Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Očkujte se, prosím, nakupujeme stále děsivou fůru vakcín, které se nám kazí. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.06.2022
Očkujte se, prosím, nakupujeme stále děsivou fůru vakcín, které se nám kazí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Pod jehlu se začneme povinně řadit na podzim?

Pamatujete si ještě covidové akvárko, které jsme si tady udělali v předchozích dvou letech? Jak jsme nemohli přes hranice okresu? Jak jsme nosili dvě roušky přes sebe? Jak násilníci v přestrojení za policisty mlátili lidi, když neměli na ulici respirátor? Pamatujete si ještě, jak se slibovalo, že se všechny ty covidové kšefty prošetří? Doufám, že ano, protože covid stále jede. Rozhodně si stále bere z našich peněženek citelné daně za svou existenci.

Polsko, Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko v pátek odeslalo ostrou prosbu do Bruselu s tím, že by si koupily méně covidových vakcín, než kolik mají nasmlouvané za pomoci společného nákupu prostřednictvím Evropské komise. Zmíněným zemím se nelíbí, že by dotovaly farmaceutický průmysl nákupem vakcín, o které nikdo nestojí. Česká republika se mlčením naší vlády jako jediná z východoevropských zemí k ostré prosbě nepřipojila. My máme peněz dost, my můžeme nakupovat vakcíny do aleluja.

V polovině dubna přitom skončila v ČR expirační doba 280 tisícům dávek a prošla likvidací. A počet likvidovaných dávek musí nutně narůstat. Proč? Protože jak se zdá, tak covid nám zeslábnul a odebral se do říše běžného respiračního onemocnění, proti kterému se budou chtít očkovat pouze fanoušci vpravování cizorodých látek do vlastních těl. Zbytek populace bude trochu zdrženlivější.

Jen pro letošek máme nasmlouvané dodání bezmála 15 milionů dávek a z šumu v mraveništi jde vyčíst, že valná hromada i naočkovaných už kašle na takzvaný booster třetí nebo čtvrtou dávkou. V Izraeli udělali výzkum a zjistili, že čtvrtá dávka očkování je prakticky bez účinku. Protilátky sice na chvíli vyskočí, ale následně spadnou na původní úroveň. Má smysl se očkovat třetí a čtvrtou dávkou? Mnozí o tom prostě pochybují. Nemluvě pak o těch, kteří se očkovat nenechali. Ti o včeličce neuvažují vůbec. Takže to dopadne tak, že příští rok budeme likvidovat miliony dávek po expiraci?

Na paměť našim statečným policistům

Nevadí. Šéf Pfizeru, to je hlavní výrobce covidových vakcín, varuje, že covidové vlny se mohou vrátit. A zároveň se pohoršil nad bohatými zeměmi, které snižují nákup vakcín a tím se ochuzují o připravenost na další vlnu. Podle šéfa Pfizeru se covid rozhodně neodebral do říše běžného respiračního onemocnění a je potřeba na něj neustále zbrojit. A za pomoci Nadace Billa a Melindy Gateosvých nabízí nejchudším zemím, že jim prodá vakcíny bez zisku. To znamená za nákladovou cenu. Šlechetné gesto, že? Jenže ani v nejchudších zemích o vakcíny nestojí. Ne tak vlády, jako spíše občané.

Šéf Pfizeru byl pohoršen i nad tím, že se lidé na Západě přestávají chránit před covidem za pomoci roušek a respirátorů. Dusit se v nich máme ve vedru i teď. Určitě ano. A v Německu jedou podle jeho obav a ve veřejné dopravě roušky a respirátory stále nařizují. Jen s takovým komickým úspěchem.

V neděli jsem jel s dětmi vlakem přes Německo. Přibližně polovina Němců do vlaku skutečně v rouškách nastoupila, pak se pokradmu rozhlédla a když zjistila, že vlak je plný českých elementů bez roušek, šup, stáhli si roušky pod nos a hrdí na svou občanskou neposlušnost s hrůzou v oku vyhlíželi průvodčí. Ta, příslušností český element, bez roušky, u nich vyvolala úlevné strkání roušek do kapes. Část přesto, k radosti šéfa Pfizeru, si nechala roušky na půl žerdi. Co kdyby vlakem putoval nějaký vir velikosti bombiček do sifonu. Pak jsou zachránění a my ostatní bídně zhyneme.

Nu, z toho, že vláda se nepřipojila k ostré prosbě do Bruselu o snížení nakoupených covidových dávek, jde tak nějak z prosté logiky věci vyvodit, že doufá v jejich aplikaci do našich natěšených rukou. Ono 15 milionů vakcín, přičemž jejich kremace při nevyužití má nastat příští duben, to není jen tak. Když už jsme film nakoupili, tak aby se také promítal, že jo. Z toho zase lze vyvodit, že vláda přinejmenším na podzim začne s preventivním očkováním (pod hrozbou odejmutí občanských práv nebo smrti?). Anebo to možná necháme vyšumět a nakoupené vakcíny prostě tiše příští duben proženeme pecí a budeme se tvářit přinejmenším nezúčastněně. A ono to půjde. Kotrmelce minulé vlády se nezkoumají, kotrmelce té současné se zkoumat také nebudou. Prostě oslíčku, otřes se v podání obyvatel České republiky.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb