Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hezké Vánoce a zbytek dalšího mrzutého umírání na to naše civilizované štěstí. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.12.2021
Hezké Vánoce a zbytek dalšího mrzutého umírání na to naše civilizované štěstí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační dítě, já mám daleko hezčí

A je tu Ježíšek. Když jsem na podzim šel s jedním z harantů z výpravy do lesa, zbavovali jsme se rozverně zlozvyků. I vypadlo ze mě, bujaře a bez rozmyslu, že Ježíšek není. Nevím, kýho čerta mi to nakukal. Harant, osmiletý, protáhl obličej a šlo na něj brečení. Rychle jsem to zamluvil, a on mi velmi ochotně uvěřil, že Ježíšek jen večer nedonese dárky pod stromeček. Schová je u nás doma a my, rodiče, pak dárky nanosíme pod stromek sami. A co dneska harant dostane zabalené do úhledných balíčků? Bude se divit.

Naše šéfredaktorka se začíná obávat horké války Ruska, které se chystá na Ukrajinu, anebo alespoň její proruskou část. To by byl moc pěkný balíček, úhledně zabalený do umírání a krvácení ve jménu bezejmených, kteří si tím chtějí řešit svá ega, svou touhu po moci a touhu vyhnout se skutečnému řešení krizí, které se na nás, z drtivé většiny vinou právě bezejmenných, hrnou. Tu máš, harante, který se teprve rozhlížíš po světě, tu máš genocidu a vyrovnej se s ní. Pokud nebudeš její obětí.

Nevěřím, jsem idealista a jsem zahrabaný ve víře ve zbytky rozumu, který v lidech je. Vždyť jsme lidi, civilizace je v nás zarytá už moc hluboko. Podobně, jako ve třicátých letech minulého století, to lidé také nevycházeli z úžasu z toho, jak hrozně jsme my lidé civilizovaní a moudří. Třeba nejsme, beru vážně zkušenost a moudrost naší šéfredaktorky a nejistě se rozhlížím. Jen ne pouze na východ, ale i na západ. Pojď děťátko, rozbal si dáreček s genocidou, z východu jedou s pomocí, ze západu také, oboje většinou bolí. Utéct se pak dá už jen do hrobu.

Co dalšího dostane harant pod stromečkem? Co takhle nějakou pěknou frontu na úřad práce, protože rodinný rozpočet nezvládne tu nálož plateb za energie? Ale dáreček, který si rozbalujeme už pár let, konkrétně od té doby, co se ČEZ přihlásil na energetickou burzu v německém Lipsku, kde se určuje cena našich složenek a díky čemuž vznikly pochybné společnosti typu Bohemia Energy, tedy takoví obchodníci s horkou vodou. Nesviť, zhasni, na záchod můžeš i potmě. Že se bojíš bubáka, který číhá v každé tmě, to ví přece každý? Neboj, lepší než bubák z ČEZu, co by přišel odpojovat elektroměr. I to si harant rozbalí pod stromečkem.

A další dáreček? Covidí fanatismus ne a ne uhasnout. Ke včerejšku mě fascinovala zpráva, že nová mutace je slabá, vyvolává maximálně mírné nachlazení. Prostě rýmička. Konečně, chtělo by se říct, konečně se asociální distanc změní na normální posmrkávající sociální kontakt bez podezření, že ten naproti vám je vraždící stroj plný nákazy. Jenže Evropa jako kdyby na to neslyšela. Neomylně jede svou a jednotlivé státy zavírají společnost do dalšího zodpovědného lockdownu a distancu a nekonečné fronty na další a další dávku vakcíny. Není už čas na opatrné – hurá? Bylo by to předčasné hurá? Jedno hurá bych harantovi ovšem pod stromeček rád zabalil. Aspoň tohle.

Z jednoho dárečku na haranta vyskočí i duchovní matka Harryho Pottera J. K. Rowlingová, kterého harant až nekriticky hltá. Zmrzačená lynčem ukřičeného davu, který se jí téměř snaží sebrat autorství Harryho Pottera, protože si dovolila příliš a oznámila, že menstruující osoba není menstruující osoba, ale prostě žena, a že muž, který po znásilnění ženy oznámí policii, že je žena a putuje tedy do ženského vězení, je výjev z absurdit popření naší reality. Rozbal si, děťátko, svět zbavený okovů racionality.

Do úhledných balíčků se mu zabalí i další absurdity, kterým musí věřit a dát za ně život. Sexualizované příběhy pro děti, kde když není homosexuální polibek, tak to neprojde přes kulturně cenzorskou komisi. Neustálé ukazování duševní nahoty světa dospělých, který se nedokáže vyrovnat se svou prázdnotou jinak, než nekonečnou buzerací světa dětí. Ukrádáním fantazie a její nahrazování (pře)výchovnými postupy. Endeho prázdnota z Nekonečného příběhu na tahu. Na tahu dětskou duší, kterou je potřeba zanalyzovat a zpřelámanou duševním przněním odhodit do kouta.

Nechceš si změnit pohlaví, harante? Pojď si změnit pohlaví, harante. Nepopírej svou přirozenost a změň si pohlaví. Tady k tomu dostaneš bonusový balíček dalších transformovaných obětí prázdnoty světa dospělých. Těch živoucích mrtvých, kteří tě vidí jako objekt své vlastní politiky. Princ nezachraňuje princezny, blázínku jeden, to není archetyp, ale přežitý stereotyp. Muži rodí a kojí. Muži jsou ženy, víš, maličký? A ženy od letoška znásilňují. Víš? Pojď, nech si změnit pohlaví. Věř našemu zpornovanému světu a zapoj se do něho. Rozbal dáreček. Rozbal ho! ROZBAL HO!!!

Chudák dítě, snad mu alespoň ta autodráha udělá radost. Bude chvíli mačkat čudlík, díky kterému se auto na dráze o délce 620 centimetrů bude prohánět v tom jeho malém, ale šťastném světě, kde se rodič musí snažit korigovat nával okolního světa a jeho absurdit a ztráty příčetnosti, aby své dítě neztratil. Bojím se o tebe, ty mé malé telátko, bojím se, že tě svět sundá z té tvé doposud šťastné nevědomosti. 

Chystal jsem se na pozitivně laděný text, nevyšlo mi to. Člověk míní, Pánbu mění. A tak alespoň z celého srdce popřeju vám, čtenářům, hezkého Ježíška. Za celou redakci Krajských listů. Rozbalujte pod stromečkem to, co tam i chcete najít. Další rok bude napínavý. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb