Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fixovaní za nezafixované. Nějak se bránit musíme. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.10.2022
Fixovaní za nezafixované. Nějak se bránit musíme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Elektroměr a svetr, dva souputníci následujících měsíců

Štve mě ta bezmoc lidí, kterým přijdou nové zálohy na energie v likvidační výši. Co mají dělat? Nechat si odpojit elektroměr? Zabalit to? Hodit si to? Volá se na vládu, která dělá symbolická gesta a není schopná sáhnout ke skutečným řešením. Jen vyzývá lidi, aby si zašli pro almužnu na úřad. Vezměte si dávku, vezměte. Okamžik, kdy se přestane počítat s vládou jako se součástí řešení problému, ale spíše jako součástí samotného problému, je na nic a hlavně je tady. Napadlo mě malé řešení, jak to krátkodobě, ale účinně řešit hezky odspodu. Člověk člověku nikoliv vlkem, ale člověkem.

Najdou se mezi námi tací, kteří mají stále zafixované ceny energií na předkrizové úrovni. Mezi takové patří i má sestra. Ta vypozorovala, že její sousedi si začali svítit vánočními řetězy, v domě je převážně tma, jen sem tam protančí Ježíšek s vánočním stromečkem, něco v místnosti porychtuje a následně se domem zase rozlije tma. Svítí jen modré světlo nějaké obrazovky. Buď televizní. Nebo počítače. Jinak nic.

I napadlo mě, že by jim skočila zabušit na dveře a zeptala by se, jestli patří mezi ty, kterým těžaři z elektrárenského klondajku zaslali likvidační zálohy. A je to dost dobře možné, protože sousedi to jsou noví, před pár týdny přistěhovaní, takže je pravděpodobné, že fixaci na starých cenách prostě nemají. Zabouchala by jim na dveře s tím, že by si k ní do domu mohli zapojit prodlužovačku a prostě jet v době sestřiny fixace přes její elektroměr. Pak by si spočítali průměrnou spotřebu před připojením sousedů a rozdíl by každý měsíc sousedé prostě zaplatili ve výši fixované ceny. Za rok by tak vlastně zaplatili to, co jsou teď nuceni zaplatit za měsíc.

Ve zkratce. Jsou mezi námi tací, kteří mají stále fixované ceny elektřiny na předkrizových cenách. Ti by mohli a měli nabídnout pomoc sousedům, kteří už jedou za nové absurdní ceny. Na vládu spolehnutí není, neřeší to, a když, tak špatně (protože zvlčilé mnohonásobné ceny záloh lidem chodí a přivozují jim předinfarktový stav). A když nefunguje vláda, musí začít fungovat mezilidská solidarita. Když to nejde systémově, musí to jít takto protisystémově. A u toho doufat, že to ta nynější banda signalistů ze Strakovky do roka vyřeší a ceny začnou klesat všem.

A to může platit jak mezi domy, tak i mezi byty v panelácích. Vyvrtat díru u okna, protáhnout prodlužovačku do okna souseda a na energetiky jen vypláznout jazyk. Na tu chvíli, než ceny stoupnou kompletně všem. Samozřejmě by šlo i o důvěru, že si na vaší prodlužovačce a přes váš elektroměr soused nebude nabíjet elektroauta z celého města a pak se vám vysměje.

Fixovanému pak vinou takového připojení souseda na svůj elektroměr stoupne průměrná spotřeba a tak mu lupiči z energetiky vyměří příští rok vysoké zálohy. Ale ty jde po dohodě s lupičem zase snížit. Tvrdit třeba, že ta pěstírna konopí tolik nenesla a že jste ji odpojili (já vím, trapný pokus o vtip). U ČEZu to jde prakticky automaticky přes jejich online službu.

Je přece zcela mimo lidskou důstojnost, když bude člověk chodit měsíc do práce jen proto, aby zaplatil jednu pitomou zálohu na elektřinu a nezbylo mu prakticky nic. To je tak absurdní a zhovadilé, až na mě z toho jde mrákotný stav. Jasně, střední třída se uskromní, zvládne to, sice zchudne, ale zvládne to. Ti chudí, a je jich pohříchu daleko víc, to nezvládnou. Začnou mít existenční problémy a padat do bídy. Pomáhejme si navzájem.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb