Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letos se vylíhlo rekordních 33 mláďat vzácných sokolů. Na budovách ČEZu

23.08.2022
Letos se vylíhlo rekordních 33 mláďat vzácných sokolů. Na budovách ČEZu

Foto: ČEZ (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Letošní čtyřčata z Jaderné elektrárny Dukovany

Komíny a chladicí věže nemusí vždy sloužit pouze svému původnímu účelu. Na těch od skupiny ČEZ totiž každoročně hnízdí vzácní sokoli stěhovaví, kteří zde vyvádějí mláďata. Letos se na jejich ochozech zahnízdilo rovnou 10 párů kriticky ohrožených dravců, které vyseděly rekordních 33 mláďat. Od roku 2011, kdy společnost nainstalovala úplně první sokolí budku, tak má v rodném listě jako místo narození některý z provozů Skupiny ČEZ už 147 těchto nejrychlejších letců na světě. V celé České republice přitom v současnosti evidují ornitologové pouze 130 sokolích párů.

ČEZ patří k průkopníkům podpory návratu sokola stěhovavého do české přírody: vůbec první sokolí budku společnost nainstalovala již v roce 2011 na komín severočeské elektrárny Tušimice. V průběhu let nabídku „ubytování“ pro sokoly, kteří si k hnízdění rádi vybírají vyvýšená místa, postupně ve spolupráci s ornitology rozšiřovala. Počty vyvedených mláďat se tak Skupina ČEZ pasuje na největší sokolí farmu v republice.

„Jediné, co sokolí páry během zahnízdění a poté i jejich junioři či juniorky od nás požadují, je klid. Proto jsou po celou dobu zahnízdění odloženy aktivity spojené nějakým způsobem s údržbou komína či třeba lezeckým cvičením profesionálních hasičů. Jakmile tedy ornitolog v dané lokalitě nahlásí, že viděl poprvé sokolí pár nad tou či onou elektrárnou a následně i potvrdí, že samice sedí na vejcích, utlumujeme veškeré aktivity, které se týkají výškových staveb s budkami. Výjimka by nastala pouze v případě, kdyby byly nějakým způsobem ohroženy bezpečnost a zdraví zaměstnanců či vlastní provoz elektrárny,“ říká Jan Kalina, ředitel Divize obnovitelná a klasická energetika.

 

Mladí sokoli v Teplárně Energotrans v Mělníku

Kdo o sokoly pečuje

O sokolíky narozené v ČEZ se již řadu let stará ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s. „Ze třiceti tří mláďat narozených letos v lokalitách ČEZ jsou to 4x čtyřčata, 5x trojčata a jednou dvojčata. Co je více než podstatné, všechna mláďata se letos podařilo okroužkovat, takže doufám, že o nich v dalších letech ještě uslyšíme,“ neskrývá své nadšení Beran.

Ornitologové z Alka Wildlife mají podporu vedení společnosti od samého začátku projektu. Výroba a instalace budek probíhá v režii společnosti, ale ornitologům je umožněn vstup do provozů za účelem monitoringu sokola stěhovavého, včetně umístění fotopastí a kroužkování narozených mláďat. Na případný nákup fotopastí, speciální optiky, horolezeckého vybavení a podobně jim pak přispívá Nadace ČEZ v rámci grantu Podpora regionů.

 

Letošní bilance „sokolí farmy“ ČEZ

A kolik sokolíků se vlastně na jednotlivých místech letos vylíhlo?

  • Jaderná elektrárna Temelín 3
  • Jaderná elektrárna Dukovany 4
  • Elektrárna Ledvice 4
  • Elektrárna Tušimice 3
  • Elektrárna Prunéřov 3
  • Paroplynový cyklus Počerady 2
  • Teplárna Trmice 4
  • Bývalá výtopna v Proboštově 3
  • Areál Energotrans v Třeboradicích u Prahy 4
  • Teplárna Energotrans 3

 

Jak to bylo loni

Loňský rok na „Sokolí farmě ČEZ“ považuje ornitolog Václav Beran za velice úspěšný, byť se některým párům nezadařilo mladé vyvést. Sledování sokolů stěhovavých přitom probíhalo v rámci Skupiny ČEZ v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice, a to od začátku února do konce listopadu. Nejvíce mláďat se vyklubalo na svět na severu Čech: 3 Elektrárna Tušimice, 4 Elektrárna Prunéřov, 3 Elektrárna Ledvice, 3 Teplárna Trmice a 3 výtopna Proboštov. Sokolím párům se pak vloni nezadařilo v budkách na chladicí věži Paroplynového cyklu Počerady, na ochozech ventilačních komínů v obou jaderných elektrárnách a Elektrárně Mělník. V areálu společnosti Energotrans v Třeboradicích u Prahy se pak na svět vyklubala trojčata.

„V roce 2021 jsme evidovali na objektech ve vlastnictví ČEZ celkem 10 párů sokolů stěhovavých, což je prakticky desetina všech evidovaných sokolích párů v České republice. Šest z nich vyvedlo celkem 19 mláďat. Dva objekty s budkami zůstaly sokoly neobsazeny. Bohužel tradičně se jedná o elektrárny Dětmarovice a Poříčí, kde po předchozích náznacích nebyl už třetím rokem sokol vůbec pozorován a v budkách tak hnízdí poštolky. Díky vstřícnému postoji energetiků se začíná u nás sokolům dařit. V roce 2011 bylo totiž těch sokolích párů jen kolem osmdesáti,“ zdůrazňuje ornitolog.

 

Zkušený ornitolog šetrně kroužkuje sokolí mláďata narozená v Temelíně.

Příprava na další sezónu začíná už v únoru

Svou první větší sokolí misi měl za sebou ornitolog Václav Beran letos už v únoru, kdy se vydal na jih Čech –⁠ konkrétně do jaderné elektrárny Temelín, kde na nejvyšším ochozu stometrového ventilačního komína vyčistil sokolí budku a nainstaloval fotopast. Další dny pak za stejným účelem strávil objížděním lokalit Skupiny ČEZ na severu Čech. Tou první byla bývalá výtopna ČEZ Teplárenské v Proboštově.

„Sokolí pár už tam byl. Samec i samice střídavě poposedávali na zábradlí ochozu, a když jsem vylezl až k nim, tak uletěli. Vyčistil jsem jim budku, vybral zbytky potravy a nasypal novou podestýlku. Zbytky kořisti důkladně prohlížím a určuji až v muzeu, už na komíně mě ale upoutala jedna lebka s masivním zobákem. Byl to amazoňan modročelý, středně velký papoušek, který se z nabyté svobody asi dlouho neradoval. Měl smůlu, že letěl zrovna kolem proboštovského komína. Jinak jsem naň lezl zrovna v době, kdy bylo poměrně větrno, takže když jsem chtěl z lahve nalít vodu na dno budky, vítr zvedl proud vody proti mně. Místo z lahvového vodopádu se tak najednou stal menší gejzír a dokonale umyl spíše mě než budku,“ zavzpomínal Václav Beran.

Podle ornitologa nastává nejvyšší čas pro přípravu jarního zahnízdění kriticky ohroženého druhu sokola stěhovavého každoročně právě v únoru. Pokud je totiž počasí příznivé, začínají tou dobou sokolí páry pomalu ale jistě tokat. „Prakticky všude jsem tou dobou během cest kolem sokolí přelety zaznamenal. Páry na stavbách totiž ani během zimy svá teritoria neopouštějí. Například ten tušimický s oblibou loví hned naproti elektrárně nad dnes již plně zrekultivovaným odkalištěm. To samé se týká párů z Prunéřova a Ledvic, také zimují v areálu elektráren a loví v okolí, které je pro ně na potravu díky rozmanitosti ptačích druhů velmi bohaté,“ dodává ornitolog Václav Beran.

 

Program hnízdění sokolů stěhovavých na elektrárnách

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Impulsem pro instalaci první sokolí budky na elektrárnách Skupiny ČEZ ve spolupráci s ornitology v roce 2011 byl neúspěšný pokus o zahnízdění sokolího páru v kabeláži komínu Elektrárny Tušimice o rok dříve.

Od té doby ČEZ instaloval desítky sokolích budek na komíny a výškové budovy po celé České republice. Během hnízdění sokolů jsou na těchto budovách pozastaveny práce, které by mohly sokoly vyrušit a mladí sokolíci jsou následně monitorování a kroužkování ornitology.

Elektrárna Tušimice

Vůbec první sokolí budka nejen na budovách ČEZ, ale na všech průmyslových stavbách v Česku, byla nainstalována právě v Elektrárně Tušimice v roce 2011. I přes některé roky neúspěšného hnízdění (vejce byla podle ornitologů buď neoplozena či zastydlá) se z tušimické chladicí věže rozletělo v letech 2011 – 2019 do světa 16 sokolích mláďat. Sokol stěhovavý byl přitom nad lokalitou elektrárny pozorován již v roce 2006, ale teprve v roce 2010 se pokusil o neúspěšné zahnízdění v kabeláži na ochozu komína ve výšce 280 metrů.  Protože komín byl před demolicí, byly pro něj na chladicí věži nainstalovány hned dvě budky na výběr.

Elektrárna Ledvice

Na ochozu komínu Elektrárny Ledvice byla hliníková sokolí budka vyplněná keramzitem nainstalována na podzim roku 2015 a hned příští rok v ní sokolí pár vyvedl dvě mláďata. V roce 2017 přišel na svět sice jen jeden sameček, ale zato nejslavnější ze všech elektrárenských sokolů. Byl totiž vůbec prvním okroužkovaným sokolím juniorem, který se vylíhl na elektrárenském komínu. Zaměstnanci elektrárny mu pak v anketě dali jméno Ledvík, které je i zaneseno v jeho kroužkovacím „křestním listu“. Ledvík je také otcem sokolích dvojčat z Elektrárny Počerady, kde se podle kroužků dal dohromady se samicí z Bavorska.

Elektrárna Počerady

Na ochozu komínu Elektrárny Počerady byla hliníková sokolí budka vyplněná keramzitem nainstalována na podzim roku 2011 a do roku 2019 z ní vylétlo dvanáct sokolích juniorů. Zatím nejdál se dostal loňský samec, který bohužel zahynul až ve Francii po nárazu do skleněné bariéry. Jeho otcem byl Ledvík, jediný sokol narozený v roce 2017 v Elektrárně Ledvice. Druhá budka je v Elektrárně Počerady nainstalována na žebříku jedné z chladicích věží. Hnízdí v ní ovšem poštolky.

Elektrárny Prunéřov

V Elektrárnách Prunéřov jsou hned tři sokolí budky. Tu na komínu EPR 1 a jedné z chladicích věží EPR2 osídlili poštolky. Sokolí pár pak pravidelně hnízdí na ochozu komína EPR2. Budky v EPR2 byly osazeny v březnu 2012, ale osídlily je rovněž poštolky. Poprvé zde sokolí pár zahnízdil v roce 2013 po přemístění komínové budky na vyšší ochoz. Do roku 2020 celkem vyvedl sedm mláďat, neboť dvakrát mu v úspěšném zahnízdění zabránila samice raroha velkého (ještě vzácnější dravec než sokol –⁠ tak daleko na severu byl pozorován vůbec poprvé), která budku obsadila, ale po příletu partnera oba vždy zmizeli neznámo kam.

Elektrárna Mělník

V Elektrárně Mělník byly na nejvyšším komínu nainstalovány dvě hliníkové sokolí budky vyplněné keramzitem v prosinci 2015. Sokolí pár zde pravidelně přivádí na svět své potomky od roku 2016. V roce 2018 to dokonce byla čtyřčata. 

Teplárna Trmice

V Teplárně Trmice byla na ochozu komínu nainstalována hliníková sokolí budka vyplněná keramzitem v září 2015. Zdejší pár je střídavě úspěšný, ale také nestabilní. Buď samec vymění samici, nebo ona jeho. Zda přitom původní partner uhynul či zahynul během letu lze ovšem těžko odhadnout.

Ostatní elektrárny a budovy

Sokolí budky ČEZ instaloval i na další elektrárny a budovy. V roce 2020 hnízdil pár poprvé na Jaderné elektrárně Dukovany.

 

Zdroj: ČEZ

Vložil: Andrea Morkusová