Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Píše mi Všeobecná zdravotní pojišťovna. Začínám hledat rychlokurz stomatologie a nějaké náčiní. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.11.2021
Píše mi Všeobecná zdravotní pojišťovna. Začínám hledat rychlokurz stomatologie a nějaké náčiní. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Zubař, bájná sci-fi postava

Pokračování souboje s hydrou umírajícího zdravotnictví v České republice. Před dvěma týdny mě chytil zub. Nic zvláštního – nepříjemná návštěva u zubaře a klid. Jenže to bychom nesměli žít v České republice roku 2021. Obvolal jsem s hubou nateklou nejbližší zubaře v okruhu dvaceti kilometrů. Beznadějně plno. Rozšířil jsem rádius o dalších třicet kilometrů. Nic. Zaměřil se na naše krajské město Ústí nad Labem. Plno. Z mnoha úst sestřiček zaznělo – zavolejte si na pojišťovnu, má povinnost vám zubaře najít. To pojišťovna je tu od toho, aby zajišťovala dostupnost zdravotní péče, kterou si platíte měsíc co měsíc.

No tak jsem zavolal na pojišťovnu. Nejdříve se paní trochu kroutila. Nutila mě do toho, ať zapátrám, že určitě najdu. Po mém provolání, že jsem obvolal vše, co se mi podařilo najít (včetně jedné gynekologie, kam jsem se omylem dovolal), pravila, že mi tedy nejpozději do dvou dnů zašlou seznam dostupných stomatologů. Nikoliv seznam stomatologů, kteří berou, ale těch, kteří jsou v dojezdové vzdálenosti od mého bydliště (což je, svým způsobem, i Itálie).

To se stalo 25. října. 1. listopadu, tedy po šesti dnech, mi přišel slibovaný seznam. Je velmi humorný. Nejdříve přišel nutný úvod, kde jsem byl poučen o stávající situaci v českém zdravotnictví: „Pro zajištění dostupnosti stomatologie využívá pojišťovna všech dostupných a zákonných možností. Na příslušných krajských úřadech jsou vyhlašována výběrová řízení pro zajištění lékařské péče v oboru stomatologie na smlouvu s pojišťovnou v konkrétní lokalitě. Zatím se situace nezlepšila a nový stomatolog se pro naši oblast nepřihlásil. Stávající smluvní stomatologové již nepřijímají nové pacienty. Lékař sice může mít smluvní vztah se zdravotní pojišťovnou, nicméně má možnost se svobodně rozhodnout, zda Vás do péče vezme. Nemůžeme proto žádnému lékaři toto nařídit.“

Krásné. Hlava 22 jako vyšitá. Sestřičky u zubařů mě odkazují na pojišťovnu, že ta má za povinnost zajistit dostupnost zdravotní péče, zdravotní pojišťovna píše, že jí to nejde a že si mám lékaře najít sám a doufat, že mě bude chtít vzít, ale všichni lékaři mají plno. Abych se tedy dostal k zubaři, potřebuji co… úplatek. Ano, úplatek. Nějakou nedaněnou protislužbu. Nic jiného mi z výše řečeného nevyplývá. A kde je ten seznam dostupných zubařů pro můj kraj? Kdybych měl falešné zuby, při čtení seznamu by mi v údivu vypadly.

VZP ČR Regionální pobočka Ústí nad Labem mi doporučila tři zubaře z Libereckého kraje, přičemž u všech tří bylo poznamenáno, že mají plno. Jeden zubař že by mě možná mohl vzít (občas to prý dělá), ale nikdo to neví jistě, prostě to někdy udělá… a někdy zase ne, jak nevyzpytatelný zubař, a dvě zbylé ordinace v Libereckém kraji mě letos nevezmou, protože mají prostě plno. Ale na jaře roku 2022 by třeba mohly. Prý si tam mám zavolat v lednu 2022, doporučuje mi VZP ČR Regionální pobočka Ústí nad Labem. Zopakuji, VZP pro Ústecký kraj mi doporučuje, abych se šel přeptat do Libereckého kraje, tam prý pobočka VZP víc maká a má co nabídnout. Opravdu?

Ale pozor, takhle skoupí na slovo z VZP ČR Regionální pobočka Ústí nad Labem nebyli. Doporučili mi ještě dvě ordinace. A to ve Středočeském kraji. V Mladé Boleslavi. Což je od mého bydliště krásně kulatých 120 kilometrů. K tomu hovoří naši zákonodárci následovně: „Zdravotní pojišťovna má zákonnou povinnost zajistit zdravotní péči v místní a časové dostupnosti podle nařízení vlády č. 307/2012 Sb., kde v případě zubního lékaře je dojezdová vzdálenost stanovena na 35 minut.“ Nepovedlo se. Všeobecná zdravotní pojišťovna selhala. Nabízí mi ordinace, které jsou mimo dojezdovou vzdálenost do 35 minut. A to s tím, že mě nejspíš nevezmou, protože mají plno.

Na závěr mi VZP ČR Regionální pobočka Ústí nad Labem napsala soucitně: „Lituji, že Vám nemůžeme poskytnout příznivější zprávu. V případě, že by se situace změnila a některý ze stomatologů by začal registrovat nové pojištěnce, budeme Vás o této skutečnosti informovat.“ Hezké, milý a lidský přístup. Ale vlastně dost nelidský, když si jeden uvědomí, že nemají člověka litovat, ale makat na tom, aby měl dostupnou zdravotní péči, tedy aby na něm nebylo co k politování. Však právě proto si platíme všichni zdravotní pojištění. Zub už mě bolí, jen když dýchám. A dýchání je stejně přežitek.

A v rámci zářivé budoucnosti se ptám – je k dispozici nějaký rychlokurz pro amatérskou stomatologii? Beru všemi deseti a nějak se to naučím. Beru i vysloužilé zubařské křeslo s příslušenstvím. Vrtačku prosím šlapací. Brzy nebude elektřina, tak ať se točí i na alternativní pohon. Ale jedno je jasné, s vyhnilými úsměvy, bez dodávek elektřiny a hezky po svých ty okolní mocnosti přemůžeme a v rámci evoluce staneme na stupínku vítězů. To je jednou na sichr.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb