Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odbojářem z donucení. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.05.2023
Odbojářem z donucení. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Zdeňka Nekuly

Popisek: Ministr Zdeněk Nekula si prohlíží potrubí a přemýšlí, jestli i u něho by se dalo jako u tyče zatančit

I přes vytrvalost snad až hloupou jsme si udělali rozpis rodinného rozpočtu a zkonstatovali, že čeho je moc, toho je na export do Brusele. A tak končíme s podporou české ekonomiky a v českém krámě už koupíme jen droždí a kedr. Zbytek výdajů půjde do státní kasy Německa. Což není trucovitý vzdor, ale prostá životní nutnost. Víc už ta nenažranost české ekonomiky vyvozená z elitářské politiky nynější vlády nejde utáhnout.

Jeden z hřebíků do rakve našeho ekonomického vlastenectví zatloukl s nadšením sobě vlastním lidovecký ministr pro tanečky u tyče Zdeněk Nekula. Ten jako přímo státnickou činnost vykázal na vládě přemlouvání německého obchodního korporátu Lidl, aby zlevnil mouku. Ten Nekulovi vyhověl a na jeden jediný den ji zlevnil o téměř polovinu ceny. Už druhý den byla zase na svých výšinách a smála se lidem do překvapených výrazů. Tak tohle je ta práce ministra. Zaskočit se nechat ponížit ke korporaci, poníženě udělat Lidlu reklamu, poníženě o tom napsat na svůj sociální profil, a druhý den, zase poníženě, sledovat, jak byla celá práce k ničemu, protože cena je tam, kde byla předtím.

Další hřebíček dodala vláda svou čtvrteční tiskovkou, kde se naši potentáti ponížili před celým národem.

Nejkomičtější výstup předvedl ministr pro reparáty z matematiky Zbyněk Stanjura. Ten řekl: „Tohle je materiál, za kterým bude stát vláda, bude stát vládní koalice. … Tři základní komodity budou mít od příštího roku významně sníženou sazbu DPH o tři procentní body. Všechny potraviny, stavby na bydlení, všechny léky a všechny zdravotnické prostředky.“ Všechno to bude ve snížené sazbě. U léků pak jeho sdělení vyznělo tak, jako kdyby měly zlevnit a spadnout o tři procenta DPH dolů.

Pro váhavé, kteří žili v bublině toho, že léky jsou v 10% snížené sazbě, pak konduktér naší ekonomiky Stanjura sepsal facebookový komentář tohoto znění (i s onou hrubkou): „Řada výrobků či služeb, které byly v 15% sazbě DPH, půjde nově do nižší 12%ní sazby. Jde především o ty, které mají zdravotní či sociální charakter jako jsou léky a zdravotnické výrobky, stavební práce nebo pohřební služby. Lidem díky tomuto kroku zůstane v peněženkách o 6,3 mld. korun více.“ Z toho jasně plyne, že léky budou zlevňovat z 15 na 12 % DPH, ač jsou nyní na úrovni 10 %.

Vládní kotrmelec jménem Stanjura se tím postavil k tyči hned vedle Nekuly a vytočil před kamerami roztomilou piruetku… při které se mu ovšem z nohou svezly kalhoty s blyštivými flitříky a před národem tak stál Stanjura, jak ho stvořil Pánbu a dotvarovala závodní jídelna Poslanecké sněmovny, kde je strava výživná, chutná, na přání a za polovic toho, kolik si za jídlo platí dělný lid. Bál se říct, a bojí se doteď, že se lidem zdraží léky. A zdraží. Jdou ze sazby 10 % na sazbu 12 %.

Ale ne, nezdraží, kontroval celému tomu blázinci jediný racionálně myslící ministr pro nedostatek léčiv a nákup vakcín pro(ti) covidu Vlastimil Válek. Ten na samostatné tiskové konferenci informoval (asi se za ty zbylé blázny z vlády styděl), že zvýšením daňové zátěže na léky se samotné léky zlevní. To dá přece rozum. Jak? Spousta léků, které jsou volně prodejné, se zahrnou do kategorie na předpis. A to je zlevní, protože je zaplatí pojišťovny. Nevšímejme si toho, že léky, zdražené léky, přesto někdo zaplatí a že tím pádem budou peníze chybět jinde, věnujme se onomu ušetření koncovým pacientem, který bude chtít něco na nastuzení. Místo toho, aby si, jako dosud, skočil do lékárny a kapání do nosu si prostě koupil, musí nejdřív zamířit k lékaři. Zdržovat tam a vyžádat si recepis. Kolik stojí hodina praktického lékaře? Kolik stojí sestřička, která ten recepis vytiskne? Kolik se přidá práce vymírajícím praktickým lékařům? To je to zlevnění? Očividně. Případně si nastuzený občan koupí dražší lék z volného prodeje. Což také udělá. Zbyrokratizováním jsme zlevnili, takže jsme vlastně zdražili, ale můžeme tomu říkat zlevnění. Dobrý den, Chocholoušek hlásí, že už má plno.

A pak je tu praktická stránka věci. Prostě jsem si sedl a spočítal, kolik ušetřím tím, když budu nakupovat v Německu, kde mají dvoj až trojnásobné platy. Vyšlo mi, že za měsíc nakupování výhradně v sousedním Německu ušetřím k sedmi tisícům. A protože se v pangejtu neválí, pošlu, společně s dalšími desítkami až stovkami tisíc lidí, do pangejtu naše ekonomické vlastenectví. Protože není důvod chtít podporovat drobnými nákupy českou ekonomiku, když její nenažranost vzešla z blouznivé neschopnosti výše popsaných politiků (přemlouvat vedení Lidlu, aby na odpoledne zlevnilo mouku, to není politika, to je tanec u tyče ze třetí cenové). Hrůzný stav naší ekonomiky je důsledkem celé řady špatných a ještě horších politických rozhodnutí námi zvolených.

Jen poznámka pro Nekulu – v Německu mouka za 15,-, u nás za 22,- (jasně, ta lepší mouka v Německu stojí i 30,- a víc, ale ta lepší u nás stojí i 50,- a víc, takže asi tak). Dobrá práce, pane ministře. Víte, že v Německu mají trojnásobné platy? Doporučuju, abyste si našel nějakou globálnější tyč, u které zatančit, protože s takovou dojde na třetí pražskou defenestraci.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb