Papež je s námi, raduje se politik. Zruší nejvyšší církevní autorita restituce?
23.09.2013
Foto: necyklopedie.wikia.com
Popisek: Papež František
Lídr kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji po předčasné volby je přesvědčen, že papež František je nakloněn lidem, kteří brojí proti zbožňování peněz. Uč nás bojovat o práci, poprosil Boha. Znamená to, že se nejvyšší církevní autorita postaví proti nepopulárním církevním restitucím v Česku?
Papež František ve svém projevu k obyvatelům italského ostrova Sardinie ostře zkritizoval globální ekonomický systém, stojící na klanění se penězům. V centru dění musí podle papeže stát muži a ženy, nikoli peníze. Informovala o tom ČTK.
Snad to čtou i čeští kněží
"Nechceme tento globální ekonomický systém, který nám přináší tolik utrpení. V centru (ekonomického systému) musejí být muži a ženy, jak tomu chce Bůh, nikoli peníze," pronesl ostře papež. Následně před zraky věřících požádal Boha „Dej nám práci a uč nás bojovat o práci.“ Podle agentury Reuters odsoudil papež František také ekonomickou praxi, která dovoluje přehlížení starých i mladých lidí. „Takový systém nechceme. Chceme systém, který pomůže každému,“ uzavřela nejvyšší katolická autorita.
Tato slova vzbudila pozornost lídra kandidátky ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslava Foldyny, který na sociální síti Facebook napsal „Papež je s námi,“. Obratem se však dočkal otázky od jednoho z diskutujících. „Takže katolická církev nám vrátí vydané církevní restituce a zřekne se finančních náhrad?,“ ptal se jeden z občanů. Tato otázka rezonovala v příspěvcích většího počtu diskutujících. Někteří z nich doufali, že si papežova slova přečetli i čeští kněží, ze kterých se díky daňovým poplatníkům stanou miliardáři. Tak církevní restituce vnímají jejich kritici.
Někdejší pravicová koalice pod vedením Petra Nečase (ODS) schválila zákon o majetkovém vyrovnání státu a církví, z něhož plyne, že církvím bude vrácen majetek v hodnotě asi 75 miliard korun a 59 miliard korun dostanou církve jako náhradu za majetek, který není možné fyzicky vrátit. Stane se tak v horizontu třiceti let i s úroky. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že občané s touto formou přesunu majetku nesouhlasí. Levicové strany patří mezi nejhlasitější kritiky tohoto zákona a ČSSD slibuje, že se po případném volebním vítězství pokusí do církevních restitucí zasáhnout.
Před takovým slibem však varují právní experti s tím, že již byly uzavřeny smlouvy mezi státem a církvemi a ke změnám těchto smluv je z právního hlediska souhlasu obou stran, tedy i církví. A je otázka, zda na změny kývnou české církve.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová