Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvourychlostní unie by byla v zájmu všech. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.01.2022
Dvourychlostní unie by byla v zájmu všech. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jan Hus a balónek

Zalíbila se mi myšlenka Trojmoří. Iniciativa Trojmoří je neformální spojení dvanácti zemí střední a východní Evropy. Jejím cílem je jejich spolupráce v různých oblastech a dopravní propojení regionu v severo-jižním směru. Součástí Trojmoří je i Česká republiky. Jedná se většinou o země, které si prošly zkušeností komunismu a oproti západním zemím unie jsou chudší a zaměřené více na průmysl. Čím je iniciativa Trojmoří přitažlivá (a odtržená od reality)?

Podívejme se pro příklad na snahu Evropské unie zachránit svět svým Green Dealem. V České republice je zcela odlišná diskuse oproti diskusím na Západě. U nás skepticky přepočítáváme, jak až nám Green Deal ublíží a jestli jsme schopni zajít tak daleko, kam jsou vytyčené cíle. Na Západě berou Green Deal jako nevyvratitelný fakt. Vedou se diskuse, ale ne o existenci Green Dealu, nýbrž o jeho naplnění. Jenže chudší země unie, tedy ty východní, se v rámci debaty baví vlastně o tom, že jejich svět a jejich realita má řízeně skončit. Automobilový průmysl, těžký průmysl, uhelný průmysl, energetika i zemědělství. Všechno se to má překopat a zezelenat. Mnohé bez náhrady skončí.

Západní země mají pro přechod na zelenou budoucnost vytvořený daleko spolehlivější jistící polštář, který je od negativních dopadů Green Dealu ochrání. Mají jiné výchozí podmínky. Zatímco my jsme tady krachovali s komunismem, oni už v tu dobu budovali spolehlivé mechanismy, které Green Deal umožní. I třeba tím, že přesouvali svůj průmysl do levnějších zemí, že po pádu komunismu ekonomicky kolonizovali východ, který se vymaňoval z pout totality.

Mělo to oboustrannou výhodu. Ovšem oboustrannou pouze dočasně. Ekonomická kolonizace východu v důsledku zařídila, že se východní země nedokázaly vymanit ze své minulosti, ale při přechodu na kapitalismus odevzdaly své zdroje i pracovní sílu Západu. A ten nás teď, rukou Green Dealu, chce za takovou existenci trestat. Za to, že jsme montovna a že naši politici a západní byznysmani udělali z našich zemí země druhého řádu bez výrazné budoucnosti. Montovnou jsi, montovnou zůstaneš.

Green Deal v tomto kontextu bere východním zemím jejich teď už vlastně fiktivní budoucnost a zapisuje jim do životopisu jen další formu kolonie. Protože si nemohly projít svým vývojem. Půl století kolektivního plánování vystřídalo patnáct let rozprodávání, aby se přešlo k dalšímu půl století kolektivního plánování, kde ovšem výhody poputují na Západ, nevýhody zůstanou tady a budou narůstat. A k tomu jsme ve chvíli, kdy se začínají zavádět klíčová opatření Green Dealu, dostali slabou vládu, která odkývá všechno. Pro sebevědomou politiku místo není. Jen pro kývání.

Trojmoří by dovolilo východním evropským zemím projít si svou emancipací, svým vlastním vývojem. Zbavit se zpočátku vlivu Ruska, poté i vlivu Německa a osamostatnit se. Takhle jsme tlačeni do vývoje západních zemí, ač nám není vlastní a ve výsledku ho přestaneme zvládat a staneme se jen špatně trpěným žebrákem unie (i na Západě pak začne bujará debata o tom, že jsme přítěží jejich zářivé budoucnosti). Jenže není politická vůle. Už zbyl jen nátlak a přitakávání. A i proto je iniciativa Trojmoří jen vlastně takový povzdech z alternativní budoucnosti České republiky, o které nemá smysl mluvit.

Trojmoří by dávalo smysl, kdyby bylo jako alternativa k Evropské unii před patnácti lety, kdy jsme do unie vstupovali. Současnost? Nevím, jestli jsme v pozici, kdy se chceme propracovat k úpadku, aby Západ byl bělostně čistý a mohl světu ukazovat svou uvědomělost. Trojmoří by byla jen Západem moderovaná bezvýznamnost. A že do toho můžeme kecat, protože jsme uvnitř unie? Opravdu? Není to o nás, bez nás? Je to o nás, s námi, ale po jejich. Protože máme vlády kývačů a přitakávačů, které nemají vlastní politiku. Prostě řeší jen nákup hasičských hadic pro Prčice, zbytek je evropská legislativa.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb