Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zakážeme nehtová studia a procházky po levé straně rybníka? Komentář Štěpána Chába

komentář 29.11.2021
Zakážeme nehtová studia a procházky po levé straně rybníka? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Adventní věneček

V severočeském Mostu přejmenovali Adventní trhy na Zimní farmářské trhy. Budou to adventní trhy, ale s jiným názvem. Boj proti viru se tedy už i na úrovni města změnil na boj proti vládním nařízením. Budu bedlivě sledovat křivku promořenosti obyvatel Mostu a porovnávat ji s promořeností zbytku republiky. Troufám si říct, že rozdíly neuvidím. Blázinec pokračuje vesele dál, rozum nehledejme, bojujeme proti viru, tam rozum není vyžadován.

Mám pocit, že Švédsko je o hodný kus cesty dál. Ukázalo jistou míru civilizační vyspělosti. Předalo rozhodování o viru a opatřením proti němu nepolitické epidemiologické instituci, takže z opatření nevzniklo politikum. Zdravotnický pohled, který politici pouze prosazovali. U nás jsme jeli a jedeme tradiční politický Saigon, kdy jedno absurdní opatření následuje další absurdní opatření a doslova vyzývá k politickému odporu. Některá opatření se dokonce zdatně vylučují navzájem a končí u soudu, který je shazuje ze stolu. Všechno plošné, žádný ohled k cílenému řešení na malé ploše území. Vždy se čekalo, až se protrhnou hráze a z nemocnic se začne ozývat dýchavičné funění z přepracování. Jak včasný zásah. Podobně včasný, jako u Ještědu s lanovkou, která spadla a zabila člověka dva dny před plánovanou revizí samotné lanovky. Nečeká se u nás nějak moc dlouho? Až se začne funět v nemocnicích, až lanovka zrezne tak, že už už padá?

Teď ty adventní trhy do toho. Absurdita, která bude mít naprosto nulový efekt. Naprosto nulový. Otázka stojí jednoduchá a nahá na prázdném náměstí, kde měly znít koledy a místo nich tam stojí policajt s pendrekem v ruce – jak to pomůže? Až se vlna zdvojnásobí, zakážeme nehtová studia a procházky po levé straně rybníka? Jako když se zakázalo zpívat, protože zpěv je virově náročnější. Rozhazuje tu svou virovou nálož v mnohem větší kadenci. Nebo to, božínku, montypythonovské nošení dvou roušek na sobě.

A proč tu vznikl takový odpor? Proč? Protože půlka národa jsou blbci, kteří věří, že ve vakcíně je čip a vir vznikl vlivem mimozemských civilizací? Nový byl vir první tři měsíce vyhlášené pandemie. Báli jsme se náhlých úmrtí rovnou na ulici, právě taková videa začala lemovat cestu naší paniky po internetu. V Číně padali, bylo to na videu. Leželi v tratolišti svých posledních výdechů a my se báli, že se k nim připojíme. Jenže po třech měsících a hostině na Karlově mostu jsme se stali rutinéry. Zažili jsme to, zjistili jsme o viru mnohé a nepřipravili se. Na nic. Nikdy. Párty z Karlova mostu se nám protáhla až doteď. Vždycky se čekalo na obrovskou vlnu čísel a následné zakazování třeba právě adventních trhů, které s číselnou řadou covidových numer neudělá nic. Lautr nic.

A to je chyba. Vidíme v přímém přenosu už rok a půl, že se snaha o záchranu změnila na snahu zbuzerovat a naštvat co největší množství lidí. A všechno nárazově a patřičně tupě. Žádný výhled, žádná sdílená data, z kterých by šlo něco vyčíst. Ne. Vláda v pondělí – nouzový stav nehrozí. Vláda ve středu – nouzový stav debatujeme. Vláda v pátek – nouzový stav od půlnoci a žádné adventní trhy, vy věrolomní syčáci, to abyste věděli, kdo je tady pánem. Tomu už nevěří nikdo. Všichni si ve skříni sušíme pro strýčka příhodu platíčko Ivermectinu, který jsme si před rokem objednali z polské lékárny, a čekáme, že kašel pořešíme koňským odčervením. I já ho v té skříni mám. Co by ne, v rámci počáteční paniky si člověk pořídil všelicos. To znamená jediné – na stát už tu spoléhá málokdo. Brajgl, bordel, naprostá nepředvídatelnost, chaos a dohadování se v rámci politické debaty o tématu, které do politiky vůbec, ale vůbec nepatří. A důvěra mizí, mizí, až zmizela úplně. A takoví šašci stále vystupují na těch svých tiskovkách a snaží se zaujmout tisící pátou absurditou, která nešla předpovědět ani s použitím náčiní věštkyně Jolandy. Teď zakázali adventní trhy, ty farmářské nechali. Asi to nějak spočítali a vyšel jim tenhle výsledek. Farmářské trhy cajk, adventní trhy směr hromadné hroby, zakázat. Ach jo.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb