Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Slovensku jim přeskočilo. U nás se jede tradiční likvidační lockdown. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.11.2021
Na Slovensku jim přeskočilo. U nás se jede tradiční likvidační lockdown. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Lékaři, ti ovšem jedou přesčasy

Covid začal zase úřadovat. Což se dá poznat podle toho, že Jaroslav Flegr začíná přetěžovat predikcemi svého kocoura Micíka. Přidal i humorné zhodnocení souběhu těch našich krizí: „V souvislosti s růstem cen plynu skokově stoupla cena za kremace. Neohrožujte rodinný rozpočet svých blízkých – nechte se očkovat!“ napsal na Twitteru Flegr, původem evoluční biolog, nyní vědma na jeden a půl úvazku. Ale kočár se rozjel z pořádného krpálu, tak následuje další černý humor na konto covid a my.

Proplachtila kolem mě akce Dana Landy a jeho Zlatého špendlíku, kdy jeho příznivci zaplavili e-maily hygieny zprávami a dotazy. Cíl byl jediný, zahltit jim úřadovny, aby nemohli úřadovat v restauracích a hostincích. Řekl jsem si – echt, trochu pitomá akce, taková sabotážní. Jenže pak na mě vyskočilo vyjádření stále ještě ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Ti, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí." A mě napadla otázka, zda hygienici opravdu potí krev v nemocnicích a zachraňují trpící, nebo jestli chodí po společnosti a ze zdravých lidí trpící vytvářejí. Druhá možnost je dle mého skromného názoru pravděpodobnější.

I u nás totiž hygiena řádila. Máme tu takovou milou restauraci. Moc dobře tam vaří, příjemní jsou. Jejich tahounem jsou tradičně víkendové obědy. O víkendu prostě širé okolí vyráží do restaurace na něco dobrého. Restaurace za normálních časů udělala za sobotu i 200 obědů a právě sobota byla tahounem celého týdne. Minulou sobotu v restauraci udělali všehovšudy šest obědů. Šest. A i v této restauraci se jednoho dne objevila hygiena a profackovávala hosty i restauratéra. Od té doby se restauratér bojí.

Zajímavostí je, že vláda mu jako loni restauraci nezavřela, takže nemá nárok na odškodné. Ale škodný je. V tomto ohledu tedy chápu akci Zlatého špendlíku nikoliv jako sabotáž někoho, kdo zachraňuje životy, ale jako někoho, kdo ty životy z nařízení vlády likviduje. Pamatujete si na kauzičku před rokem, kdy dvě arogantní dámy z hygieny nastoupily na kontrolu do nemocnice, přímo do covidária, a dožadovaly se od vyflusaných zdravotníků pozornosti, péče o ně, ochranných obleků a podobného, a pak navztekaně odešly, když je zdravotníci poslali po zásluze do jámy pekelné? Tak takhle hygiena pomáhá zachraňovat životy. 

Ale není všem absurditám konec. Česká televize přišla se zajímavou informací. Množí se případy nemocí srdce po očkování. A dovolím si citovat kouzelnou větu z webu České televize: „Vědci sice zatím nebyli schopní popsat proč přesně, ale tento fenomén stále intenzivněji zkoumají – zejména proto, že se možnost očkování rozšiřuje na mladší a mladší ročníky.“ No, že je kouzelná? Není? Ale je. Z věty totiž vyplývá, že vědci sledují závažné vedlejší dopady vakcinace až v průběhu celoplošné a drasticky vynucované vakcinace. To, že se nám tu tvoří generace potenciálních kardiaků, to je prostě kouzelné. Ve zdravém těle příkladně zdraví prospěšná vakcína. Nutno dodat, že v USA případů postižení srdce u mladých mužů byla prokázána v 877 případech z 84 milionů aplikovaných vakcín. Ale být mezi těmi 877 nejspíš nepotěší. Na Tchaj-wanu ovšem jedou v této disciplíně jiná čísla a rovnou zastavili očkování puberťáků od 12 do 17 let, protože právě u mladých sledují narůstající ohrožení myokarditidou a perikarditidou, tedy oněch dvou onemocnění srdce, které Česká televize tak rozverně zmínila. Tamní odborníci zastavili u mladých očkování Pfizerem, a to obzvláště druhou dávkou, která možnost nemoci srdce desetinásobila. Nechte se očkovat. Nechte očkovat své děti. Ty hlavně. Výhody očividně převažují. Covid jim nic neudělá a vakcína je před tím nic možná ochrání. Možná také ne. Ale na tom nezáleží. V zásadě záleží jen na tom, abychom plnili vakcinační plán nejméně na 120 %. Všichni a po celém glóbu.

Ale nešť, pojďme na Slovensko. Naši bratři se jistě z covidu lízají o poznání lépe. Včera večer na mě vybafla zpráva, nad kterou už jsem se zakuckal smíchy. Zpráva rovná našemu opatření někdy z ledna nebo února, kdy tehdejší ministr zdravotnictví, mám dojem, že to byl zrovna Jan Blatný, vyhlásil, že musíme nosit dvě chirurgické roušky na sobě. Slovenská hygiena totiž doporučila pohřebním službám, aby nebožtíkům dávaly roušky a v rouškách je i pohřbívaly.

„Môže dochádzať k vytlačeniu vzduchu z dýchacích ciest, kde sa môže nachádzať vírus. Cieľom tohto opatrenia je ochrana osôb, ktoré s telom manipulujú,“ vysvětlila Daša Račková, mluvčí Úradu verejného zdravotníctva. Já to nechal ve slovenštině ze dvou dobrých důvodů. Jednak je slovenština krásná a měli bychom se s ní potýkat denně, abychom nezapomněli, a pak celá ta absurdita vyzní ve slovenštině ještě absurdněji. Jako kdyby ji sepsali pánové z Monty Pythons. Jedná se pouze o doporučení, nikoliv nařízení. Naši slovenští pohřebničtí bratři doporučení odmítli a označili za absurdní.

A jedeme do Lotyšska. Tam vymysleli extra absurditu. Neočkovaným poslancům zakážou vykonávat jejich funkci. Odhlasovali si to očkovaní poslanci a přehlasovali tak neočkované. Lotyši tak už úplně nakašlali na demokratické zřízení své země a jedou politiku - po nás potopa. Dovolím si připomenout, že existuje internet, jehož prostřednictvím by mohli zvolení lotyšští poslanci hlasovat, aniž by bylo porušené demokratické zřízení společnosti. Ale ne, v Lotyšsku prostě nesmí hlasovat, navrhovat zákony a změny zákonů, nesmí hájit zájmy svých voličů. A pozor, dokud se neočkovaní poslanci nedoočkují, nebudou brát plat. Lotyši při této příležitosti odhlasovali, že neočkovaní poslanci se budou moci vrátit do práci i v případě, že prodělají nemoc. Tý jo. Lubomíra Volného na ně, ten by jim tam s takovou udělal z řečnického pultíku kůlničku na třísky. O Rakousku a jejich verzi apatheidu marno mluvit, tam už nejedou z kopce, ale hází to rovnou přes palubu. Kdy se začnou otvírat lágry pro neočkované? Nebo se budou moci střílet rovnou na ulici?

A absurdita poslední, kterou je třeba stále a stále připomínat – z nařízení vlády se očkovaní nemusí testovat, nemusí prokazovat svou bezinfekčnost a nemusí při setkání s nakaženým do karantény, a to i přesto, že očkovaní mohou chytit covid a také jej patřičně roznášet, případně s covidem skončit v nemocnici. Je to zvláštní. Adam Vojtěch podal na Žlutý špendlík za zahlcení e-mailů hygien trestní oznámení. Čekám, kdy přijde trestní oznámení na Adama Vojtěcha za zahlcení nemocnic. Teď co je závažnější. Akce Landy, nebo akce Vojtěcha? A víte, že někteří z těch, kteří jsou vedení jako očkovaní, vlastně očkovaní vůbec nejsou, protože jejich vakcína prostě nefunguje, jak se čekalo? Jsou očkovaní, ale účinek vyprchal jako nadšení pro další včeličku. Smutné důsledky našeho konání a jednání. Kocovina bude příšerná. 

Jen kladu otázky a pozastavuju se nad zvláštnostmi, nezpochybňuju vir ani nutnost obrany proti němu. Před virem mám respekt, před výše popsaným nikoliv.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb