Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já už té české justici fakt nerozumím. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.09.2021
Já už té české justici fakt nerozumím. Komentář Štěpána Chába

Foto: Ilustrační foto Hans Štembera

Popisek: Česká justiční džungle

Novinky informovaly o soudním přelíčení Okresního soudu v Litoměřicích, který řešil už dlouhých jedenáct let od podání obžaloby případ vytunelovaných 39 milionů korun. Soud před dvěma dny rozhodl o tříleté podmínce a uhrazení půlmilionové pokuty pro Vladislava Větrovce, který se kolem podezřelých finančních pohybů dvou firem vyskytoval a podle obžaloby byl jedním ze strůjců vyvádění peněz.

Rozsudek u Větrovce není pravomocný, jelikož si státní zástupce i samotný Větrovec ponechali lhůtu na odvolání. Větrovec, jak tvrdí obžaloba, vytuneloval s bývalým konkurzním správcem Josefem Vavřičkou, ten už je na pravdě boží, takže už jej česká justice nedožene, peníze z firem Autostar Velimex a Melbro. Škoda je podle obžaloby 39 milionů korun. V roce 2000 až 2002 to byly pěkné peníze. Ty Větrovec spolu s Vavřičkou prý převáděli přes předražené smlouvy a falešné faktury. Prostě kravina. 39 milionů začalo říkat pane někomu jinému.

Pan Větrovec dostal od Okresního soudu v Litoměřicích tři roky podmínku a příkaz uhradit půlmilionovou pokutu. Spravedlnost. Došlápla. Tvrdě a nekompromisně. Po deseti letech vyšetřování do podání obžaloby a po jedenácti letech velmi usilovného soudního přelíčení. Bratru 21 let v prachu. No, spravedlnost musí postupovat pomalu, aby nedošlo k přehmatu.

Připojím nepřipojitelné

V ten moment mě přepadla myšlenka na ty naše zločince z období nouzových stavů. Dva roky natvrdo v kriminálu za ukradených pět housek. Bez pardonu. Je stav nouze. A přísnost musí bejt, nebo by nám tu lidi lezli po stromech. Za ukradeného robertka dva roky natvrdo, pánovi hrozilo osm let. Musí bejt, přísnost je základ naší společnosti. A krást se nemá. A basta. Dvě balení žiletek. Ukrást za nouzového stavu? Pán vyfasoval přes dva roky. Česká justice. A je naprosto vedlejší, jestli byli oni kriminálníci za nouzového stavu recidivisté, nebo holubičky čisté jako lilie. Pět housek a dva roky kriminálu, to je mi ale tvrdá spravedlnost.

Nebo tu máme adiktologa Dušana Dvořáka, kterého soud poslal do kriminálu nejdříve na tři roky, následně mu trest prodloužil na šest let, za to, že pěstoval konopí a stál si za tím, i z pozice své odbornosti, že konopí se má zcela legalizovat, protože léčí. Nikomu neublížil, nikomu nic nesebral, ničím se vlastně neprovinil. Jen zastával jiný názor než státní moloch. Já vím, nesouvisí to s výše uvedeným tunelem, kde se buransky a s úmyslem se sprostě obohatit zmizelo 39 milionů.

Ale tím středobodem je česká justice, jejíž rozsudky postrádají rozum. Jsou podivné, nelogické, nesrozumitelné. A ve výsledku nesmírně děsivé, protože neukazují spravedlnost, ale jakousi svévoli, která si prostě říká, co se jí zamane. A je to ještě spravedlnost?

Já vím, směšovat natolik rozdílné případy, jako je tunel, krádeže za nouzového stavu nebo pěstování konopí, to chce z mé strany velkou míru slepoty a nevědomosti co se týká právních zákrutů naší společnosti. Ovšem ten pocitový obraz české justice prostě křiklavě ukazuje na to, že je v ní něco strašně špatně. 39 milionů zmizelo v tunelu něčí chamtivosti. Což je očividně svinstvo. Trest vlastně žádný. Drobná a přihlouplá krádež za nouzového stavu. Trest naprosto nepřiměřený. Pěstování konopí. Trest absurdní a založený, přijde mi, na mstivosti a rudé knížce soudce. Dostat se do rukou české justice je něco podobného, jako se dostat do rukou justice někde v zaostalém zapadákově. Člověk prostě neví, jak se který soudce vyspí a jak to dá obžalovanému sežrat. To není vůbec v pořádku.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb