Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát je hodnej, ne že ne. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.09.2022
Stát je hodnej, ne že ne. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vedení elektrické energie, luxus naší doby

Přišlo mi od ČEZu oznámení, že stát za mě z daní všech obyvatel republiky něco zaplatil. Běžel jsem se tedy podívat do rozpisu záloh. A ano, ČEZ nekecal, stát mi zaplatil 3500,-, a zároveň za mě zaplatil poplatky za obnovitelné zdroje. No není to paráda? Dostal jsem tři a půl a navrch mi zálohu měsíčně stáhli o 150 korun. Já jsem tak šťastný obyvatel této země. Děkuji. Děkuji. No, a teď trochu k realitě.

Patřím do skupiny šťastlivců. Mám fixaci ceny na tři roky, přičemž ta začala předloni v září. Takže mám ještě rok fixovanou cenu a platím za elektřinu 2500 korun měsíčně. No, neperte mě. (Vrátit příspěvek tří a půl nikterak nemůžu, odmítnout také ne, tak aspoň na revanš neberu přídavky na děti… zatím) Ovšem ne každý si takové štěstí vysloužil. Psal mi pán, jeho identitu znám, tomu ze 2 000 korun měsíčně zálohy poskočily na 11 000. Jelikož má doma bojler, jede přes sazbu D26d a od státu tedy dostal podporu 2 000 korun. A odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Tedy oněch 150 korun, předpokládám. V říjnu tedy nebude muset zaplatit na zálohách 11 000 korun, ale 8 850 korun. V listopadu se zase vrátí na 11 000. Tedy, pravda, na 10 850 korun, jsou tam ty zázračné obnovitelné zdroje, které nám měly zlevňovat elektřinu, přitom opak je pravdou.

Dobrá, pokračujeme. Každý má přece v kapse zbytečných deset tisíc měsíčně? No, nemá. Pán, jak mi psal, bere měsíčně jemně přes 20 000 korun, nájemné má 6 000 korun měsíčně. Plyn neodebírá. I tak se ocitl daleko za hranou. Na běžný život mu zbývá přibližně 4 000 korun měsíčně. Podobnou situaci zažívá celá jeho rodina, rodiče, sourozenci. Pán je svobodný mládenec. Další práci si najít nemůže, protože má podlomené zdraví.

A tak se ukryje pod vládní deštník proti drahotě? No, jak se to vezme. Životní minimum je od letošního července na jednu dospělou osobu 4 620 korun. S touto částkou by měl člověk bez problémů přežít měsíc. Zmíněnému pánovi zbudou po zaplacení nájmu a elektřiny 4 000 korun. 

A tak se nesměle ptám – skutečně přesně tohle je ta vládní pomoc? Dostat lidi do životní situace, kdy jim v ruce zůstane méně než životní minimum? Aby si koupili housku a vlašák ve slevě a na tom přežívali měsíc co měsíc? Nepovede to k tomu, že klesne i výběr z daní, protože lidé ne že nebudou utrácet a šetřit, oni nebudou mít z čeho? Pán žil doposud skromně, ale spokojeně. Neměl vysoké nároky, teď je na hranici bídy. Ne chudoby, ale bídy.

Jsou ty 2 000 korun řešení, milá vládo? Co další měsíc? Proč, milá vládo, neřešíš příčiny? Proč jen žehlíš důsledky? A to ještě tak špatně a neúčinně tím, že ženeš lidi pro sociální dávky a zvyšuješ tak výdaje ze státní kasy? To se toho ČEZu tak bojíš? Čím ti vyhrožuje? Všichni tady víme, že naše elektrárny vyrobí kilowatthodinu za půlku koruny a ty nám ji, vládo, stropuješ na šesti korunách, protože jinak by to bylo na dvanácti. Kde je ten problém? Proč se nestaráš o to, aby se onen pán nedostal do tak bezvýchodné situace? On nemá, jak se s tímhle poprat. Nemá možnosti. Ty je máš. Jsi vláda, která má jednat ve prospěch lidí. Neděláš to. Jen gesta. Ty dva tisíce jsou jen gesto. Jen gesto, které vůbec nic neřeší.

Před volbami Česká televize vyšťourala, že pomoc domácnostem české vlády je druhá nejnižší v celé Evropské unii. Nikoliv čtvrtá nejvyšší. Česká vláda do svých propagačních materiálů i tiskovek totiž do vládní pomoci domácnostem započítala i půjčku 79 miliard ČEZu, aby ten mohl dál obchodovat na burze v Německu, kde se nám ta elektřina teď tak zdražuje. Jak si s tím má poradit zmíněný pán? Co s tím má dělat? Vyjít na demonstraci a tam si svou frustraci vybít? Ptal jsem se ho, nepůjde. Má to do Prahy daleko, na autobus teď nemá, je to pro něj luxusní zboží, taková jízda autobusem. Ani do krajského města na demonstraci nedorazí, musí šetřit. Na housku s vlašákem ve slevě? Jak jsou na tom lidé s exekucemi? Samoživitelky? Senioři? Nebylo by konečně lepší řešit příčinu, nikoliv jen důsledek? A neměla to vláda řešit někdy před půl rokem, ne až teď, kdy lidem začaly chodit absurdně zvýšené zálohy?

 

Vložil: Štěpán Cháb