Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Lidi na to nemaj, ty vole, jsou úplně v p*deli,“ řekl mi zedník. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.08.2022
„Lidi na to nemaj, ty vole, jsou úplně v p*deli,“ řekl mi zedník. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Roste i cena uhlí

Začala se mi bortit klenba ve sklepě. Hrozilo tak, že si cestou do koupelny uděláme exkurzi do sklepa a do rumburské nemocnice se zlámanýma nohama. A tak jsem přes našeho starostu (hodný to člověk) dopravil k té naší havárce s číslem popisným zedníka. Šikovný chlap, za pár hodin měl hotovo, pak si sedl k nám na schody a jal se vyprávět o blížící se zimě. A já měl pocit, že se minul povoláním. Dlaždič to měl být, protože takových sprostých slov v jedné větě jsem jakživ neslyšel.

Začali jsme hovor poznáním. Byl na základní škole o dvě třídy výš, takže v podstatě spolužáci. Pokračovali jsme krátce na téma jeho vyžvejkaných kloubů a bolavých zad a o mých infarktech, zkonstatovali jsme, že už jsme na život staří. Pak jsme elegantně přešli na topenářské téma.

Koupil prý sto metráků uhlí. Následovala vlna dlaždičova slovníku. Za padesát tisíc. Uhlí prý všude dochází. Kdo může, přechází na ně. Ví, o čem mluví, jako fretka jezdí dům od domu a při opětném přechodu na uhlí pomáhá svým zednickým uměním a dlaždičským slovníkem. Dřevem se dům nevytopí, zkonstatoval, když jsem poukázal na mou hromadu dříví. To je prý tak do kamínek, rozhodně ne na ústřední topení do celého domu. A cena uhlí letí nahoru neskutečnou rychlostí. Nahlédl jsem na web Kurzy.cz, nekecal, uhlí letí nahoru překvapivě zdatně.

Pohovořil o našem společném známém, který s hrdostí minulý rok přezbrojil ve vytápění domu na plyn. Teď prý sedí doma, škube si vlasy a je naprosto zoufalý. Pro přechod na plynové vytápění se zadlužil. Chtěl zajistit rodinu, chtěl mít klid, levno, teplo. Teď má na hrbu splácení a účty za plyn jako pro sultána. Neví, co má dělat. Není jak přejít zpátky na uhlí. Už na to nemá. Nemá na to. Následovala záplava dlaždičského žargonu.

Promluvil i o našem starostovi. Ten přešel na vytápění peletami. A ty nejsou. Nejdou sehnat. A když jdou, tak za ceny, které nejde uplatit. A je zoufalý. Na mou námitku, že může přejít zpátky na uhlí, nebo přinejhorším na dřevo, reagoval záplavou invektiv. Celý systém vytápění je postavený pro jiný zdroj. Přebudovat by ho bylo děsivě drahé a náročné. Na to lidi nemají. Ani náš starosta. Ale pelety nejsou. A když jsou, tak za šílené ceny. Loni, jak jsem nakoukl, za jeden kilogram pelet i pět korun, letos za stejný kilogram pelet sedmnáct korun. Podražilo to, jak je vidět.

„Lidi na to nemaj, ty vole, jsou úplně v prdeli. Kam se kouknu, tam je někdo vyvalenej z ceny za topení, z ceny za elektriku, za plyn. Jsou úplně v prdeli. Naprosto. Tohle neskončí dobře,“ řekl na rozloučenou. Jdeme si každý po svém.

Deset minut potom si přečtu, že šéf Madety hlásí, že nemá na elektřinu, že ceny stouply o sto procent (chce jen využít krize? Pánbu ví). Vláda podporu průmyslu nechystá, průmyslu vláda nabízí jen dotace pro výstavbu neekologických solárních panelů. Nechystá ani zastropování cen, čeká, snad jako jediná v Evropě, až na povel Bruselu. A Tomáš Koloc mi píše, že mír nebude, pokud budou mít lidé hlad a bude jim zima. A ceny potravin vinou drahých energií stoupají a stoupají. A zima se blíží a svetrová teroristka Pekarová Adamová stále nechápe, že chleba nezlevní, když si ho zaskočíme koupit ve dvou, nebo i ve třech svetrech. A Miroslav Macek píše, že plyn bude, jen ne v potrubí, ale v ulicích, a ne zemní, ale slzný.

O blížící se katastrofě vláda měla signály přinejmenším od února. Mohla jednat, mohla zajistit zimu, mohla vytvořit ochranný val. Neudělala to. Schválila předvolební pastelkovné, protože chce pražský magistrát, schválila výsměšný úsporný tarif na energie, který nikomu nepomůže, prosadila si zbytečný pandemický zákon, ústy Pirátů prosazuje takzvané manželství pro všechny a s pomocí Redlova gangu jménem STAN vyhání z obyvatel i ty poslední kousky důvěry v politiku. A vysílá signály. Jen upozorním, že na občanech ČR se dá štípat dříví, ale i u nás lidem někdy dojde trpělivost. Těch přešlapů je teď prostě moc najednou. Mělo by se to na lidi hrnout trochu menší intenzitou.

 

Vložil: Štěpán Cháb