Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Maryška: Jsem vůbec potřebný? Vaše dopisy

04.08.2022
Jan Maryška: Jsem vůbec potřebný? Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Všichni se potkáme na pracáku. Časem

Plošnou, nebo adresnou pomoc se zdražujícími se cenami energií? A pro koho je taková pomoc určená? A nevyvolává tím vláda další sociální nerovnosti a napětí, které se může zvrhnout? Jan Maryška se zamýšlí nad tím, kudy vede cesta, po které se ubíráme, a jestli není na čase rozhlédnout se po nějaké ceduli, která ukáže směr úplně jiný.

„Bez omáčky k jednomu problému z mnoha,“ pustil se do tématu Jan Maryška a pokračoval:

„S platbami za elektřinu máme pomoci potřebným. Myšleno chudým, nízkopříjmovým.

Zásadním problémem je vůbec důvod té pomoci v zemi, která je na hlavu jedním z největších exportérů elektřiny na světě. Na světě! A současně má v paritě kupní síly nejdražší elektřinu v Evropě. Světové srovnání se ke mně nedoneslo.

Zase jsme „best in". Jako v exekucích, covidu, tempu zadlužování a privatizaci všeho za hubičku.

Ale mám problém, kdo jsou to ti potřební ?

Chudí potřební, kteří se doma roky válejí na dávkách na gauči a vedou k tomu svědomitě svoje děti? A my jim tedy to jejich svobodné rozhodnutí budeme dotovat o to víc? Nekamenujte mě, mám bezprecedentní a reálně podložené (skutky) pochopení pro samoživitelky, důchodce, nemocné, děti, postižené. Ale gaučáky nesnáším.

My všichni ostatní nejsme snad ti potřební? My nemáme nárok na smysluplnou cenu elektřiny? Všichni pracujeme, vyděláváme, někdo míň někdo víc, někdo navíc platí zaměstnance, snaží se ukormidlovat firmy na trhu vymknutém z kloubů a v prostředí státního teroru s mocí uzavřít vám provoz, když zaměstnanec zakašle, s cenami vstupů, energii a administrativou z Jiříkova vidění.

Nesmyslné pálky za elektřinu pálí prodavačku z Lidlu, obchoďáka i managera. A každou firmu! Všem politikům je šumák, že i s velmi dobrým platem můžete žít existenčně na hraně, mladí s hypotékou v Praze krok vpřed, ani nemusíte být nezodpovědný floutek.

Na nás všech „nepotřebných" to stojí. A my to máme bez problémů zaplatit? Nás nebolí 5-10 tisíc měsíčně navíc? My „nepotřební" s „více" penězi to máme cálovat? My nemáme právo na nic? Proč?

Aby se tlupy darmožroutů z gauče anebo z okruhu ekonomické aristokracie privatizačního, politického nebo dědičného původu měly dobře? Čest filantropickým výjimkám.

I Škodovku trápí cena elektřiny. To to nikomu nedochází? Aby se 30 % akcionářů ČEZu nenasralo, ohrozíme… kolik… 20-30-40 % všech lidí v ČR? Ohrozíme celý průmysl, který se stejně sesype kvůli plynu, což je absurdita na druhou?

Ropu nemáme, plyn nemáme, ale elektřiny máme habakuk. Ale nejsme „potřební". Ani já tedy nejsem vůbec potřebný. Kruté zjištění.

Naštěstí máme vládu spravedlivější než trh a než se rozhoupe k jakýmkoli činům, budou v kýblu všichni, nejen „nepotřební",“ uzavřel své psaní Jan Maryška.

 

Vládo, nekupuj letadla, vykupuj akcie ČEZu. Tak zajistíš bezpečnost země daleko víc. Nevidíš, že si zahráváš se stabilitou země a rozdmýcháváš sociální svár? A pokud by se těch několik málo jedinců a korporací bránilo prodeji akcií ČEZu, máš k ruce institut vyvlastnění. V rámci zachování bezpečnosti v zemi k tomu sáhnout můžeš. Na podzim nás čeká série demonstrací. Jsme holubičí národ, ale ony se ty demonstrace mohou s upadající životní úrovní stupňovat a postarat se o to, že se tradiční český protest, po kterém se jde na pivo, změní v něco méně kulturního.

Lidé propadají skepsi, pesimismu, nedůvěře, křečkují si zásoby, vymýšlí, jak z toho ven. A hledají viníka. Vládo, budeš nám donekonečna říkat, že za to může Babiš, že za to může Putin, ale lidé uvidí, že ty sedíš u kormidla. Ty jsi vina. Že místo skutečných řešení nakupuješ předražená letadla.

Nejpodivnější je, že se neustále uvažuje jen o tom, zda pomoc má být plošná, nebo adresná a má směrovat do chudých vrstev. Když se mluví o plošných opatřeních, dovozuje se, že plošná opatření by zvýšila do budoucna výdaje právě střední třídě. Protože by to znehodnotilo její úspory i investice. Ale to je mylná úvaha. Protože jde úplně špatným směrem.

Dám na příměru, pokud mi tygr žere nohu, nebudu hystericky řešit, že na té samé noze mám klíště. My řešíme klíště a nohu nám dost nevybíravě hryže tygr. Nevidíme příčinu potíží, řešíme zástupný problém. Problémem totiž je, že stát nemá jak sáhnout na drtivě rostoucí ceny energií. Naopak se až zdá, že zvrhlý přeprodej u nás vyrobené elektřiny na burze v Lipsku a následný násobně vyšší odkup stejné energie zpět, podporuje a vítá. V obhajobě těch několika málo akcionářů ČEZu, kterým se nesmí sáhnout na peněženky, tak se sahá na peněženky obyvatel.

Do toho, aby toho nebylo málo, ČR jako předsednická země Rady Evropské unie zatím neposlala ostrou nótu do Německa s tím, že by z těch svých šílených plánů na odpojování elektráren mohla ustoupit, protože to neúměrně nejen zdražuje elektřinu, ale hrozí do budoucnosti pádem celé elektrické sítě. Na konci roku Německo plánuje odpojit poslední tři jaderné elektrárny. Pak energetickou bezpečnost Německa budou muset zajišťovat při výpadku zelených energií jeho sousední státy, jejich elektrická soustava bude tedy pod daleko větším náporem.

Do toho, aby toho skutečně nebylo málo, Evropská unie tlačí na výrazné navýšení počtu elektroaut, která neúměrně zvýší nároky na elektrickou síť, která je už teď vytížená na maximum. Od roku 2035 pak celkové opuštění výroby aut se spalovacími motory.

Do toho, aby ten záchvat radosti byl velký, panuje nejistota u přítoku plynu z Ruska, kdy Putin s Evropou zahájil energetickou válku, přičemž odpojení německých elektráren spoléhá na ruský plyn a jeho bezproblémový přítok právě z Ruska. Zároveň u toho s Ruskem všichni vedeme válku a nevyhráváme.

A vláda Petra Fialy přemýšlí, jestli bude stačit podpořit gaučáky, nebo jestli bude vhodné poslat z eráru peníze i střední třídě. Ale ta je, slovníkem úřadu práce, nepotřebná. Té se pomáhat nemusí. Vláda neuvažuje o tom, jak zabezpečit energetickou budoucnost země a tím ceny snížit dlouhodobě a všem. Nechá se, ráda, vydírat hrstkou akcionářů ČEZu, biti na tom jsou obyvatelé republiky. Prostě tradiční přístup ODS.

Vložil: Štěpán Cháb