Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zachráníme republiku tím, že zvýšíme daň z nemovitostí. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.02.2023
Zachráníme republiku tím, že zvýšíme daň z nemovitostí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zbyněk Stanjura, z božího dopuštění ministr

Střet mezi výdajovou a příjmovou politikou státu. Má dáti – dal v praktických ukázkách, kdy se na oběti přestává brát ohled, protože silnější pes to, no… předává svůj genofond více než ten slabší. A protože stát se prostřednictvím Fialovy vlády stažených trenek odmítá zeštíhlovat, začíná se státní pes olizovat při pohledu na vlastnictví občanů. Má dáti – dal se tak začne měnit na ještě škaredější praktiky systému: Má navaliti – navalí, i kdyby na chleba neměl.

Stát, jak je patrné, balancuje na hraně učebnicové ekonomické recese, kdy se nám to tu začne všechno postupně a nenápadně sypat. Takový ten stav, kdy vystoupíte z auta, špatně došlápnete a pár chvil balancujete s chodidlem, vykrouceným do pravého úhlu, a snažíte se gravitaci přesvědčit, že chůze po kotníku je zcela regulérní disciplína. Přitom víte, že pád je neodvratný. Chytáte se dveří auta, vysíláte první omluvné pohledy do okolí, které si všímá, že se kuriózně hroutíte k zemi. Pohledem vysíláte prosbu o decentnost. Prostě do té kaluže spadnete. Gravitace se nedá okecat. Promiňte, je to neodkladné, říká váš pohled. A ministr pro balancování nad ekonomickou kaluží vymyslel, že chytit bychom se mohli nemovitostí, a tím pád oddálit. Vysát z lidí, na které krize dopadá setsakra nejvíc, ještě nějakou tu korunku navíc. Však daně z nemovitostí máme nejnižší, jak neustále vládní koloušci zdůrazňují.

 

Před volbami do Poslanecké sněmovny. Zdroj facebookový profil Zbyňka Stanjury

Výdaje státu, které by se daly omezit, by tu ovšem byly. Když vláda Fialova hraní si na vojáčky (co to plácám na vojáčky, na žoldáky, to je to slovo) nastupovala do Strakovy akademie, navýšila si počet ministerstev z patnácti na osmnáct. Co dělá ministr pro evropské záležitosti nebo ministryně pro vědu, se mi vypátrat nepodařilo (přiznávám, že jsem se ani příliš nesnažil, protože zbytečnost jejich postu vyjadřuje už sám název).

Vláda Petra Rozhazovače si i přes veto prezidenta a nelibost ve společnosti odhlasovala vznik politických náměstků, kterých může být neomezené množství. Na jednoho řádně zvoleného ministra tak mohou připadnout desítky náměstků těch politiků spřátelených stran, kteří se do parlamentu k dobře placenému místečku ministra či poslance nepropracovali. Nejenže se tím sníží odbornost, která bude nahrazena zaníceností Pavlíka Morozova, ale bude to stát i fůru peněz. Zbytečně vynaložených. Politické trafiky, které dříve v politice byly pro ostudu, se tak staly normou. A my tu normu platíme. Ty ukrývačky pro bezprizorné Piráty, kteří když nemohou škodit přes parlament, budou škodit alespoň přes ministerstva. Odbornost stranou, není potřeba. Teď je v kurzu být politicky uvědomělý.

Snižuje se byrokracie a byrokratický aparát? Nesnižuje. Očividně narůstá. To stojí další fůru peněz. Odstřihávají se politické neziskovky od státních penězovodů? Neodstřihávají. Ruší se nákladná inkluze? Neruší. Redukuje se nějak naše bezmezné nadšení pro vyzbrojování Ukrajiny? Neredukuje. Šlape se na krk ČEZ, aby se snižovaly zálohy na energie? Nešlape. Zpřísňují se podmínky pro ukrajinské uprchlíky, aby to státní kasu nestálo tolik? Nezpřísňují. Jedná se o příměří, aby výdaje na Ukrajinu opadly zcela? Nejedná. Hurtuje se do steče. Rval se Fiala v Bruselu jako lev za zrušení nebo omezení trhu s emisními povolenkami, protože přesně to před volbami do Poslanecké sněmovny sliboval? Nerval, naopak, povedlo se mu je uvalit i na dopravu a domácnosti. Pokračovat by se dalo donekonečna a po částech srazit výdajovou stránku rozpočtu na minimum. Ale tu vláda omezovat nebude.

No, nebude. O důchodech už se mluví. Valorizace jsou příliš štědré a důchodci jsou na tom vlastně nejlépe. Těm by se tolik přidávat nemělo a nemuselo. Takže jedna položka, kde se bude zeštíhlovat, by tu byla.

 

Před volbami do Poslanecké sněmovny. Neměl by ministr Stanjura okamžitě rezignovat? Očividně se do vlády dostal na základě dezinformací. Lhal, manipuloval, teď dělá opak toho, co sliboval. A ne, to není normální. Nesmí to být normální. Nelze jít ale úplně proti vlastním slovům. Stanjura to bez mrknutí dělá. Ale třeba Stanjurova slova byla jen nepochopená metafora, jak se u této vlády stává zvykem. Zdroj facebookový profil Zbyňka Stanjury

A tak se vláda národního zmaru zaměří na to nejpřirozenější. Na bydlení. Uvalíme na lidi vyšší zdanění. Máš dům? Tak plať, ty zbohatlický rentiére. Hezké, že to vláda bere přes perspektivu Prahy, kde si různí investiční kšeftaři pořídili několik bytů/domů a prostě rýžují, co to dá. Viz například proslulý ministr pro neúrekom baráků Arenberger, kterého chvilku hostila na své covidové hostině Babišova vláda. Kolik měl ten Arenberger domů? 62? 68? Je to jedno.

Pohádka z předvolebního webu Starostů a Pirátů. Lžeme svorně a věrně, zní z vládních koaličních programů. Zdroj foto předvolební web Pirátů a Starostů piratiastarostove.cz

Jenže realita je jiná. Na vesnici máme málo Arenbergerů, zato dost těch, kteří žijí týden před výplatou o topinkách. Tady každý buďto podědil, nebo přes mrtvoly koupil svůj jeden dům. A v něm bydlí. Chodí do nuzně placené práce, jede na doraz. A do toho vstoupí ministr Stanjura a prodlouží takovým lidem týden před výplatou na týdny dva. Jen tak, protože je potřeba živit ministra pro evropské záležitosti.

Jinak řečeno – od koryt se stále ozývá hlasité mlaskání, jen pomejí je málo. Není potřeba omezit mlaskání, je potřeba z dělného lidu vymlátit i poslední kousky žrádla.

Přidám jednu malou osobní zkušenost. Byl jsem loni na našem národním výboru podepsat zvýšení poplatků na popelnice. Za pět let, co tu bydlíme, se poplatek pro celou moji rodinu zvedl z 3500 na 6500 korun. Když jsem na výboru starostovi brblal, že to už je moc, že by mohl trochu zkrotit své vášně, řekl, že stál před dvěma cestami. Buďto zvednout poplatky za odpad, nebo zvednout daně z nemovitostí. Rozhodl se pro první možnost, protože, jak pravil, kdyby zvedl daně na domy, lidi si ho v hospodě budou podávat z ruky do ruky. A to rozhodně ne na oslavu jeho moudrosti, ale aby ho za jeho blbost řádně profackovali. Podobně by mohl a měl začít uvažovat Stanjura.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb