Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když to zvládl národní výbor, zvládne to každý. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.04.2023
Když to zvládl národní výbor, zvládne to každý. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Zateplíme, vyřešíme, kde na to vezmeme, netušíme

Asociace výrobců minerální izolace vydala tiskovou zprávu reagující na uvažovanou povinnost zateplit všechny nemovitosti a dostat je tak z třídy energetické náročnosti E, F a G do třídy D. To znamená zateplit střechu, zdi, instalovat eurookna. Asociace s velkým nadšením a smyslem pro humor vykřikla, že se to zvládnout dá a že bychom se měli vzájemně všichni motivovat.

Zásadní otázka. Kde na to vzít? Evropská unie jistě poskytne dotační balík. Ale ten bude určený převážně pro státní budovy, které mají jít příkladem. No, půjdou, zaplatíme si z daní, protože i unijní peníze jsou peníze z našich daní, motivační příklad a pak budeme od hlav vymazaných poslouchat proslovy o tom, že když to zvládl národní výbor, zvládne to každý. Pro lidi moc peněz nebude. Tam se přemýšlí jinak. Dluh.

Toto k tomu píše milá asociace: „Evropská unie se svým rozhodnutím zavazuje k masivním investicím do akcelerace renovací. Klíčovou roli v dofinancování budou hrát banky včetně těch specializovaných, jako jsou stavební spořitelny, hypoteční banky či záruční a rozvojové banky. Úvěrové a finanční instituce mohou díky svým službám a znalostem trhu řádně posoudit rizika a nabízet spotřebitelům skutečně zvýhodněné zelené produkty. A také stimulovat investory a domácnosti k renovacím budov.“

No není to milé? Podle asociace se tak stát má postavit do role drába a nutit, doslova pod pohrůžkami a znevýhodňováním (viz níže) nutit k tomu, aby se lidé na dlouhé roky zadlužili u bank. A pozor, s radostnou jiskrou v oku, bude se nabízet výhodná půjčka, výhodná. Sice na něco, co byste si jinak nekoupili. Ale když je to výhodná půjčka z rozvojové banky, no neberte to, úrok nebude 10 procent, ale jen 9,5 procent. A to už za to stojí. A pozor, jako bonus k půjčce si můžete vybrat i výhodný jedinečných hrnců a pokliček. Rychle k přepážce, nabídka je omezená.

Osobně se snažím bankovním půjčkám vyhýbat jako Petr Fiala kontaktu s obyvateli České republiky. Teprve s výhrůžným plánem unie na povinné zateplení při nákupu domu jsem se podíval do nabídky té mé banky. K doplacení domu přes osobní hypotéku (tedy bez banky) mi zbývá necelých 200 tisíc. Jako když plivne, že jo. Jenže splácení to je ještě na tři roky. Co když budou ti naši politici zase papežštější než papež?

Ministr vyHladík z Ministerstva pro upírání životního prostoru je velmi zapálený ekolog. Sláva mu, mokřadů si váží, remízky chce dělat, černozem chránit, to je moc hezké. Ale jistě bude tlačit i na to, abychom se do toho zeleného předpeklí vydali co nejdřív. A tak hrozí, že když za tři roky splatím dům, připadne mi okamžitě ze zákona povinnost ho také zateplit. A vyjít ze splácení domu a přejít okamžitě na splácení polystyrénu na zateplení? Čert mi to byl dlužný. Nakoukl jsem do banky, co ona na to. Ta mi na možnou půjčku 200 tisíc hodila takový úrok, že bych musel splácet 270 tisíc. A na tom není nic sympatického. Protáhnout si chomout dluhu, aby si bankéři mohli zajet zalyžovat? Na to mě neužije. A tak musím splatit a tím koupit dům dřív, než to stihnou zateplovači prosadit. Pak můžu dělat obstrukce a nechat boj s tepelnou izolací a státem na dětech. Ale možná ne, asociace předjímá rozhodnutí unie i ČR a spekuluje o trestech pro ty nepřizpůsobivé.

„Na stranu druhou, pokud chce někdo žít v nehospodárné, tedy v nezateplené nemovitosti a vlastnit ji, prosím, ale neměl by očekávat dotované energie nebo jiné příspěvky na bydlení,“ stojí v přípisu Asociace výrobců minerální izolace. My vás, syčáci, donutíme naběhnout do banky a vzít si statisícové úvěry na zateplování. I kdyby na chleba nebylo. A když se toho běhu krys v kole dobrovolně nezúčastníte, no tak vás, jak nadhazuje asociace asociálních izolací ústy své ředitelky Marcely Kubů, odstřihneme od benefitů sociálního státu. Zastropovanou elektřinu? Ne, ne a ne. Odejmeme výhody, přídavky sebereme, příspěvky zakážeme, objednáme na vás barnevernet, zaasfaltujeme vás do silnice jako špatný příklad pro budoucí generace.

Už vidím, jak v této nové době, dle vlahých představ asociace a její ředitelky, volám na dispečink ČEZu, že mi bouřka strhla dráty. Odpověď – máte tepelně izolovaný dům? Ne? No tak si týden dva počkejte. Máme moc práce – takhle přesně ředitelka výrobců izolace přemýšlí. Nechceš do kola s dalšími krysami? No tak to přijde vyloučení ze společnosti a ubírání práv. Chceš si jít svojí cestou a nemít dům jako z magazínu o výhodách polystyrénu? No, no, no, tak takhle ne, soudruhu, to bys nám, Asociaci výrobců minerálních izolací, nedal vydělat. A to musíš. Je logické, že z toho evropského bláznovství má asociace radost, však pod ní sdruženým firmám stoupnou zisky o stovky, ne-li tisíce procent (pokud taková derektiva projde). Jen by tu radost asociace mohla projevit decentním mlčením, a ne až tak nemravně chamtivým křikem.

Celá zpráva asociace je ZDE. Z ní jsem vyzdvihl dvě sporné otázky financování a trestů, které asociace ústy své ředitelky navrhuje. Další sporné otázky jsem nechal ležet (prozatím). A že jich tam bylo.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb