Ony ty nemocnice stejně nejsou potřeba, tak se jich zbavme. Komentář Štěpána Chába
komentář
08.10.2024
Foto: Se svolením Magistrátu města Děčín
Popisek: Nemocnice Děčín
S velkým poklidem zaznělo konstatování, že dobrá polovina nemocnic je zralá na restrukturalizaci. To znamená na rušení jednotlivých oddělení, zkracování péče, zrušení péče 24/7. Všechen ten marodný potěr z obyvatelstva se přece může přesunout z okresů do krajů. A pak třeba z krajů jen do Prahy. No co, lékaři jsou drazí, navíc jich není moc a peníze nemáme a princip poslední zhasne už jsme dávno propádlovali, tak teď tiše a opatrně pádlujeme principem rabování zbytků.
Je báječné slyšet takové plány další pětiletky. Není, nebude a s námitkami na lampárnu. „Nebojujeme s absolutním nedostatkem personálu. Když se podíváme na množství lékařů a zdravotních sester v přepočtu na obyvatele, tak jsme dost blízko průměru Evropské unie. Nemáme je ale díky stávající struktuře zdravotnických zařízení dobře rozmístěné,“ popsal pro Seznam Zprávy člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Hroboň z Advance Healthcare Management Institute, neznaje nejspíš rozdíl mezi slovy díky a kvůli. Jinými slovy – neumíme to. Neumíme. A neumíme. A tak to vzdáme a necháme si celý ten zdravotnický kolos vybudovaný za minulého režimu spadnout pod rukama. Přežil třicet let ekonomické debilizace země, teď už i ten odstřelíme. Fungovalo to po desítky let, teď to najednou nejde. Najednou to přestalo ekonomicky dávat smysl. Teď zrovna. Před deseti lety pohoda. Dnes už ne.
A tak padlo interní oddělení v Hustopečích (hele, není to to město, kde si předloni otvíral ordinaci zubař a před dveřmi se mu seřadila fronta o počtu osmi stovek lidí, kdy někteří před ordinací i nocovali, jen aby je zubař vzal?), porodnice ve Stodu, neurologické oddělení v Benešově, chrudimská porodnice také vzala za své. Není to málo, soudruhu Válku?
A protože se rušení nemocnic politici i pojišťovny bojí, začne se „restrukturalizovat“. Prvním návrhem je, že by okresní nemocnice nemusely poskytovat akutní zdravotní péči 24/7. Kousek po kousku odhryzávat, zmenšovat dostupnost, oddalovat, brát, rušit, vymloouvat se. Náš Šluknovský výběžek s 55 tisíci obyvatel spadá pod okresní děčínskou nemocnici. Rumburská nemocnice je sice v rekonstrukci, ale tak nějak přestávám rozumět tomu, proč ji vůbec opravují a slibují oživit. To je jen taková vedlejší kolej i na úrovni okresních nemocnic, která by hned po rekonstrukci měla padnout na bojišti naší neschopnosti si tady zdravotnickou síť udržet.
A proč taky. Je to drahé. Ekonomicky by dával smysl styl amerického zdravotnictví. Dřív než se optají, kde přesně ta jatýrka pobolívají, hledají pacientovi po kapsách platební kartu. A když ten ji nemá, šup s ním do pangejtu. A když to bolí fest, tak hezky na úvěr. Stomatologii už jsme do téhle podoby bez protestů dovedli. Nevšimli jsme si? Bylo nám to jedno? Ne, jen to dělali po kouscích. Salámovou metodou. Tuhle se kousek péče zpoplatnil, tuhle podražil, až jsme tam, kde jsme. Chystají se podobné veletoče i u zdravotnictví jako takového? Ekonomicky by to dávalo smysl. Jen ne každému. Jako u těch zubařů.
Možná by si měl stát ujasnit priority. No, stát… Možná bychom si měli ujasnit priority my, občané státu, protože, ač to zní jako to nejlacinější klišé, přece jenom my jsme stát, my jej zřizujeme a živíme, má tedy sloužit nám, občanům. A to sakumprásk všem. A do toho rozhodně patří funkční a dostupné zdravotnictví, nikoliv zdravotnictví nedosažitelné a u mnohých jeho oborů i finančně nedostupné.
Jakmile začneme rušit a redukovat zdravotní péči, jakmile ji začneme přesouvat do center, máme zaděláno na budoucí problémy. Zrušené už znovu nevybudujeme. Prostě zmizí něco, pro co nemáme adekvátní náhradu. Řešením není rušit a ničit, ale budovat a starat se s péčí řádného hospodáře o již vybudované. Bourat umí každé tele. Je to jen další důkaz toho, že jdeme špatnou cestou.
Zdroj: Seznam Zprávy
ŠloŠlo
Detected language : Czech
Vložil: Štěpán Cháb