Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není žádný problém. Systém o Ukrajincích neví, protože mají dobře vyčištěné zuby. Roman Šmucler promlouvá. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.01.2023
Není žádný problém. Systém o Ukrajincích neví, protože mají dobře vyčištěné zuby. Roman Šmucler promlouvá. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory

Krajské listy.cz vyzvaly ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a zprostředkovaně i prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, aby se postavili čelem k zubařce z Ukrajiny, která by si ráda otevřela praxi v České republice. Na udičku se chytil Roman Šmucler a zaperlil tak, jak se dalo očekávat.

Na počátku války na Ukrajině přišla Univerzita Palackého v Olomouci s velmi úsměvnou „studií“, kde srovnávala mladé Čechy a Ukrajince ve zdravém způsobu života. Ukrajinci na plné čáře vyhráli.

 

„Ukrajinské děti patří mezi premianty, co se týká stravovacích návyků,“ píše Univerzita Palackého v Olomouci za peníze daňových poplatníků. Podle univerzity tři čtvrtiny mladých Ukrajinců do 11 let pravidelně snídá. U puberťáků do 15 let pak dvě třetiny, takže o trochu méně, což je škoda, pravidelná snídaně je základem pro sílu na celý den. Ale stejně je to víc, než ta naše dekadentní mládež. Tam jsou čísla upadající: 65 % u 11letých a 52 % u 15letých. Kašleme na ty potomky a nedáváme jim ráno ani najíst. Dovolil jsem si v březnu upozornit na studii. Viz odkaz, kde je podobných perel ze studie nepočítaně.

 

Roman Šmucler na problematiku toho, že uprchlíci z Ukrajiny mohou zatěžovat již tak nedostatkové zubní ordinace v ČR, odpověděl podobně, jako kdyby byl součástí oné „studie“ Univerzity Palackého. „Velká část uprchlíků si hradí péči samostatně u krajanů, kterých je tu opravdu hodně a legálně. Vesměs jsou to mladí lidé a ti už vědí, že když si čistí zuby, tak stomatologa prakticky nepotřebují - prakticky náš systém o nich neví s výjimkou ortodoncie,“ napsal prezident České stomatologické komory. Komické je, že Roman Šmucler prostě předpokládá, že mladí Ukrajinci nejsou jako ti čeští dezoláti z vepřínů, a služby zubaře prostě nepotřebují.

Následuje vyjádření Romana Šmuclera stran samotné ukrajinské zubařky: „Zmíněná lékařka si může udělat aprobaci podstatně rychleji - proč to nedělá, je na ní. Jsou vypsané písemné testy, pak 5 měsíců praxe a udělá zkoušku, pokud to umí. Paní může pracovat a naučit se systém práce se zdravotními pojišťovnami v pozici instrumentářky a také jazyk - co je na tom ponižujícího?“

Podvratně páně Šmuclerově pozornosti před oči opět rozvinu případy, které se udály v Hustopečích a o pár týdnů později v Hejnicích. Tam si zubaři otevřeli nové ordinace, v den jejich otevření registracím se oběma zubařům před dveřmi rozvinula několikasetmetrová fronta těch, kteří by chtěli vlastního zubaře. Rozhodně se nedostalo na všechny. Je ponižující, když desítky a stovky lidí (a v rámci republiky tisíce) nemohou vinou přetahované mezi Šmuclerem a pojišťovnami sehnat zubaře? Je to ponižující. Je třeba vidět věci z trochu širšího kontextu, pane prezidente.

Pokud by Šmucler pracoval na své pozici pro blaho celé republiky, úřady práce a záchytná centra pro uprchlíky by lemovaly inzeráty hledající zkušené zubaře, kterých by se Česká stomatologická komora chopila a za pomoci kvalitní, vstřícné a zrychlené aprobace jim pomohla otevřít si v ČR ordinaci. Jenže to se moc nechce. Hlavně stomatologické komoře vlastně velmi vyhovuje, že zubařské ordinace jsou nedostatkové zboží. Je přetlak, lidé se o zubaře perou a jsou ochotni si je též patřičně přeplácet. Udržovat společnost v mírném nedostatku kýžené služby, to se to pak výhody a peníze sypou horem dolem a komora může jednat z pozice jisté přezíravé moci. To samé samozřejmě platí pro pojišťovny, které se měly se Šmuclerovou komorou přetahovat o to, kdo získá více zubařů. Nikdo nic nedělal. Šmuclerova komora blokuje s nadšením vyjednávání. Pojišťovny na jakékoliv skutečné jednaní kašlou, protože se staly pouze nepohyblivými nenažranými molochy. Na vině jsou obě strany.

V původním článku i dopisu Válkovi i Šmuclerovi stálo, že jsme sehnali zubařku pro Šluknov. Nad tím se Roman Šmucler podivil: „Kde berete jistotu, že bude pracovat za úhradu zdravotních pojišťoven a zrovna v obci, kterou jste zmínil? Vesměs pracují bez smluv, jak na Ukrajině a takových stomatologů je v ČR unikátně mnoho.“ Kde bereme tu jistotu, že bude zubařka dělat právě na Šluknovsku? To nechte, pane Šmuclere, na nás. Když se nestaráte vy a ani pojišťovny, staráme se sami. I beze smluv. I bez stomatologické komory, i bez pojišťovny. Nouze naučila Dalibora housti. Pokud systém pracuje špatně, je třeba ho kousat do lýtka a neustále mu připomínat, že má pracovat pro lidi, nikoliv pro systém samotný. 

Svou odpověď pak Roman Šmucler zakončil morálním políčkem: „Když jsou pak pacienti nespokojení s lékařem, naopak nám píšou, jak je možné, že někdo bez pořádné praxe byl vpuštěn do systému a způsobil pacientovi problém… Pravidla EU mají smysl.“ Ano, pravidla EU mají smysl v dobře fungujícím systému, kde je zubařská péče zajištěna rovnoměrně pro celé obyvatelstvo republiky. A třeba i tak, jak navrhoval sám Šmucler, aby vznikla velká stomatologická centra v okresních nebo krajských městech. Ale ani ta tu nejsou. Je to jen jeden z mnoha a mnoha vzdušných zámků, o kterých Česká stomatologická komora opět ve vzácné shodě s pojišťovnami plácá od rozbřesku do klekání. Ale faktický dopad takového plácání je jediný: lidé nemají zubaře.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb