Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Němečtí importéři a norští sprinteři. Mezi nimi čeští oukropci. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.12.2024
Němečtí importéři a norští sprinteři. Mezi nimi čeští oukropci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Člověk roku s bavorským premiérem

14. prosince jsem nejistě vyšel před dům a rozhlížel se, jestli už konečně nastala panika. Kolem prošla sousedka s pojízdnou taškou. Zahučela na mě své temné dobré ráno, v dálce zaštěkal pes, kočka se mi otřela o nohu. Panika nikde v dohledu. Echt co, pokrčil jsem rameny jako s naší dědinou celá Evropa a šel zatopit v kamnech. V Norsku se zatím děly věci. Přísliby věcí příštích.

Norští představitelé oznámili svůj záměr odpojit svou elektrickou síť od dánské, přes kterou proudí energie z Norska do Německa. Důvodem pro ně je energetická síť Německa, která neskutečně zdražuje ceny všem. A v Norsku si řekli, že čeho je moc, toho je příliš. Tamní ministr energetiky komentoval stav německé sítě velmi jadrně. „Je to naprosto pos*aná situace,“ což mohl klidně říct i trochu diplomatičtěji. Třeba: „Je to naprosto a dokonale pos*aná situace, poslední zhasne a my to rozhodně nebudeme.“

Proč se norský ministr uchýlil k tak upřímnému vyjádření? Německá sázka na obnovitelné zdroje totiž vyžaduje velké zapojení ostatních zemí. Když v Německu nefouká a nesvítí slunce, Německo vyžaduje import elektřiny z okolních zemí. Těm takový import zákonitě zvyšuje ceny elektřiny. A to dopadá na Norsko takovou váhou, až to začíná přepisovat politickou mapu. Nadcházející volby v Norsku se budou podle Financial Times točit převážně kolem Německa a toho, jak Norům zvyšuje ceny.

Je přinejmenším zvláštní, že informace v České republice nevyvolala jakousi formu paniky. Nebo aspoň diskuse. Že je Norsko daleko a netýká se nás to? No, byl bych opatrný. Jakmile by se Norsko odpojilo od evropské sítě a hrálo si na vlastním písečku samo, obrátí se Německo se svým řízným – Schicken Sie mir umgehend Ihren Strom – na další státy. Na Francii, na Rakousko, Polsko, na nás. Proč se před pár dny bavorský premiér fotil v Praze po boku s Petrem Fialou? Dohadovala se nová energetická politika. Jakmile by se Norsko odpojilo, a s ním i Švédsko, jak píše Financial Times, cena elektřiny u nás by začala trhat nové rekordy.

Doslova hrdinsky se zachoval při návštěvě nejvyššího z Bavorů náš Člověk roku Petr Fiala. „Návštěvu bavorského premiéra Markuse Södera jsme začali trochu neobvykle na adventních trzích. Nechyběla ani klobása u stánku, vánoční atmosféra a hlavně setkání s vámi. Moc příjemný začátek důležitého jednání o posilování spolupráce mezi Bavorskem a Českem, především v oblasti energetiky, železničního a dálničního spojení obou zemí, nebo třeba přeshraniční zdravotní péče,“ napsal k návštěvě sousedního potentáta náš premiér. Neřekl z logiky věci vyplývající: „Je to naprosto a dokonale pos*aná situace, poslední zhasne a my to rozhodně nebudeme.“ Dali si na adventních trzích klobásu.

 

Češi na to přece mají. Oni to Němcům zaplatí. Za poslední tři roky mi stoupla elektřina na dvojnásobek. Stejně jako mnohým dalším. A s pýchou v srdci vzkazuju do sousedního Německa spolu s Petrem Fialou – klidně to ještě zdvojnásobte, my to zvládneme. Hlavně že se Němci povozí ve svých elektromobilech. Pro to jsme ochotní obětovat cokoliv. Jak by řekl můj drzý synáček – scheizekatze.

Je to všechno moc pěkný výhled do budoucnosti. Vždyť si vezměme, že nám za chvíli začnou platit i osobní povolenky na bydlení a na dopravu. Ani v tomto okamžiku se z naší Strakovy akademie neozvalo norsky jadrné „Je to naprosto a dokonale pos*aná situace, poslední zhasne a my to rozhodně nebudeme.“ Mlčíme, Němcům sloužíme, platíme, nestěžujeme si. Nestojí nám to ani za povšimnutí.

Mezitím se v českých médiích začínají čím dál častěji objevovat články o chudobě, o klesající životní úrovni, o nezvládání placení běžných výdajů. Dokonce se u nás začíná usazovat doposud vlastně cizí pojem pracující chudí. Tedy lidé, kteří pracují, ale nemají na nájem, na elektřinu, natož na potraviny. Lepí to za pomoci dávek sociální pomoci. Lidé začínají padat na hubu u složenek, které ještě před lety nedělaly vážné problémy takřka nikomu. Teď už dělají. Vážné problémy. A Petr Fiala si pochvaluje klobásu na adventních trzích. Prostě a jednoduše – scheizekatze jako vymalované. Doufám, že Söder Fialovi slíbil za naši úslužnost aspoň dost korálků a zrcátek jako naivním domorodcům, kterým pak vydoluje všechno jejich zlato.  Jak to tak s koloniemi chodívá.

Zdroje: Financial Times, Seznam Zprávy, iDnes, Týdeník Hrot

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb