Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Strach a hnus v Náhorním Karabachu naší republiky. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.12.2022
Strach a hnus v Náhorním Karabachu naší republiky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Policie ve Varnsdorfu při demonstracích v roce 2011

Na iDnes se to den po Vánocích krásně poskládalo. První titulek: Policii na Ústecku opouštějí desítky lidí. Šluknovští se bojí o bezpečnost. A hned za ním druhý titulek: Zkuste se na chvíli bát, tajemná místa, kde i dnes můžete poznat strach. Vytříbené řazení, za které editor zaslouží pochvalu.

Žít na Šluknovsku, to je skutečně o strach. Bydlíme tady už dlouhou řadu let. Má paní jednou lupiče seprala na první dobrou. Odjel jsem s přízní cosi vyřizovat, byla tma, za dvě hodiny mi paní vyděšeně volá. Někdo se dobývá do domu. Bere za kliku, nedá pokoj, křičím na něj přes dveře, stejně neodejde. A tak jsem vyrazil zpátky. Má paní volala i policii. To ještě nebyl podstav, takže dorazili. Potkal jsem je u příjezdové cesty. Vyplašeně se ptám, co lupič, dopadli jste ho.

Prý dopadli, děti si totiž navečer hrály se šipkami. Na kliku si pověsily terč a házely. Večer, když se dveře zavřely, terč svou vahou bral za kliku a předstíral před celým stvořením, že je lupič, hledaný nejméně ve třech státech. Což mou paní uvedlo do zápasu jejího života. Když je teď ten podstav, budu muset pro příště popadnout obuch sám a s terčem na šipky se poprat svépomocí. Jen se bojím, že také budu stát za dveřmi a do ochraptění křičet a vyzývat terč k rozumnému přístupu k životu, vesmíru a vůbec.

Bydlel jsem půl roku i ve Varnsdorfu (ale ano, až takový já měl náběh na hrdinství). Když mým dvěma v tu dobu desetiletým synům banda starších vejlupků cikánské národnosti sebrala kolo, a ještě je přes půl města hnala s tím, že je podřežou, že jim zapálí dům, policie nereagovala. No, dobře, reagovala, mimo protokol mi policista před služebnou řekl, abych se na oznámení vykašlal. Pokud se na něj nevykašlu, policie bude muset zajet na nechvalně známou adresu, nic tam nenajde, a za pár dní mou rodinu začne někdo terorizovat. A že mi to za to určitě nestojí. A tak jsme se odstěhovali.

Ale zpátky do reality všedních dní ve Šluknovském výběžku. Před jedenácti lety se Šluknovsko stalo středobodem demonstrací. Policie ČR k tomu měla krásné povídání:

„V posledních době graduje v Šluknovském výběžku nespokojenost obyvatel s neutěšenou situací zvyšující se kriminality. Jde o dlouhodobě neřešený a odsouvaný problém, který většinu zdejších lidí přivedl na hranici zoufalství a frustrace. Touha po rychlém řešení této situace vyhání občany do ulic a staví proti sobě i ty, kteří by za normálních okolností spolu dokázali žít jako sousedé. Této situace využívají různé extremistické skupiny a hraniční osobnosti, jejichž prioritami jsou zcela jiné cíle, než konstruktivní řešení situace. Mezi ně patří například touha po zviditelnění, politické zájmy, propagace nacismu, vyvolávání nepokojů, vybití agrese a další. Nespokojenost občanů pak tyto skupiny zneužívají ke svým zájmům.

Policie ČR naléhavě prosí občany, aby nepodporovali eskalaci násilí, které v posledku neplodí nic jiného než další násilí, jehož oběti nezřídka bývají i nevinní lidé. Policisté, kteří ve výběžku slouží, jsou zde primárně kvůli tomu, aby zamezili porušování veřejného pořádku a minimalizovali počet trestných činů. Každá demonstrace a různé excesy spotřebují spoustu lidských sil a prostředků, které pak chybí tam, kde je jich potřeba. Policisté nechtějí zasahovat proti občanům v této zoufalé situaci, ale zároveň nemohou zůstat nečinní vůči porušování zákonů. Velmi riskantní je zejména přítomnost seniorů a rodičů s dětmi na těchto akcích. V takové situaci je velmi těžké zakročit proti infiltrovaným extremistům, protože policisté nemohou dopustit, aby došlo k zranění zmíněných účastníků.“

Moc pěkně to policisté napsali. Nedej bože, aby se občané Šluknovska zase probudili a začali běhat s vidlemi v ruce po ulicích. Obzvláště když ze služeben policie na Šluknovsku zmizely desítky lidí. A to většinou s odůvodněním, že jsou unavení a vystresovaní a že požadavky z vedení jsou nesmyslné. Pod čímž lze číst únavu a stres z vyžadované byrokracie? Nešlo by to nějak rozumněji, než se dopracujeme do stavu, kdy se na Šluknovsko budou muset sjíždět antikonfliktní týmy a řešit znovuoživené demonstrace?

Vedle dokonale zlikvidované stomatologické péče a nedostatku zdravotních specialistů i praktiků je nedostatek policistů jen dalším příznakem toho, že státní struktury se nám nějak nápadně drolí a ne a ne se z toho vymotat. Abychom se nedopracovali k naprosté balkanizaci naší republiky. Bezpečně by pak bylo jen ve vybraných pražských čtvrtích, zbytek republiky by se v mapách začal objevovat pod označením hic sunt leones. Nutno dodat, že lvů bez stomatologické péče dokonale bezzubých, ale o to víc nebezpečných, pane prezidente Šmuclere.

 

Vložil: Štěpán Cháb