Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtmani pomohou s rozvojem Paktu zaměstnanosti

13.09.2013
Hejtmani pomohou s rozvojem Paktu zaměstnanosti

Autor: chuchle.cz

Popisek: Úřad práce, ilustrační foto

Rada Asociace krajů ČR se sešla dne 12.9. ke svému jednání v Ústí nad Labem. Hlavním tématem společného jednání hejtmanů byla podpora zaměstnanosti a hospodářského růstu regionů.

Ústecký kraj je spolu s krajem Moravskoslezským nejvíc postižený hospodářskou krizí a oba kraje spojuje hospodářská stagnace průmyslu a a také hrozící úbytek pracovních míst.

Inspirace rakouským modelem

Aktivní působení všemi dostupnými prostředky na zmírňování dopadů hospodářské krize a současné vytváření podmínek a mechanismů, které umožní další rozvoj obou dominantně postižených krajů musí zohledňovat a využívat potenciálu jednotlivých regionů a respektovat jejich specifické potřeby.

Moravskoslezský kraj prezentoval na jednání aktivitu pod názvem Pakt zaměstnanosti. Hlavní myšlenkou projektu je koordinace a strategie jednotlivých aktivit a respektování faktu, že zaměstnanost je prioritní téma pro aktivní populaci. Pakt zaměstnanosti není  novinkou, v zemích OECD je zcela běžným projektem. Moravskoslezský kraj se inspiroval rakouským modelem. Pakt zaměstnanosti  je strategické partnerství desítek podnikatelských subjektů, škol a dalších institucí v Moravskoslezském kraji.

Strategický zájem státu

Michal Hašek, předseda AKČR k prezentaci projektu řekl: "Strategickým zájmem státu musí být udržení zaměstnanosti a sociálního prostředí. Na severní Moravě bude muset zasáhnout vláda, to je evidentní ale zároveň musíme od firem a společností vyžadovat jejich míru společenské odpovědnosti za region ve kterém podnikají. Pakt zaměstnanosti hejtmani nejen podpoří, ale zároveň uděláme vše proto, aby byl realizovatelný a přinesl jasné, měřitelné a pochopitelně pozitivní výsledky."

Dalším bodem jednání hejtmanů byla budoucnost čerpání fondů EU v letech 2014 - 2020 . Potřeba zvýšené spolupráce s dotčenými ministerstvy, potřeba jasných pravidel a kontrol je -  téma, se kterým se hejtmani budou obracet na vládu ČR a budou prosazovat jasná a nezpochybnitelná pravidla, která budou bránit opakování situace známé z minulosti. Rada AKČR  v souladu  s tím ustanovila odbornou pracovní skupinu - Vyjednávací a expertní tým Asociace krajů pro nové programovací období 2014 - 2020, jako komunikační platformu AKČR s cílem vyjednat vhodné a efektivní role krajů v budoucím programovém období EU. Efektivní čerpání evropských prostředků je společným cílem Vlády ČR i krajů a to by měl být  v budoucnosti neměnný zájem, bez ohledu na to jaká politická reprezentace právě sedí ve Strakově akademii.

Předchozí vláda příliš nepomohla

"Bohužel, minulá vláda udělala řadu negativních kroků směrem ke krajům a k Regionálním operačním programům. V současné době, ačkoliv vláda v demisi premiéra Jiřího Rusnoka dělá spolu s hejtmany mnoho kroků nápravě, není možné v období dvou měsíců celou situaci kolem ROP napravit a zůstává tak důležitý úkol pro budoucí vládu vzešlou z voleb do Poslanecké sněmovny ČR", uvádí k tématu předseda rady AKČR  Michal Hašek a dodává: "Premiér Jiří Rusnok a celá vláda s kraji korektně spolupracuje. Hejtmani k této problematice přistupují realisticky a bez přemrštěných požadavků. Cílem je náprava současného stavu a to bez ohledu na politické zabarvení jak vlády, tak vedení krajů".

Rada AKČR  bude pokračovat dnes odpoledne ve svém jednání a mimo jiné přivítá ministry současné vlády Zdeňka Žáka (ministr dopravy) a Miroslava Tomana (ministr zemědělství) . Tématem bude především dostavba dálnice D 11, resp. podpora regionálních potravin a zemědělské produkce.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace