Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A na vesnici zůstane jen průvan po člověku. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.02.2024
A na vesnici zůstane jen průvan po člověku. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Regál s krmením

Tak nám na vesnice chtějí dovézt budoucnost. Bezobslužné obchody s potravinami, kam se člověk dostane jen s chytrým telefonem a chytrou občankou v něm. Platí se telefonem, vše je postavené na čipech a monitorování pohybu zákazníka. Pokrok nelze zastavit.

Seznam Zprávy informovaly o novém řetězci s ryze českým názvem Minute Shop. Můžete si jít nakoupit ve dvě ráno, zboží nemusíte ani markovat, dáte ho na pás, projede tunýlkem plným senzorických antén a je nakoupeno. Stačí jen potvrdit platbu na telefonu a jít domů. Je to takový pěkný krok k budoucí bezhotovostní společnosti. Krok do budoucnosti.

No, jak se to vezme. O víkendu naše banka (mám mBank) prováděla aktualizaci systémů. A vyrobila při ní chybu, takže jsme nemohli platit kartou. Ano, stydím se, občas se to stane, že si člověk nevybere hotovost a jde na pokladní rovnou s kartou. Většinou jedeme přes hotovost. Zásadově, jako vzkaz nenechavé budoucnosti, která usiluje o to, abychom se těch barevných papírků vzdali a přešli už jen na virtuální peníze. Trvalo šest hodin, než jsme se domohli nápravy takové chyby. Operátorka na lince nám vysvětlila denní, měsíční i roční limity, vysvětlila, že chyba v systému nám stanovila limit na čtyři stovky měsíčně, pravila, že to opravit v internetovém bankovnictví nemohu (jako kdybych to nevěděl, když jsem se s tím hodinu mořil a kolem hlavy mi létaly otazníky), nabídla nám několik „výhodných“ půjček... a pak limit odblokovala sama.

Šest hodin kvůli jakési chybě při aktualizaci systémů. Chyba se stane, nestěžuju si. Může takový výpadek postihnout i hotovost v peněžence? Jen se ptám. A to byla jen malá chyba, která se hned vyřešila. Ale co jiné náhody a události? Zemětřesení? Blackout? Válka, kterou se tu už dva roky statečně strašíme? Sluneční erupce, která vyřadí elektroniku? Teroristický útok na energetický rozvod? Hackerský útok? Telefon spadlý do kanálu? Může se toho stát tolik. V Austrálii proběhly před lety mohutné povodně. A protože v Austrálii jdou s dobou, neměl prakticky nikdo v oblasti hotovost. Jen karty, chytré hodinky, telefony. Jenže týden jim nic nefungovalo. Vláda musela nechat vrtulníkem na místo dopravit bankomat, aby si lidé mohli vybrat hotovost. I u nás míváme povodně. A může přijít stoletá voda a prostě část obcí na pár dní odtrhnout od civilizace. Není v tu chvíli hotovost přinejmenším výborná alternativa? 

Máme u nás takový milý obchůdek. Zatím s obsluhou. Jednou jsem se ploužil mezi regály a hledal to, co jsem měl napsané na papírku, když mi bylo dáno vyslechnout rozhovor pána u kasy s pokladní. Ptal se, jestli může nákup nechat napsat na futra, výplatu má za tři dny, doma hladové děti. Pokladní přikývla a začali se bavit o drahotě. Pak pán vyluxoval regály a ano, výsledná suma se napsala na futra. Stane se, že pár dní před výplatou prostě není kde brát. I mně se to stalo, když jsem se stal čerstvě rodičem a s hrůzou zjišťoval, že to není taková sranda. A tak jsem ve vesnickém obchůdku vzal pokladního (a zároveň majitele) stranou a prostě si poprosil o zápis na futra. Moc by mě zajímalo, jak si s takovou veskrze lidskou potřebou poradí bezobslužná krabice s ryze českým názvem Minute Shop. Pokud je v plánu do budoucna vybít všechny obchody s pokladními, takové ty vesnické, kde se lidi znají, nebojí se napsat si nákup na dluh, kam se poděje takové to mezilidské – jasně, to víš, že ti pomůžu.

A tak se tak procházím stromořadím budoucnosti a říkám si, ejhle, a co náš krámský, co s ním bude? A co bude s místním podnikáním? Obchod s ryze českým názvem Minute Shop vyroste na návsi, konkurenčně odepíše dumpingovými cenami okamžitě obchod s obsluhou a krámský může odejít na úřad práce. Jistě, to se snese. On se nějak zařídí. Určitě ano, ten náš je moc šikovný a zvládne to. Ale je tu otázka zisků. Malý obchod se svým krámským udržoval jakýs takýs oběh peněz v obci. Danil v obci, byl ku prospěchu obce (ten náš ze skromných zisků sponzoruje místní čutálistický klub pro děcka, občas jim nakoupí mičudy). Minute Shop je začínající korporát. Peníze bude stahovat do Prahy, danit bude v Praze (než se přesune na Kypr, aby mohl danit tam). A vesnice bude zase chřadnout, uvadat, upadat, chudnout a o to víc se vyprazdňovat. Už takhle z vesnice ten náš český kapitalismus odsál veškerou kulturu, kina, diskotéky, rockové kluby. Teď odsaje i ten poslední zbytek. Vesnice jako mrtvý skanzen. S bezobslužným obchodem a bezobsažnou společností.

Rozhodně neříkám, že je to všechno blbě. Je to vývoj. Nelíbí se mi, bere to lidské z vesnických společenství, z digitalizace, která měla být vstřícným asistentem pro život, dělá dozor, odosobňuje, odlidšťuje. Ale k takové společnosti zjevně s vylepšenou internacionálou na rtech spějeme. Jen poznamenávám, že to má i svá temná úskalí, která pár let po zavedení bezobslužných obchodů budeme řešit.

Minute Shop. Vím, neustále opakuju, že je to ryze český název a on není, snažím se tím trochu pohnout směrem k jistému ohledu na to, že čeština je moc hezký jazyk a takový název jako Minutový obchůdek by byl mnohem líbivější, zvukomalebnější než nádor se jménem Minute Shop. To je takové otlemeně nečeské. Pavel Eisner by nad takovým zvěrstvem zaplakal. Nikdy asi nepochopím, proč se za tu češtinu tak stydíme. Vždyť je to nejkrásnější jazyk na celém širém světě. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb