Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

U ohně se to všechno sešlo. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.05.2022
U ohně se to všechno sešlo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Oheň, brzy také na indexu

Tak jsem byl odvlečen na pálení čarodějnic. K ohni a pivu a bujaré společnosti. A seděl jsem vedle pána s exekucí a poslouchal. A seděl jsem i vedle paní samoživitelky a poslouchal. Seděl jsem u dalších a naslouchal. A bylo to takové vesele smutné a já se rozhlížel, jestli okolo ohně a ocumlaných půllitrů nepoletuje kamera Emira Kusturici, protože ten točil přesně takové filmy, s hlavou v blátě, ale s úsměvem na rtech.

Pán s exekucí se také usmíval, křečovitě, smutně. Je to moc příjemný pán. S rodinou. Vždycky pomůže, vždycky je milý, zamává a mile pozdraví a zastaví se na cigáro, pokrafe, probere místní drby, a teď říkal, že doma už nemá nic, exekutoři všechno odnesli, jenom peklo mu tam nechali. Už prý ho to nebaví, už je to takové na hovno, jak řekl, a seděl a koukal do plamenů a já věděl, že to má na roky, že se toho jen tak nezbaví, že jeho děti vyrostou přesně v tomhle. Nic mu exekutoři nenechali, jen peklo. A děti se dívají a vidí a budou si to pamatovat, řádně jim to zamíchá život. Chudáci děti, chudák pán. Tak rád bych ho takového osudu zbavil, ale jak? Nijak, je teď v soukolí exekučního systému, z toho člověk vypadne až mrtvý. Nebo k smrti vyždímaný. Jo, jo, napůjčoval si, jeho blbost.

Seděl jsem i vedle paní samoživitelky. Krásný a milý člověk, v pubertě jsem do ní byl platonicky na dálku zamilovaný. Ale vyrostli jsme, zvážněli. Má tři děti a na ně jen minimum peněz. Žijí v lásce, ale chudě, strašně chudě. Prostě to tak je. I na její tváři byl úsměv, co by nebyl, byli jsme u ohně, pivo všem spokojeně teklo po bradě, ale zase to byl úsměv s tematikou – usmívám se a uvnitř křičím hrůzou. Je ten život těžký. Nemít, nedostat, za práci jen to nejnutnější, aby nám zaměstnanec nepošel hlady. Ještě v neděli, někdy kolem poledního, jsem psal neziskovce Světýlko a škemral pro ně o pomoc (ale ano, budu to Světýlko neustále větrat, protože pro něj mám slabost). O malou pomoc, zalepit na měsíc na dva hladový systém složenek. Aby si mohli odfouknout. Třeba to půjde.

Sedl si ke mně i pán, prakticky mrzák, belhavec, kripl. Skučel o tom, že nedostal invalidní důchod, a tak musí provozovat živnost, papírově, pracovat už nemůže. Ale důchod mu prý nedají, prý má pro skučení málo důvodů. A tak jen tak pánubohu do oken skučel filipojakubskou nocí, jako kdyby dělal pohon feministkám, spěchajícím na sabat. A jak se u toho usmíval. Krásně. Odlupoval ze sténání drobné vtípky na vlastní účet a bujaře se jim smál a bylo mu fajn. Alespoň do té doby, než se druhý den probudí a začne skučet bez obecenstva a bez vtipkování.

Svět se mi s nocí ze soboty na neděli jeví takový smutnější. Unavenější. A bezmocnější, protože co pro ty tři můžu udělat? Prdlajs. Koupu se ve vlastním skučení jako všichni okolo. Našemu ctěnému panu Přeučilovi, který naplňoval dlouhé roky svým břitkým humorem i pohledem do zákulisí Krajské listy.cz, jsem při oznámení, že onemocněl a že je to pro něj konečná, napsal, že by měl osud zažalovat za předsudečnou nenávist. A tak mě po ohýnku napadá, že bychom mohli podat proti osudu hromadnou žalobu za předsudečnou nenávist. Ať se to vezme hezky při jednom a z gruntu. Jen přečíst seznam všech důvodů pro skučení bude trvat staletí. Ale možná bychom si to trmácení životem mohli sami navzájem nějak ulehčovat. Systémově. Zkrotit exekuční systém (jenže jak, s donem Pablem na Ministerstvu spravedlnosti a s ODS ve vládě, které exekuční byznys vyhovuje)? Dát o chlup víc samoživitelkám s dětmi, protože z hladu roste další hlad a děti, které žily v bídě, jsou náchylné si takový život zopakovat i v dospělosti? Zlidštit posudkové komise, protože kvalita života s bolestí je prostě o značný kus snížená, a je tedy i snížená schopnost si na svůj život vydělat vlastní prací? 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb