně.

U nás jedna paní má jedenáctiletého syna po těžké mozkové operaci. Potřeboval 24hodinovou péči, jeho maminka už vyčerpala veškeré prostředky, které měla, tak šla požádat o sociální podporu. Já jsem šel s ní, abych to viděl na vlastní oči. První věc, kterou se dozvěděla, že se k ní půjdou podívat, jestli má nějaké zbytné věci, které by mohla prodat. Já jsem okamžitě vystartoval a těm úředníkům jsem řekl: „Prosím vás pěkně, takhle jednáte i s Cikánama?“ Podívali se na mě jak na dementního.

Pak zjistili, že ač si tady platí sociální, sehnala si ve Švýcarsku nějakou brigádu, takže prý nemá nárok na sociální podporu, protože Švýcaři nejsou v EU. Tak ji pak poslali naproti na hmotnou nouzi a tam jsme seděli, než si na nás úřednice udělala čas. Přišla tam Cikánka a sedla si vedla nás. První, co udělala, bylo, že sundala zlaté prsteny z ruky a dala je do kapsy. Za chvíli jí zazvonil telefon a ona vytáhla moderní mobil za řádově nějakých 20 tisíc korun. A dostává dávky v hmotné nouzi. Chápete, proč je člověk kvůli tomu dožranej? Tady jsou nepracující Cikáni, na které peníze jsou, a maminka s těžce nemocným děckem musí prosit pomalu na kolenou, aby si ji někdo všiml. Mně je jedno, jestli mě bude někdo označovat za rasistu. Pokud Cikáni kradou technické zařízení k železničním tratím a hrozí, že zemřou lidé, tak na to budu upozorňovat. Jestli, když říkám, že mají lidé pracovat, nemají krást a nemají ohrožovat lidi na životech je rasismus, tak jsem rasista. Klidně, prosím, poslužte si rádoby-humanisti.

Co říkáte kauze, kdy si dvě muslimky u nás stěžovaly, že nemohou nosit šátek ve škole. I když je to proti školnímu řádu? Tvrdily, že to je diskriminace.

To je další věc, kdy se mně zpění krev. Já si vzpomínám, že když ministryně zahraničí USA Clintonová přijela do Saudské Arábie, tak ji nedovolili vystoupit z letadla, dokud se nezahalila, protože tam ženy bez pokrývky chodit nesmějí. Tak proč bychom neměli postupovat vůči nim stejně? Proč ji máme povolovat stavbu mešit? Ať si tu postaví mešitu v okamžiku, kdy v Saudské Arábii bude postaven první katolický kostel. Dokud se to nestane, tak proč my jim máme ustupovat? Žádné burky, žádné mešity, protože naše kultura je jiná než jejich a jestli zde chtějí žít, ať se přizpůsobí. Správný postoj je: My zde máme takovou kulturu, takový jazyk, takové zákony a to respektujte. Pokud se vám to nelíbí, máte úžasnou příležitost naprosto svobodně z naší země odejít. To je přesně to, co by mělo platit u nás. Jestli tu chtějí žít, musí se podřídit našim zákonům, našim zvyklostem, naší civilizaci.   

Lukáš Petřík

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová