Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bohemia Energy zcela bez energie a lidi na holičkách. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.10.2021
Bohemia Energy zcela bez energie a lidi na holičkách. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Elektřina, kdo by to byl řekl, že se dostaneme právě do takové krize

To jsou věci. Škoda Auto pozastavila výrobu do konce roku. Strašlivá zpráva, která by měla v lidech probudit touhu stát se prepperem, tedy člověkem střádajícím zásoby, které mu dovolí přežít společenský otřes s nedostatkem potravin, zboží, energií. Totéž oznámila největší slovenská chemička Duslo, pozastavuje svou činnost také. K tomu se přidala Bohemia Energy s tím, že rovnou končí a hází svých 900 000 škudlících zákazníků v plen jiným distributorům. Jenže tam budou mít setsakra draho. Ono to prepperství s takovými informacemi získává hned jiný rozměr.

„K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,” uvedla společnost Bohemia Energy na svém webu.

Božínku, jak jsem rád, že jsem neuposlechl rady mého bratra, který mi poslední dva roky opakovaně vysvětloval, že s Bohemia určitě ušetřím, že on je na maximum spokojený. Tak nějak jsem si říkal – malý dodavatel, který jen přeprodává to, co ČEZ vyrobí. Nějak jsem měl uloženo, že Bohemia, a jim podobní, jsou jen prodavači horké vody, kteří nejsou daleko od šmejdů, kteří prodávali předražené hrnce. To radši zůstanu u zdroje, u výrobce. Ten se neotřese. A je to tady.

A kam tedy bývalí zákazníci Bohemia Energy přejdou? K dodavatelům, kteří stále předstírají, že to zvládají, primárně tedy k ČEZu samotnému. Ten se neotřese, protože on vyrábí. A když ten se otřese, tak budeme preppery z donucení sakumprásk všichni. A otřást se může, jak hlásí Evropská centrální banka, problémy s energiemi jen tak nezmizí, ba naopak, budou tu s námi dlouhé roky. No jasně že budou, když politici neustoupí ze svých absurdních požadavků na zezelenání všeho, co je po ruce.

Zajímavé je také slovenské Duslo (nutno zmínit, že Duslo spadá pod Babišův ve svěřeneckých fondech ukrytý Agrofert), které taktéž pozastavilo veškerou svou činnost do konce roku. „Určitě nás nečeká nic dobrého,“ zhodnotil situaci generální ředitel Dusla Petr Bláha a pravil, že cena plynu, na kterém byla chemička přímo závislá, byla schopná stoupat během hodin i o sto procent. „Začali jsme generovat brutální ztrátu,“ zhodnotil přímo brutálně a bez vytáček Bláha energetickou krizi. Přičemž minulý rok uzavřela chemička své účetnictví s přebytkem 11,5 miliardy euro. Teď? Jak řekl Bláha – začali generovat brutální ztráty.

Ale zároveň řekl, že v podobné situaci jsou všechny chemičky v Evropě. Jenže dodal, že na rozdíl od evropských chemiček, o které se svými ochrannými kroky postarala tamní politika, řešit kolabující klíčovou chemičku na Slovensku nebyl vůbec zájem. A tak Duslo ukončila (snad dočasně) svůj provoz. O Škodě Auto je pak darmo mluvit, její dočasné zavření je národní pohroma, kterou si vyžereme my všichni už s nástupem příštího roku i s úroky. Ale všimněme si, že Vokswagen jede bez přerušení. Házení ČR přes palubu? I takové to může mít podoby. 

Mám neodbytný pocit, že další měsíce a roky budou krušné a škaredé. Přičemž valná většina pohrom, které se na nás valí, jsou umělé, řízené politickými rozhodnutími. A rozhodnutími nikoliv našich nepřátel, ale našich politiků, kteří, pánbu ví proč, najíždějí na válečnou ekonomiku tím, že válku rozjíždějí. Jenže proti komu? Proti klimatu? Opravdu? Není to spíš válka proti lidem samotným? A opět – vše se to začne obracet. Lidé začnou být nesví, začnou hudrat, pak nadávat, až popadnou do rukou kameny a půjdou tu politiku žijící mimo realitu vypráskat z parlamentů celého kontinentu. Vždyť to přesně k tomu směruje. Teď jsme mezi hudrání a nadáváním. Kameny už se rýsují.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb