Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jižní Korea si z ČR dělá levnou montovnu. Tvrdá čísla platů v Koreji i u nás. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.01.2023
Jižní Korea si z ČR dělá levnou montovnu. Tvrdá čísla platů v Koreji i u nás. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pneumatiky

Na Ústecku si jihokorejská společnost Nexen Tire postavila svou první montovnu na pneumatiky v celé Evropě (montovnu ve smyslu výroby bez přidané hodnoty). Plat je od roku 2019 beze změny, neroste. Tamní zaměstnanci se po mnohaměsíčním jednání dostali až do bodu, kdy zahajují stávku. Právě dnes. Zároveň proběhne demonstrace před jihokorejskou ambasádou. Vedení firmy označuje stávku za nelegální. Podle zaměstnanců i odborů se firma chová arogantně. Podíval jsem se na samotné platy. Jak v České republice, tak i v domovském státě společnosti.

U nás zaměstnanci nedosahují ani na 23 tisíc měsíčně. Bez ohledu na délku odsloužených let. Je přece logické, že když si postavila Nexen Tire výrobnu v levné montovně, očekává tedy, že práce tady bude levná. Přitom v domovském státě, v Jižní Koreji, se Nexen Tires ukazuje jako firma uvědomělá, sociálně zodpovědná. A nabízí zajímavé platy.

Jen nástupní plat je v Koreji ve výši 57 411,-. A to je očištěný plat od veškerých sociálních bonusů, které v Jižní Koreji společnost musí dle tamních zákonů nabízet. Jako je například zohlednění toho, pokud má zaměstnanec dítě nebo kolik je z jeho platu vyživovaných lidí (tam lze počítat i zaměstnancovi staré rodiče, jestli jsem to správně pochopil).

Nakoukl jsem, jen tak pro zajímavost, na cenu mouky. Mouka je základ. U nás 21,90 korun za kilo. V Jižní Koreji 22,40 korun za kilo. Mají tam dráž, nedá se nic dělat, musí brát více než dvojnásobné platy (nástupní), nebo by je tamní obyvatelé utloukli. Po zásluze. 

Komické je v tomto případě prohlášení předsedy rady firmy Kang Byeong-joonga: „...víra, že společnost existuje díky svým zaměstnancům, a pokud se k tomuto přesvědčení přidá nadšení a kreativita jejích zaměstnanců, NEXEN TIRE se bude nadále rozvíjet.“ To řekl na 70. výročí existence firmy. To je ale krásná firemní politika, že? Taková vstřícná vůči zaměstnancům. Ten Kang, to musí být zlatý člověk. Dokonce přijel i na slavnostní otevření montovny na Ústecku, kde se berou otrocké almužny a jejíž vedení označuje požadavek zaměstnanců na růst mezd za nelegální. Bič na ně, sice marketingově propracovaný, však Kang mluvil o víře v zaměstnance, ale bič.

Ale připomeňme si historii anabáze Nexen Tire v České republice. Za premiéra Bohuslava Sobotky (a ministra financí Andreje Babiše) proběhla vlna státních investičních pobídek, které měly do země přilákat zahraniční investory (zavést ČR dalšími montovnami). Jednu celou čtvrtinu pobídek dostala právě firma Nexen Tire. A to ve výši 3,6 miliardy korun. To je tři tisíce šest milionů korun. No není to báječné? Můžeme to nazvat duchem devadesátek, který nám tu pořád straší. Kolonie, montovna. Bylo potřeba přilákat zahraniční firmu, nabídnout jí zaměstnance, kterým může dát nuzné platy. Postarat se o investora. Že by padala v úvahu pobídka pro českého výrobce pneumatik, aby peníze zůstaly v republice? Ne, děkujeme, to už je na naše politiky příliš složité uvažování. A navíc - není na čem stavět, za těch třicet let jsme si nevybudovali dostatečně silnou podnikatelskou šlechtu. Prostě se nám to nepovedlo. Zemi jsme totiž nebudovali, ale vyprodávali za korálky a zrcátka. Jako ti indiáni.

Smutné je, že my, ve středu Evropy, na vrcholu civilizačního vzepětí lidstva, členové Evropské unie i NATO, děláme pucfleky Korejcům, kteří nás utloukli kapitálem. Protože my žádný vlastní nemáme. Je strašlivé, že po třiceti letech posametového života naší republiky jsme v roli slouhy, který za levno vyrobí a nebrblá. To je přesně ten okamžik, kdy já, duše mírná, pacifistická a nenásilná začnu někde z hloubi žaludku vyluzovat temný zvuk, který se pomalu mění na revoluční hesla, požadavky po defenestracích… a pak mi dojde, že tolik oken v republice nemáme, abychom z nich dokázali vyházet všechny ty jednotlivé neschopy, kteří si říkali vládní politici České republiky. Ale i krajští, obecní. Jedna banda, která celých třicet let vede zemi do stavu, kdy nám dělá páníčka Korejec, Němec, Holanďan, Číňan, Polák, Maďar, Ital, Američan, Francouz,… Jediný, komu, snad, Bože, snad, nesloužíme, je Botswana. A Bůh ví jestli. To naprosto postrádá důstojnost středoevropské země.

Co jste tam těch třicet let v těch svých elitářských pozicích dělali? Rozprodávali republiku? Ničili její budoucnost? To je téma pro revoluci. Od podlahy. Od sklepa. Ne pouze tisícovka zaměstnanců firmy Nexen Tire z Ústecka, ale celá země by měla křičet – kam jste nás to zavlekli? Proč jste zničili naši budoucnost? Proč jste z nás udělali neschopnou montovnu? A nástup – Klaus, Zeman, Paroubek, Špidla, Kalousek, Babiš, Sobotka, Fiala a další maňásci globálního obchodu. Nástup a vysvětlovat, vysvětlovat. Ale vy jste jako ti Korejci, arogantní, slepí a s jediným návodem, když je ouzko – měli bychom snížit důchody. A sebrat samoživitelkám. A ubrat na platech. A víc zdanit tu holotu. Lezu po stropě, právě teď.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb