Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme zubařku pro Šluknov. Nemůže ale spravovat zuby. Na vině je byrokracie. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.01.2023
Máme zubařku pro Šluknov. Nemůže ale spravovat zuby. Na vině je byrokracie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Zubař, nedostatkové zboží

Máme zubařku pro Šluknovsko! S praxí, se zkušenostmi. Jmenuje se Viktoriia Perepelytsia. Přišla z Ukrajiny. Česky moc neumí. Ale to je detail, který pořeší Krajské listy.cz tím, že jí zaplatí intenzivní kurz češtiny. Pokud ovšem bude proč. V cestě tomu, aby paní doktorka mohla začít opravovat zuby, je stát a jeho byrokracie.

Viktoriia Perepelytsia po dokončení vysoké školy a získání vysokoškolského diplomu v oboru stomatologie, přesněji zubní lékař, nastoupila na dvouletou stáž do Kosivska Rajonna Likarňaja. Po úspěšném dokončení stáže nastoupila jako zubní lékařka soukromé kliniky ve městě Kosiv, Ukrajina. Na klinice pracovala od roku 2012 do roku 2018. Pak nastoupila na mateřskou dovolenou, na kterou navázal útěk do České republiky před válkou (a ne, normální člověk s dítětem nechce čekat, jestli mu na hlavu spadne, nebo nespadne raketa kterékoliv strany konfliktu, všichni jsme rokojmími mocných). Teď je tu. Ráda by navázala na praxi, ale v cestě jí stojí stát.

 

 

Osobní zážitek

Před půl rokem jsem byl na pravidelné kontrole u svého kardiologa. Sídlí v zdravotnickém středisku, kde město na jednu hromadu nasypalo vícero ordinací. Ob dveře vedle kardiologa je zubní ordinace. Bylo mi určeno vyslechnout si hádku mezi sestřičkou a Ukrajinkou s dítětem. Ta žádala sestřičku velmi nesmělou češtinou, zda by se zubař podíval dítěti na zuby, že jeden bolí. Sestřička velmi smělou češtinou Ukrajinku i s dítětem vyhazovala. Má si donést potvrzení z úřadu, že je azylant. A kartičku pojišťovny, kterou na to konto dítěti vystaví. Ukrajinka jí příliš nerozuměla, proto setrvávala na místě. Vždy, když sestřička volala dalšího pacienta, střetla se s Ukrajinkou, která se dožadovala téhož. Sestřička jí odsekávala s týmiž požadavky. Situace zcela patová, kterou rozřízla až sestřička z kardiologie, když mě povolala do trenek před mého pana doktora. Takže jsem se vyústění nedozvěděl.

 

Zubní lékařka Perepelytsia se pokusila dostat do zubního střediska v Chocni, odkud jí odpověděli, že bez aprobační zkoušky ji nemohou přijmout ani na místo zubní laborantky. Má si tedy zažádat o aprobaci. Logicky, je potřeba, aby stát ozkoušel lékaře, zda vyhovuje standardům našeho zdravotnictví. Je to ozkoušení na jeden dva týdny? Ani náhodou.

Lékař mimo území Evropské unie, pokud chce léčit v ČR, musí podat na Ministerstvu zdravotnictví žádost o uznání způsobilosti. V tu chvíli začne byrokratický kolotoč, trvající jeden rok a čtyři měsíce. Do dvou měsíců od podání žádosti přijde žadateli pozvánka na písemnou část zkoušky. Termín je zpravidla za další měsíc. Dva měsíce po úspěšně složených zkouškách vydá ministerstvo povolení k výkonu odborné praxe. Jen praxe. Do dvou týdnů musí lékař nastoupit na šestiměsíční praxi pod dozorem (vlastně na pozici studenta). Po praxi, tedy celkově po roce a dvou týdnech, žadatel pošle potvrzení o výkonu praxe a zároveň zažádá o konání ústní části zkoušky z odbornosti. Za měsíc žadatel dostane osvědčení o absolvování praktické části. Za další měsíc dostane pozvánku na ústní zkoušky. Za další měsíc proběhnou samotné ústní zkoušky. Pak přijde finiš. Za další měsíc a půl vydá ministerstvo rozhodnutí o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání. Ztráta jeden rok a čtyři měsíce. To vše je vedeno striktně pouze v češtině.

Zdroj: Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví

 

Osobní zážitek číslo dvě

Po jednom z infarktů (už netuším, po kterém) jsem ležel na pozorování v nemocnici v Rumburku. Sestřičky příjemné, vybavení nuzné. Ale co, Náhorní Karabach. Na vizitě mě tam přišel vyzpovídat jeden lékař vietnamské národnosti. Přičemž neuměl česky. Vůbec. Jen se usmíval, přikyvoval a nervózně kmital očima mezi mnou a sestřičkou, která mi vše vysvětlovala a očividně zastávala práci za přítomného lékaře, který naprosto netušil, která bije. Toliko k aprobačním zkouškám v češtině. Ale rumburská nemocnice byla očividně v nouzi, však jí před i během nuceného konkurzu utíkali jak lékaři, tak i sestřičky. Brali nejspíš kdekoho. Nejsme teď v podobné nouzi? 

 

Od začátku války na Ukrajině do České republiky přišlo přibližně 16 milionů zubů a jejich půl milionu nositelů z Ukrajiny. Za tři čtvrtiny roku se nám tedy zvýšil počet obyvatel o pět procent, ale počet stomatologických ordinací a lékařů nestoupl ani o promile. A tak se přetlak na zubní ordinace jen a jen zvedne (viz můj zážitek z čekárny kardiologie, který musí mít své obdoby po celé republice). Přičemž tu máme vystudovanou zubařku s praxí, která je schopná od hodiny popadnout vrtačku a začít se věnovat své práci. A rozhodně není a nemůže být sama. Jenže my ji do ordinace nepustíme. Kvůli zbytečné byrokracii odsoudíme studovanou lékařku s praxí k tomu, aby se chopila hadru a šla někam uklízet. Což je směšné.

Samozřejmě, je v našem zájmu, aby si u nás neotvíral stomatologickou ordinaci kdejaký instalatér, který nabude přesvědčení, že opravovat zuby je totéž jako utahovat závity u kapajícího kohoutku. Je potřeba ověřit jejich odbornost a dovednosti. Ale musí to trvat jeden rok a čtyři měsíce? Musí se zkoušení provádět v češtině, když jazyk se člověk může a naučí v průběhu času sám? Všechno musí být podle pravítka? Kdyby u nás doktorka Perepelytsia otevřela svou ordinaci, milerád se s ní dorozumím přes Google translator. Nestačily by dva týdny pod přísným okem lékařské fakulty, kde by se zapotila u prokazování svých dovedností a profesionality?

I proto se na čtenáře obracím s prosbou. Ministra Vlastimila Válka s tématem oslovíme, aby se nad podivnostmi nynějšího stavu zamyslel a něco s ním udělal. Čtenáře, pokud souhlasí, prosím, aby nás podpořili a ministru Válkovi zaslali též dopis. Vzorový uvádím zde:

 

Vážený ministře Válku,

příchod půlky milionu uprchlíků z Ukrajiny má vážný dopad na celé zdravotnictví. A to včetně stomatologických ordinací, které byly už před válkou na Ukrajině kamenem úrazu českého zdravotnictví. S vlnou uprchlíků z Ukrajiny přibylo na 16 milionů zubů, které potřebují svou pravidelnou péči. Počet stomatologických ordinací ani stomatologů ovšem nestoupl. Což povede k ještě většímu napětí u zubních ordinací. Fronty před nově otevřenými ordinacemi, které jsme zažili v Hustopečích nebo Hejnicích, se tak nestanou raritou z odlehlých oblastí republiky, ale pravidlem po celém území republiky.

Tomu se dá částečně vyhnout, pokud zmírníte a zásadně změníte pravidla pro aprobační zkoušky. Nyní se lékař ze zahraničí mimo EU musí v ČR aprobovat 16 měsíců. Z toho na půlroční praxi prakticky na pozici studenta.

Pro příklad: Do naší republiky s uprchlickou vlnou přibyla Viktoriia Perepelytsia, studovaná zubní lékařka s osmiletou praxí. Místo toho, abychom jí vyšli maximálně vstříc a dovolili jí otevřít si praxi, nutíme ji do toho, aby si našla nějaké podřadné zaměstnání a snažila se prostě uživit, jak se dá. A u toho, když jí síly zbudou, aby se snažila 16 měsíců přesvědčovat stát, že je dobrou lékařkou.

Přičemž by stačilo, aby zmíněnou lékařku důkladně prozkoušelo z dovedností vedení lékařské fakulty dejme tomu v rozmezí 14 dní. Pokud by prokázala své dovednosti a profesionalitu, není skutečně rozumné ji nutit podstoupit jeden rok a čtyři měsíce ponižujících aprobačních zkoušek.

Skutečně máme zubařů takový nadbytek, že každého nově příchozího můžeme rok a čtyři měsíce zkoušet z trpělivosti a nedovolit mu otevřít si praxi?

Je to s ohledem na příchod půlky milionu ukrajinských uprchlíků rozumné? Už teď jsou oblasti republiky, kde se stala stomatologická ordinace nedostatkovou.

Váš ctěný podpis

 

Poslat vzorový dopis, nebo zcela svůj můžete na e-mail: , případně na . Nejlépe dát ho do kopie i prezidentu České stomatologické komory Romanu Šmuclerovi na e-mailu . Aby se nám ti mocnáři trochu poškorpili ve prospěch veřejnosti. Pokud s tím ministerský pohne, Krajské listy.cz s nadšením uhradí zmíněné zubařce intenzivní kurz češtiny. Protože to prostě dává smysl. Daleko víc, než studovanou zubařku poslat s hadrem uklízet kanceláře, protože si neumíme poradit s pravidly, která nás začala škrtit. Celou věc budeme bedlivě sledovat.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb