Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do regionů chudé, do metropole investice. Chvíli to bude fungovat, pak to bouchne. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.08.2021
Do regionů chudé, do metropole investice. Chvíli to bude fungovat, pak to bouchne. Komentář Štěpána Chába

Foto: Krajský úřad Ústí nad Labem

Popisek: Krajský úřad Ústí nad Labem se srpem a kladivem

Trend celosvětového vývoje je zcela jasný. Kapitál, a s ním i lidé, se přesouvají do měst. Regiony se vylidňují, chudnou, pustnou. A ve stejných regionech se také vytváří sociálně vyčleněná bublina chudých a bezmocných. Alespoň tak se dají vyhodnotit závěry loňské studie McKinsey Institutu, která si bere za cíl analyzovat trh práce v Evropě. Institut se podíval i na Českou republiku. A ne pouze do Prahy.

Většina České republiky je podle studie industriální a tyto oblasti v budoucnu prý budou strádat. Ale už teď ekonomický růst táhnou hlavně města a řada lidí se bude muset připravit na to, že se budou muset kvůli profesi dovzdělávat nebo si rovnou najít práci jinou. Práce prý bude, ale nebude do ní dost lidí. Z industiálních regionů budou prchat mladí lidé a lidé vzdělaní. Ti ostatní zůstanou na místě a budou sledovat postupný úpadek hlouběji a hlouběji do divočiny.

Německo to řešilo celou dobu minimálně od pádu železné opony moudře. Nevytvářelo si jedno centrum, ale vytvářelo si jich několik. Není jen Berlín. Je i Mnichov, Drážďany, Hamburg, Kolín nad Rýnem, Stuttgart, Norimberk a další, která mohou směle konkurovat Berlínu do vývoje i návalu kapitálu a tedy obyvatel. Dá se říct, že útěk do měst a rozpad industriálních regionů nebude tak citelný. Ač i tam je. Bydlím hned vedle hranic a roky vidím sousední, pár kilometrů vzdálené městečko, které skutečně chřadne před očima. Obyvatelé ubývají, s nimi mizí i kapitál, pracovní příležitosti a možnosti se prosadit. Maloměsto tak umírá na úbytě.

 

Srp a kladivo za reklamní plachtou, Foto Google Mapy

Jenže Německo má desítky měst, v kterých se kapitál i s obyvatelstvem soustřeďuje. Jak to máme my? McKinsey Institut zkonstatoval, že máme pouze Prahu a trochu také Brno. Dál nic. Zbytek republiky je před úpadkem, který je nevyhnutelný. Proč jsme celou porevoluční dobu směrovali investice pouze do těchto dvou měst? Když jedu za doktory nebo na úřady do našeho krajského města, do Ústí nad Labem, je to pohled pro otrlé. Ta chudoba krajského města je příliš očividná, příliš okatá. A tragické je, že na mnoha místech je stále patrný duch naší komunistické minulosti. Symbolicky to vlastně ukazuje srp a kladivo, který byl zakrytý na magistrátu města billboardem. Ale stále tam byl. Jen ho překryli reklamou na nějaký šmuk. Jako kdyby se čekalo, až ta beztřídní společnost zase přijde.

Do toho přišly požadavky na ukončení těžby uhlí (symbol konce industrializace), ale náhrada je prakticky nulová. Peníze z unie na obnovu třeba právě Ústeckého kraje si rozeberou dotační machři (typu Babiše pro svou ve svěřeneckých fondech ukrytou Lovochemii) nebo půjdou na opravy veřejných budov, jako jsou nádraží a radnice. Do pracovních příležitostí půjdou jen drobky. Což mi připadá ve výsledku velmi kuriózní.

Připomíná to onen srp a kladivo na ústeckém magistrátu, který se jen překryje něčím nezávadným. Takže v kraji, kde mizí příležitosti i kapitál, se rozdají peníze oligarchům a za zbytek se nahodí několik fasád, aby ta chudoba tolik netloukla do očí. Místo přímých investic právě do příležitostí pro návrat a cirkulaci kapitálu. Opravená fasáda na nádraží nikomu nic nedá. Cirkulující kapitál a cílené investice do rozvoje cirkulace kapitálu vydělají i na opravu fasády. Stát může lákat do regionů firmy ‘budoucnosti‘ formou pobídek, úlev (ne fabrik). Ale ne, všechno se točí jen kolem Prahy a Brna. Což je krátkozraké a do budoucna pro státní kasu neskutečně nákladné. Protože chudí se z chudých regionů do těch našich dvou metropolí nepřestěhují, náklady na bydlení jsou v nich nastavené vražedně vysoko. A tak ztratí jakoukoliv motivaci. Prostě se přisají na cecík dávek a bude nám tu bujet z Prahy a Brna už teď pohrdaná chudoba krajů.

V okamžiku, kdy se vykašleme na regiony a budeme v nich jen lepit díry, přes které nejvíc protéká, dočkáme se jediného, začne protékat víc a víc. A my budeme lepit a lepit. Teď je čas na až hysterické investice v regionech. Praha s Brnem už můžou jet na volnoběh a pojedou.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb