Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se prosazovala ta nejjednodušší změna v legislativě. A neprosadila. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.03.2023
Jak se prosazovala ta nejjednodušší změna v legislativě. A neprosadila. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Sobotní nálož budíků pro nedělní kocovinu s výdobytku civilizace - střídání času

V neděli jsem měl práci od sedmi ráno. Hezky nástup na směnu a s bdělostí Čuka a Geka tvořit lepší svět (no, no, každá práce by měla být příčinou lepšího světa). V sobotu večer jsem si nařídil tři budíky, víc se mi jich sehnat nepodařilo, a zalehl v jedenáct do pelechu. Bylo jedenáct, ale vlastně už půlnoc. A v posteli jsem se neúnavně převaloval nejméně do půlnoci. Tedy do jedné ráno, podle nového letního času. Ráno jsem musel vstát před sedmou, tedy před šestou, podle starého času. Někdo mi ukradl hodinu. Už zase. Celou neděli jsem proklimbal.

Nevýznamné? Novinky pohovořily o expertech z pojišťoven, kteří serveru potvrdili, že týden po změně ze zimního na letní čas stoupnou pravidelně počty nehod na silnicích. Řidiči, stejně jako já, se v sobotu převalují a nemohou zabrat, ale v neděli jim někdo tajemný ukradne ze spánku celou hodinu. Se změnou se vyrovnávají celý týden, kdy je výkyv směrem nahoru v nehodovosti. Jak pravili experti. Ale ani nemuseli nic říkat. Kdybych byl řidič autobusu a v neděli měl šichtu, stane se ze mě vyšetřovaný pachatel.

V roce 2019 jsme měli nakročeno. V Evropském parlamentu se začínaly ledy hýbat. Vznikla potřeba tu šaškárnu se změnou času zastavit. Nikomu to nepomáhá, nic to neušetří, je to jen pro zlost. A tak se rokovalo. A rokovalo. Jeden tábor chtěl zrušit letní čas, druhý, ten sveřepě trval na zrušení zimního. A na otázce, který z časů se zruší, se všechna jednání zasekla. A nezrušil se ani jeden. Sláva moudrým, kteří zasedají v Evropském parlamentu. Ani na takové kravině se nejsou schopní dohodnout. Ale Green Deal, ten by jim šel.

A co český parlament? I tam svitla naděje. V reakci na debatu v Evropském parlamentu se otázka řešila i v tom našem. Sice o dva roky později, ale řešila. Přišla naděje, přišla i jakás takás shoda na střídání času a pak se vše kvůli covidu odložilo ad acta. Snad by zrušení takové ptákoviny rozjelo stoupající křivky nakažených. Odhlasovalo se, že to se zbytečným střídáním času vydržíme do roku 2026. Proč? Nikdo nevysvětlil. Prostě covid. Jak by řekli Ostravaci – bo neni čas, py*o.

V debatě kolem střídání času se pro Český rozhlas vyjádřili další experti. Čáryfukovaté míchání časem výrazně ovlivňuje i zdravotní stav. Zhoršuje psychické stavy, vede k nespavosti, snížené výdrži. Jakožto šampión v běhu na kardiologii mohu potvrdit, že se změnou času se my srdcaři vyrovnáváme jeden až dva týdny a není to nic, co by se dalo vystavovat ve vitráži s úspěchy sovětské kosmonautiky.

Vstanu od práce a hned se musím chytit futer, abych to na toaletu nevzal přes chirurgii v nemocnici, protože nastupující mdloby se chystají, v rukou učebnici fyziky základní školy, seznámit mě s gravitací. Přichází i týden nenadálého zběsilého bušení srdce, jako kdyby jeden vyhrál ve Sportce. A vyhrát ve Sportce desetkrát za den (a nemít z toho ani findu), to je dost i na ztepilého kardiaka.

Agentura STEM udělala v roce 2018 průzkum, kde se ptala na náš vztah ke střídání času. 70 % lidí by ho z fleku zrušilo. 44 % z nich si přálo zrušit zimní čas, 24 % pak ten letní. Moudré hlavy v Evropském parlamentu se v roce 2019 na ničem nedohodly a tento legislativní oříšek nechaly na dalších generacích. Moudré hlavy v našem parlamentu se v roce 2021 také nedohodly a hodily řešení na vládu, která bude mlaskat u koryt v roce 2026. Předpokládám, že tento zcela jednoduchý legislativní zásah se potáhne jako tendr na dostavbu reaktoru v Dukovanech. Bude se o tom do omrzení žvanit a my kardiaci to budeme brát na toaletu přes chirurgii, úrazovou traumatologii, psychiatrii a vposledku přes krchov.

Zrušte střídání času. Je to nesmysl. Další experti se pro Český rozhlas vyjádřili, že úspory vytvořené střídáním času jsou zcela zanedbatelné. Snad až na úrovni statistické chyby. Problémy způsobené faktickým střídáním zanedbatelné nejsou. Zrušte tu kravinu.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb