Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slovíčkaření mocných. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.07.2022
Slovíčkaření mocných. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Petr Fiala, hlava české vlády, a Uršula Leyenová, hlava Evropské komise

Přesné používání slov s jasně daným významem a bez možnosti hledání jiných významů, než které samotné sdělení má předat. To našim politikům chybí. Pokud mluví nejednoznačně, připravují se na to, že své prohlášení časem svým konáním popřou. A děje se to často. Ukážu to na třech příkladech z poslední doby.

V lednu tohoto roku eurokomisařka pro ostudu Věra Jourová obhajovala pro Echo24 boj s takzvanými dezinformacemi. A řekla kouzelnou větu: „Nějakou regulaci ano, ale svobodu slova v zásadě zachovat.“ V zásadě nám nějaká svoboda slova zbude. V zásadě také ne. To jak se na to někdo koukne. Umlčovaný bude žít s tím, že svoboda slova není zachována, umlčující bude tvrdit, že svoboda slova je v zásadě zachována, protože on umlčen nebyl. Nejednoznačnost. Obzvláště když vezmeme v potaz, že samotný pojem dezinformace nemá v zásadě žádnou pevně danou definici. A tak si názorová i politická opozice nemůže být jistá, jestli svými názory a myšlením nepřekračuje neviditelnou hranici onoho „v zásadě“, a tak na sebe sama aplikuje autocenzuru. Tohle radši neřeknu. To už by mě mohlo stát živobytí.

S velkou slávou se tleskalo včera uznání jádra a plynu jako zeleného zdroje energie. „To, co se zde odehrálo, umožňuje České republice využívat jádro jako podporovaný čistý zdroj, což má pro nás zásadní důležitost,“ radoval se premiér Petr Fiala po hlasování. Jenže je tam zase jedno ošemetné slovíčko. Evropský parlament dočasně uznal jádro a plyn jako zelený zdroj energie. Dočasně. Co si pod tím představit? Kdybych byl velkokapitalista, který fušuje do energetiky, okamžitě bych se optal, zda slovo dočasně znamená, že já investuju do výstavby jádra, aby mi to Evropský parlament, až se po volbách obmění a radikalizuje, zase zakázal? Nacpeme do dostavby Dukovan stovky miliard, abychom pak dojeli na slovo dočasně? Je jednotkou dočasně jeden furt, nebo jedno volební období? Protože pokud je to jedno volební období, stává se investice do jádra pekelně rizikovou. Nestává? Stává.

Včera jsem psal o zákazu aut se spalovacími motory, kde Rada Evropy zaperlila. O tom nevědomky poreferovala ministryně Anna Hubáčková: „V roce 2035 nekončí prodej aut se spalovacími motory. Auta dál, pokud budou mít čisté alternativní palivo, mohou být prodávána a být v provozu...“ Další naprostá nejasnost. Pokud budou mít čisté alternativní palivo, o kterém se dá dočíst jen ve sci-fi literatuře. Startrekovský warp pohon? Kde je pro něj výzkumné centrum? Už ho zkouší? Ne, nic. Takže auta se spalovacími motory jsou povolená i po roce 2035. Ale musí mít nějaké dosud neznámé pohonné hmoty, které se za posledních deset let, kdy je ve hře zákaz spalovacích motorů, neobjevily. Takže povoleno, ale vlastně nepovoleno. Ani nahá, ani oblečená. Nejednoznačnost.

Slova nejde používat, s ohledem na to, že ovlivňují celý kontinent, ledabyle. Buď svoboda slova bude, nebo nebude. Není nic mezi tím. Dočasnost je neurčitý výraz, který nedává jistotu, že to, co je teď povolené, nebude za rok zakázané. Jde o stovky miliard a energetickou bezpečnost nejen České republiky. V takové situaci nejde použít slovo dočasně. Je nejednoznačné. Nejde si hrát ani na královnu Koloběžku a spalovací motory povolit i nepovolit. Buď povolit, nebo nepovolit. Neutíkat od zodpovědnosti.

Je mi to nepříjemné takhle říct, ale nepřekážejí v zásadě obyčejní lidé všem plánům, které se na nás řítí? V zásadě si zatopíme, ale zmrzneme u toho... Sleduju vývoj zdražování topiva na pilinových briketách. Před půl rokem za 5200,- paleta, včera už za horentních 11 230,- paleta, začínám upřímně přemýšlet, kde si nakradu dřevo na zimu, protože na tohle nemám, fůra dřeva loni za 6000,-, teď se u nás šplnáme ke 14 000,-. V zásadě budeme bydlet, ale nebudeme mít na nájem nebo hypotéku. V zásadě budeme i jezdit auty, ale na neexistující pohonné hmoty. V zásadě bude jídla dost, ale lidé na něj nebudou mít peníze. V zásadě nás vedou skvělí politici, ale fakticky je to ideologií popletená banda amatérů. V zásadě je všechno v pořádku, ale fakticky je to v pr*eli. Svobodnými občany jsme totiž (byli) jen dočasně.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb