Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Samuraj Okamura vymýtí zlo. Prý přímo ve špinavé sněmovně

22.09.2013
Samuraj Okamura vymýtí zlo. Prý přímo ve špinavé sněmovně

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Tomio Okamura

To, co nastane ve sněmovně, až se tam dostane současný senátor Tomio Okamura, si prý ani nedovedete představit. Nastane hledání zla a vší špíny přímo u zdroje - v poslanecké sněmovně. Při debatě s občany padla nejen tato slova, ale také výrok o „pičičmundíkovi“ Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), kterého převálcuje prezident Miloš Zeman.

Přesnost je výsadou králů, nikoli však Tomiova. Jeho kůň pro Ústecký kraj, lídr a exposlanec David Kádner (Věci Veřejné), využil jeho hodinu a půl dlouhého zdržení a zvládnul setkání s lidmi v severočeském Jirkově na Chomutovsku jako „one man show“. Okamurovy myšlenky, které s ním sdílí, se u návštěvníků setkaly se zájmem. Jedna z návštěvnic se s postojem nutného převratu ztotožnila natolik, že začala citovat velikány. „Einstein řekl, že jenom šílenci se domnívají, že když nic neudělají, tak se něco změní,“ glosovala podhoubí, které chce v českých myslích Tomio Okamura svým přístupem změnit a docílit v pozitivním slova smyslu myšlenkový puč ve společnosti a v odpovědnosti politických činitelů.

Politický exodus vysloužilců a spasitel Tomio?

Musí přijít japonský bojovník, aby podnítil k politickému exodu dosavadní zákonodárce, na jejichž kotrmelce a nedotknutelnost tu jako občané v posledních letech jen nadáváme bez hnutí prstu. Tak nějak vyzněl jeden z názorů z davu. „Je zázrak, že se tomu samurajovi podařilo dát dohromady blanické rytíře! A zdá se mi, že jsou to celkem dobří lidé,“ reagovala žena, podle níž se blaničtí rytíři, kteří se dle pověsti mají objevit, až naší zemi bude nejhůř, dávají dohromady opravdu špatně. „Protože lidi sice souhlasí, že se musí všechno změnit, ale na kandidátku se nechtějí dát zapsat. Já osobně se třeba cítím vinna tím, jak proběhla kdysi privatizace – nepovstala jsem a nehájila jiné možné formy,“ přešla k sebereflexi, aby popsala liknavý postoj voličů. „Pokud neuspěje Okamura, pak už s námi bude mávat úplně každý,“ podotkla.

Couvá Okamura ze Senátu? Chce hledat špínu přímo u zdroje

Mnozí teprve v Jirkově pochopili, že Úsvit přímé demokracie není politická strana, ale iniciativa, která vznikla na základě knihy ekonoma Kohouta a má za cíl bez ohledu na předvolební kampaň upozornit na vady systému a prosazení přímé demokracie. „Je to značka, se kterou se může spojit kdokoliv. Na kandidátce v Ústeckém kraji máme lidi různého politického spektra a různých profesí, které však spojuje nechuť k současnému systému a snaha jej změnit. Chyba je v systému, ať jde o zdravotnictví, školství a tak dále, nevyléčí se, pokud systém zůstane,“ vysvětloval přítomným lídr, proč se na kandidátní listině do voleb objevuje dokonce členka ČSSD, která „u svých“ místo nenašla, nebo zástupci Nespokojených občanů.

Samotný Kádner z Věcí veřejných měl v sále kolegy, například véčkaře Josefa Suchého z Klášterce nad Ohří. „Důležité pro mě bylo, že Okamura nehodlá Úsvit řídit z teplého místečka ze Senátu. Tato komora totiž nic neřeší. A on mi řekl, že chce jít do Poslanecké sněmovny, byť tam nastane, co si ani nedovedete představit – hledání špíny, zla, provokace od velkých stran k malým, které se jim prostě nehodí,“ nastínil lidem, že senátor Tomio za zlínský obvod zřejmě na svém senátorském mandátu do roku 2018 tolik nelpí, pokud by volby přinesly pro jeho vizi dobré pole působnosti v Poslanecké sněmovně.

Aby se zase někdo neutrhl ze řetězu…

„Kde je ale záruka, že v Poslanecké sněmovně přímou demokracii prosadíte, když tedy nebudete mít klasickou stranickou disciplínu,“ dumal jeden z hostů. „Ani dobře sepsaná smlouva není garancí, že bude správně naplněna,“ odpověděl mu Kádner a dodal: „Ale naše kandidátní listina je celá z lidí, kteří se spojili právě proto, že jim jde o tuto změnu.“ Přímá demokracie lidi zajímá. „Jak to chcete udělat s tou přímou volbou starostů, jaký by měl být princip? Aby se pak takový starosta neutrhl ze řetězu jako současný prezident,“ ptal se jeden z hostů.

„Musí se zajistit a jasně definovat, aby zastupitelstvo nedělalo naschvály a nebojkotovalo rozvoj obce. Každý, kdo jde na kandidátku, musí vědět proč. A jestli chce, nebo nechce být starostou. Neschovávat se za kandidátku, z které vzejde nějaká koalice a z té nějaký starosta,“ naznačil David Kádner, jak to dnes chodí a proč lidé o svých starostech nerozhodují, ani kdyby dali bůhvíkolik preferenčních hlasů.

Dinosaury od kormidel vyžene změna systému

Pokud se nezmění celý systém, i ten volební, budeme tu pořád mít stejné lidi. „Ti nechtějí žádné změny,“ nahlodává dál David Kádner přítomné voliče a vysvětluje, že všichni muži a ženy na kandidátních listinách by měli mít naprosto stejné šance. Dnes to tak není a političtí matadoři pak jakoukoliv změnu nesou nelibě. „Nějaký skokan ty stálice přeskáče a oni nevědí, co s ním, je to pro ně neřízená střela, kterou se hned snaží nějak dostat pryč. Když se ke změně nespojíme, levičák s pravičákem, malé strany, tak se nehneme z místa,“ dodal a zopakoval priority Úsvitu: přímá volba, možnost odvolatelnosti politiků, trestní postižitelnost.

Tyto otázky řešili před chvíli i Okamurovi sympatizanti před vchodem do kina. Někteří skepticky předpokládají, že v květnu nás čekají další volby, spojené s eurovolbami. „Koukněte, co Zeman už dokázal. Až Sobotka sestaví vládu, prezident řekne: Pošlete mi sem jiného pičičmundíka. A tak to bude,“ reaguje jeden z mužů na udivené tváře.

Ministerský asketismus. A co bude po porážce

Na sedánku s okamurovci také zaznělo, že v případě úspěchu ve volbách jeho lidé nestanou na stupíncích ministrů. „Úsvit se v nadcházejícím období nebude vyjímat na ministerských postech,“ potvrdil to Kádner. Mnohé překvapil informací, že hnutí nemá ani velkou členskou základnu a nehodlá ji rozšiřovat. Má jen osm členů a ve stanovách je zakotveno, že členská základna není cílem.

„Nebereme to jako projekt do voleb, ale i po volbách, a to i v případě neúspěchu. Budeme pokračovat v osvětě,“ dodal lídr za Ústecký kraj, který k lidem sám mluvil bez přestávky hodinu a půl. „On ten Okamura tedy nepřijel?“ šuškají si dvě dámy v hledišti.  „Prý tak za deset minut tu bude,“ odpověděla na dotaz zkroušeně koordinátorka hnutí v Ústeckém kraji Tereza Povolná, když hodiny ukazovaly téměř půl páté, tedy devadesát minut od nahlášeného začátku. I pokud byl její odhad pozdního příjezdu správný, tak novodobého „samuraje“ přivítá nakonec poloprázdný sál jen na pár minut, protože za chvíli začíná odpolední promítání kina, v němž se setkání koná. A už tu nebude ani žádný novinář…

27. září se lídr Kádner a Tomio Okamura chystají ještě na jednu besedu v Ústeckém kraji, a  to do Teplic.

Lucie Bartoš, ParlamentníListy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová