Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsem sháněl amalgám a zkusil opravit zuby šroubovákem. Pak mě Roman Šmucler osobně poučil. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.07.2022
Jak jsem sháněl amalgám a zkusil opravit zuby šroubovákem. Pak mě Roman Šmucler osobně poučil. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory

Mám problémy se zuby. Před třemi roky, odhadem, mi vypadla první plomba. Pak další. A ještě jedna. U první vystřelené už se zub rozlomil a zadělává mi na komplikace. Zubaře sháním dlouho. Obvolávám ordinace, zaúkoloval jsem svou pojišťovnu, vyprudil i Českou stomatologickou komoru, kde jsem si dopisoval se samotným Romanem Šmuclerem. A ten odpovídal po svém. Včera se pak sám rozpovídal s dobrou radou – nepruďte, pak se vás budou zubaři bát.

Za nízkou dostupnost a výlučné postavení zubařů v České republice prý můžeme my, voliči. Přemýšlel jsem, jak celou komunikaci s panem Šmuclerem podat a na radu naší šéfradaktorky přistoupím ke zveřejnění celé komunikace. Obrázek o mně i o panu Šmucelrovi si tak může každý udělat svůj.

Ještě dodám, před tou náloží nelidskosti, jeden malý, ale krásný příklad lidské potřeby pomoci. Po posledním článku o zubařském řemesle se mi ozval jeden zemědělec s tím, že má zubařku, které doveze tunu krmení pro zvěř, ona se mi za to podívá ochotně do úst. Je to krása, ta lidská sounáležitost. Škoda, že nám to kazí také lidská nenažranost. K netradičnímu kontraktu ještě nedošlo, ale nevadí, i to gesto je krásné. Nuž, komunikace mezi mnou a Romanem Šmuclerem.

A i tady budu muset s malým úvodem. Před téměř dvěma měsíci, abych upozornil na absurditu nedostupnosti a předraženosti stomatologické péče u nás v kraji, oslovil jsem na základě předchozí komunikace Českou stomatologickou komoru s ironickou prosbou o předepsání amalgámové výplně. S tím, že si udělám výplň sám. Po dvou měsících se ozval Roman Šmucler.

 

Mé psaní z 2. června České stomatologické komoře:

 

Hezký den,

s čelem jako poplužní pluh řeším věci alternativním způsobem. Nic jiného ani nezbývá.

Takže na Vás jdu s dokonale absurdní prosbou.

Po roce neúspěšného shánění zubaře v našem bohem, civilizací, pojišťovnami i stomatologickou komorou zapomenutém kraji, jsem si objednal kapsle pro amalgámové výplně se zcela absurdním úmyslem nahradit svou vypadlou plombu po svém. E-shop pro zubaře mi ovšem kapsle odmítl vydat s tím, že to podléhá zákonu o léčivech, kde já nejsem oprávněnou osobou.

Ale jelikož žádná oprávněná osoba v mém dosahu 80ti kilometrů není ochotna se podvolit a podívat se mi na zoubek, žádám Vás o vypsání receptu na amalgámové výplně, protože pokud si zub neopravím sám, začne se rozpadat (což už dělá, lump, jelikož rok je rok, za tu dobu se otevřený zub prostě začne rozpadat).

Přijde Vám taková žádost absurdní a „mimo mísu"? Stejně jako mně, že si ve 21. století musím chtít opravit amatérsky zub sám, protože zubař chce buďto deseti tisícové částky, nebo jako alternativu nabízí vytržení zubu. Když už jej tedy člověk přemluví a dostane se mu do ordinace. Což se mi nedaří.

Prosím o kladné vyřízení mé žádosti. Tu také zveřejním na webu Krajské listy, jelikož o tristní situaci kolem zubařů a jejich (ne)dostupnosti v 21. století mám v plánu psát řadu reportáží dokud mě neumlčí zubatá.

Nuže, milí stomatologové, pomozte aspoň tím, že mi předepíšete amalgámové kapsle. Já už tu díru do zubu za pomoci šroubováku nějak zaplním.

S přáním všeho pěkného

Štěpán Cháb

 

Následuje výměna e-mailů z 28. července.

 

Roman Šmucler:

Vážený pane Chabe,

Chápu, že to bude absurdní reportáž, že to bude mít úspěch, jakkoli je to nesmysl. Pokud byste nebyl „bojovný" a v klidu se domluvil, jistě dávno stomatologa máte. Víte, ani lékaři nemají pocit, že si musejí nechat vše líbit a zejména na malých místech je těžké, kde se lidé znají, je nutit, aby si vzali do péče někoho, kdo jim třeba udělá problémy. Tento týden se mě několik lidí ptalo na stomatologa a po internetu si ho našli všichni. Někteří byli ošetřeni stejný týden. Ne všude je plno. Chyba je, že Vám lékaře má najít pojišťovna, ale ty nefungují, tak holt musíte sám.

Pokud budete psát podobné reportáže, asi z Vás bude mít každý kolega strach, co že o něm napíšete. Ale zase budete mít spoustu čtenářů.

Váš dotaz s nákupem amalgámu beru jako recesi a Vy, doufám, také.

 

Má odpověď:

 

Vážený pane Šmuclere,

moc děkuji za psaní. Žádost o amalgám byla samozřejmě recese, na které jsem chtěl posléze ilustrovat absurdní stav ve stomatologii v dalším článku, kterým bych si uzavřel mnoho dalších dveří do ordinace nějakého vstřícného zubaře. Přesto bych byl vděčný za kladné vyřízení mé prosby. Šroubovák mám, amalgám stále ne. Ale vlastně už je to jedno, neošetřený a otevřený zub se odlomil a teď jeho kořeny přerůstá dáseň, což bude ještě dražší, než jsme doufali.

Je to komické.

Bojovný nejsem, není se s kým domluvit. Před dvěma dny mi přišel e-mail z pojišťovny, kterou jsem před třemi čtvrtinami roku požádal o nalezení zubaře. V odpovědi zkonstatovali, že náš kraj je problematický a že mám zavolat jednomu zubaři 30 kilometrů od nás. Hned jsem zavolal, pravil, že má plno už roky (záměrně jsem se nepředstavil, protože jsem si vědom své toxicity). Zubařské ordinace v okruhu 80 kilometrů mám obvolané ještě před dobou, kdy jsem si začal zavírat jejich dveře svou vynucenou bojovností, všude měli plno. Ústecký kraj, stomatology zapomenutý trest pro domorodce.

Místo toho, abyste mě umravňoval, tak s tím radši ze své pozice něco udělejte. Vždyť to není ani dobrý obrázek stomatologické komory. Na absurdní reportáže nakašlu až přestane být samotný stav absurdní, ale to jistě tušíte.

 

Odpověď Romana Šmuclera:

 

Víte, že to je nesmysl a akutního stomatologa seženete. Chcete napsat, že jsme zlí lidé, jako stomatologie, co s tím nadělám...

Samozřejmě, že z Vás žádným „papírem" neudělám stomatologa. Jinak ovšem se v ČR prodávají výplně a bílé pro „samoopravu" zubů - příčinou není nedostatek stomatologů, ale spousta pacientů se bojí, tak si to sami lepí bez vrtání.

 

Má odpověď:

 

To jistě, jenže stomatolog u akutního ošetření drží v rukou kleště a trhá, nemá potřebu opravovat. To je drahé a pojišťovna platí málo. Což mi potvrdil stomatolog z Nového Boru, který zub odmítl ambulantně ošetřit, ale nabízel pouze ambulantní kleště a vytržení zubu, který by šel lehce opravit. Neudělal to, odmítl to udělat. Chtěl peníze, hodně peněz.

Vám podobný systém vyhovuje a nechcete vidět problémy. Napsal jsem Vám, že jsem obvolal všechny ordinace v okolí osmdesáti kilometrů a bez úspěchu. Vy mi na to napíšete, že se lidé bojí zubařů, a tak si zuby lepí sami. Nebojí se zubařů (až na výjimky), nemají na zubaře peníze a tak dělají kraviny a na kaz si nalepí svépomocí výplň, takže si zadělávají na daleko horší problémy. Ale za tím není strach ze zubaře, ale strach z jeho vyúčtování.

Lidi nemají peníze a tak dělají blbosti. A Vy tiše, jako stomatologická komora, přihlížíte. Nejste zlí, jen bezohlední a Hippokratova přísaha se pro Vás stala jen cárem papíru.

Promiňte, sám zírám, jakou bojovnost ve mně neutěšený stav naší stomatologie vyvolává. Jinak jsem milý a nekonfliktní člověk.

 

Odpověď Romana Šmuclera:

 

Nemohu za to, že pojišťovny málo platí - kdyby nám poslaly peníze na výplň, bylo by tisíckrát jednodušší dostat peníze od nich. A ty naše „obrovské ceny" jsou legrační vedle zbytku medicíny. Berte to tak, že tento systém, s kterým nesouhlasím, v dobrém podporuje slušnou péči v nemocnicích a ve zlém korupci. Ale stomatologové to nechtějí - to chtějí politici a vyhrává to tu volby.

 

Má odpověď:

 

Prosím, zkuste mi to vysvětlit na očařích.

I oni mají drahá vybavení, drahá vyšetření a zákroky, mají sestřičky, platí nájmy a energie. Ale nepřešli na systém přímé platby. Jak to? Oni se s pojišťovnami dohodnout umí? Proč Vy to neumíte, což následně odnáší lidé, kteří to nemohou ovlivnit, ale zuby ošetřit potřebují?

Kdo za to může? Volby? To, prosím, neříkejte. Od revoluce se tu vystřídala pravice s levicí a stav ve stomatologii se setrvale zhoršuje, co se týká dostupnosti a peněz, které stomatologové za své služby vyžadují. Jak to, že si politici nezasedli na očaře? Na praktické lékaře? Na pediatry? Na kožaře? Jen a jen na Vás, na zubaře. Vždyť je to divné. Je skutečně chyba v nich, a ne ve Vás?

Proč se nedokážete dohodnout s pojišťovnami? Co je na stomatolozích tak speciálního, že se vyloučili ze zdravotního systému v republice?

Nechápu to. A to může být i důvod mé bojovnosti.

Vysvětlete mi to, prosím, jako prezident České stomatologické komory. Protože bych nerad kydal na stomatology, pokud na současném stavu nenesou žádnou vinu.

 

Odpověď Romana Šmuclera:

 

Zrovna špatně - za operace očí jsem rodičům a příbuzným k pojišťovně doplatil stovky tisíc. Fakticky nebyla bezplatná varianta - lékaři ji rozmlouvali. Mají lepší minutovou sazbu, ale stejně si platíte „čočky” v desítkách tisíc navíc - není trh, prostě to musíte zaplatit. Konkurence ve stomatologii je mnohem širší, než u očních klinik…

V nemocnici je to bezplatné - jen musíte vědět, komu dát a jaký úplatek. Jinak čekáte dlouho a kdovíkdo vás bude operovat. Není to tak všude, ale je to hodně.

Problémem stomatologie je, že to je zákonné a platí se z toho daně. Kdybychom to brali do kapes, byl by klid. Česko…

 

Dál naše komunikace nepokračovala. Nevěděl jsem, co na to odpovědět. Snad krom hořkého smíchu. A ten se do e-mailu zapisuje špatně. Argumentovat soukromou klinikou, úplatky ve zdravotnictví a obhajovat tím tristní stav české stomatologie, co na to říct. Já fakt nevím.

Nepsal jsem si s občanem Romanem Šmuclerem, ale s prezidentem České stomatologické komory České republiky Romanem Šmuclerem, tedy s funkcionářem, který by se měl za svou činnost zodpovídat těm, kterým svou činností pomáhá, případně škodí. Z tohoto důvodu i celou korespondenci zveřejňuji.

 

Pro ilustraci ještě přidám e-mail, který mi přišel 26. července z mé pojišťovny:

 

Dobrý den pane Chábe,

počet zubních lékařů na severu Čech je velice nepříznivý. Tato situace je řešena i prostřednictvím Stomatologické komory. Na místo stomatologa bylo pro Vaši územní oblast vyhlášeno výběrové řízení a to opakovaně, bohužel se zatím nikdo nepřihlásil.

Nejbližší lékař, který při oslovení přislíbil akutní ošetření je MUDr. ...

Pro ošetření akutní bolesti můžete navštívit i kteréhokoli stomatologa po dohodě s ním.

Péče o nové klienty je domluvena u MUDr. ...

S pozdravem

Husáková Lenka

 

Nikdo z České stomatologické komory se nepřihlásil. Dělají si z pojišťovny nejspíš legraci, protože neřeší stav dostupnosti (jak místní, tak finanční), protože prachy se prostě sypou i bez toho. Když bolí zuby, člověk dá do frcu i vlastní barák, aby se té bolesti zbavil (s nadsázkou, s nadsázkou řečeno, ale ne zase s takovou, přiznávám). Po komunikaci s prezidentem České stomatologické komory mi přijde, že je situace ještě absurdnější. Nu což, Česko… jak napsal sám Roman Šmucler, který, jak se mi zdá, by nejradši české zdravotnictví předělal podle vzoru toho amerického, kdy je každý lékař podnikatelem a kde se každý zákrok platí z kapsy zákazníka/pacienta, odvádí se daně a chudí jsou pro lékaře šmuk. Nebylo by fajn mu na to neskočit?

A osobní poznámka pro zubaře: Nebojte se, nebudu psát jmenovitě o vás. Ani toho novoborského finančního spekulanta jsem nejmenoval. Když se vám někdy ozvu do ordinace, že už mi došly i šroubováky a že by to chtělo odbornou asistenci, nebojte, naopak, stvořím o vás oslavný hymnus, který si pak zarámujete a vystavíte v čekárně, když budete mít i kousek normálního člověka v sobě. Umím ukázat i zuby, když se potkám s jedincem, jehož sociální inteligence je na nule, ale jinak jsem skutečně mírná a nekonfliktní osoba a vám ukážu zuby ne abych vás kousal, ale abych kousat vůbec mohl.

Božínku, po komunikaci s Romanem Šmuclerem mi došlo, že už nikdy neuvidím zubařskou ordinaci zevnitř. Takže až přestanu psát, znamená to, že jsem si změnil identitu i pohlaví, protože už to s těmi zuby nešlo vydržet. No nějak se k tomu ošetření dostat musím. Kdybych se takhle musel hádat s kardiology, už bych byl dávno mrtvý. Takhle mám jednoho svého, šikovného a vtipného, jenž, i přes katastrofální nedostatek času a houfy pacientů, mi vždycky zvedne telefon a snaží se řešit obtíže, které si ze mě udělaly lunapark. A když si udělají párty, hned hledá nejbližší termín, kdy se mu můžu nakvartýrovat do ordinace a on na mě pak může provádět ty své experimenty. Vždy s humorem a velkou vstřícností, přesto s výrazem štvance, který už často nemůže. Zubaři, zubaři, zajděte se k němu poučit na praxi. V životě bych o něm neutrousil křivé slovo, naopak, z fleku o něm sepíšu oslavný elaborát, protože je proč si ho vážit a proč mu vykazovat pokornou úctu. Ale zubařům je to jedno, ti si přepočítávají penízky, natruc se nechtějí dohodnout s pojišťovnami a prostě čekají, až zub začne bolet nesnesitelně. To pak přijde každý. I já se někomu před dveře ordinace časem připlazím. Doufám, že za nimi nebude čekat někdo se smýšlením pana Šmuclera, který  je schopen platit si soukromé kliniky za stovky tisíc. Já na to nemám. A troufám si tvrdit, že se mnou další stovky tisíc, ne-li miliony lidí v ČR. A to není v pořádku. A neměli bychom to brát jako normu. Nemáš na ošetření, tak ti vyrveme zuby. Bolet tě pak nebudou, tak neremcej. Nádherné 21. století. To jsme to dopracovali. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb