Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těch jobovek z unie už je nějak moc. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.12.2021
Těch jobovek z unie už je nějak moc. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Jan Hus a balónek

Hrozně rád bych dal svou důvěru v projekt Evropské unie. Dává smysl politicky i ekonomicky. Praxe ale bohapustě pokulhává za projektem. Echo24 přišlo s informací, že unie chystá směrnici, která výrazně omezí prodávat a pronajímat budovy s nevyhovující energetickou zátěží pro životní prostředí. Do toho křičí Agrární komora, že čeští chovatelé prasat se ocitli kvůli novotám z unie na hranici přežití a 30 % jich zavře příští rok své chovy, 52 % pak zavře chovy do roku 2030. Další omezují a škrtí, protože současný stav prostě nezvládají.

„Každá budova, která od roku 2027 nebude mít energetický štítek alespoň na úrovni E, by podle návrhu EK nemohla být pronajata či prodána,“ píše Echo24. Dovolím si najet na osobní rovinu. Před čtyřmi roky jsme na osobní hypotéku (bez účasti bank a úroků) pořídili dům v prapodivném stavu s protékající střechou a mnoha, mnoha problémy. Ten dům byl vystavěný někdy na počátku minulého století. A má svou pěknou historii. Během druhé světové války v něm byl nevěstinec pro esesáky. Elitní bordel. Nestraší nám tu nadržené přízraky okupantů, ale zároveň nám na fasádě nestraší energetický štítek. A kdyby měl strašit, dostaneme se někam pod úroveň abecedy.

Ale plány jsou. Část střechy už je po opravě, po opravě je i komín nebo studna. Prostě přískoky opravujeme, kde co jde a na co je. Do roku 2027 bychom dům mohli dotáhnout na energetický štítek na úrovni Z. Úroveň Ž překonáme ucpáním průduchů ve spárech okenic. Úroveň Z, naše meta.

Zvláštní je v této souvislosti asistence státu. Naše šéfredaktorka udělala čistě praktickou zkoušku programu Zelená úsporám. Chtěla přispět na nové okna v nejvyšším patře svého domu. Po dlouhém martýriu se dozveděla něco v tomto smyslu – pani, kde žijete, nic nedostanete, táhněte. Aby se člověk dostal na peníze z programu Zelená úsporám, musí vykazovat známky plného konta. Milionové částky jsou pro něj nic. A to tady má málokdo.

Jenže kdybychom se pokusili koupit náš dům v roce 2027 s platností směrnice, kterou Evropská komise chystá, nekoupíme ho. Energetická zátěž na úrovni, kterou jde změřit jen za pomoci abecedy, kde vyjmenujete i všechna písmena s čárkami a háčky, navíc se třikrát spletete a začnete odznovu, bude nepřekonatelná. Majiteli takové bouračky nezbude nic jiného, že ji zbourat. Žádná ekologická oprava, udržitelnost, hezky zbourat a na místě pak (a bůh ví, jestli vám to zfanatizované úřady dovolí) postavit nějakou papundeklovou monstrozitu oblepenou polystyrenem.

K čemu to povede? K černému trhu. K prodávání a pronajímání pod čarou ponoru, kam neuvidí stát, berňák, kde se všechno bude dít bez výběru daní. A kde také mohou houfy lidí skončit pod hranicí chudoby, protože pronájem načerno na úřadu do výdajů za domácnost nedáte. A dáte-li, vykážou vás, protože takový dům nebude mít kolaudaci a bydlet v něm bude protizákonné. Není to poťapané? A chystá to Evropská komise, jejíž členové žijí v novostavbách, protože na to mají. Já nevím, já bych na novostavbu jakživ neměl. Mimo mou relaci. Dokonale. A co s tím? To by mě komise poslala na ubytovnu?

Teď je obraťme k těm čuníkům. Na pultech českých obchodů bude v příštích letech ubývat českého vepřového masa. 52 procent chovatelů prasat plánuje uzavřít chovy do roku 2030 a 30 procent se k tomu chystá už příští rok. Řada dalších chce chovy omezit. Ukázal to průzkum Agrární komory ČR, který probíhal v první polovině prosince a zapojilo se do něj 143 zemědělských podniků.

„Uzavírání chovů povede k dalšímu poklesu potravinové soběstačnosti Česka a prohloubení závislosti Česka na dovozech ze zahraničí. U vepřového masa musíme ročně dovážet více než 200 tisíc tun, tedy asi polovinu domácí spotřeby. V případě tržních výkyvů, jako je například další rozšíření afrického moru prasat v Evropě, může dojít k prudkému nárůstu cen pro zákazníky, než jaký zažívají v posledních měsících,” řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Chovatelé v průzkumu poukazovali na nerovné postavení českých zemědělců v rámci Evropské unie a nejasný výhled do budoucna, který představuje například Zelená dohoda pro Evropu. Podle ní mají zemědělci do roku 2030 razantně snížit emise z chovů prasat a dalších hospodářských zvířat, ale stále chybí plán, jak by toho měli dosáhnout nebo jak se na plnění těchto cílů budou podílet jednotlivé členské země EU.

Mě u takových zpráv napadá jediné – to ty politiky máme skutečně jen pro okrasu? Nedokáží vyřídit opravdu vůbec nic, kromě tupého přikyvování a následného ještě tupějšího hýkání na sociálních sítích, aby voliči cítili, že jsou v tom ti naši politici nevině, to unie, to ona zařídila, že bude hůř, s námi mělo být líp? Hýkat a kývat, moto našich politiků napříč stranami.

Opravdu bych strašně rád vložil svou důvěru v Evropskou unii. Upřímně a skutečně. Ale nevidím, že bychom měli politiky, kteří dokáží vyjednat českým domácnostem, zemědělství, průmyslu, ekonomice takové výhody, abychom v té unii nebyli za trpěného mouřenína, který schytá všechno, co si tam ty hipsterské čufty ponořené v permanentním enviromentálním žalu vymyslí. Nastupující vládo, nevěřím vám, jste ztělesněním unijních hipsterských čuft, ale třeba překvapíte – vyjednejte České republice také nějaká opatření, z kterých bude mít člověk radost a řekne si, že má smysl být v tom spolku. Takhle to vypadá, že jsme tlačeni do toho, abychom podlehli tomu jejich absurdnímu šílenství i přesto, že vidíme jeho nebezpečnost pro nás samotné.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb