Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Čunek zajel chytat politické body mezi ty zlé cikány. A co vykoumal? Komentář Štěpána Chába

komentář 27.07.2021
Jiří Čunek zajel chytat politické body mezi ty zlé cikány. A co vykoumal? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook Jiří Čunek

Popisek: Jiří Čunek, vymýšlí nějaký účinný koncept řešení? Jako posledních 27 let, kdy je v přímé politice?

Senátor Jiří Čunek, maje na paměti svou dávnou slávu s čunkodomy ve Vsetíně, vyrazil do severočeského města Most nachytat trochu těch předvolebních bodů pro lidovce. A rozhodně se s tím nepáral. Do kdysi klidného sídliště se sjeli odjinud vystěhovaní Romové a udělali z okolí nepříjemné místo pro život. V domech se patro po patru dealují drogy, v noci chodby panelových domů ožívají a s nimi i bujaré veselí, které nedá člověku, který jde ráno do kolbenky, spát. S vznikajícím ghettem pak okolí prostupuje bordel a puch. Jak to tak většinou bývá.

Co s tím, ptá se senátor Čunek. V místě bude muset častěji zasahovat policie (ano, bude, to už tak bývá). Ovšem pořádek nenastolí. Jen sem tam někoho klepne přes ruce. „Stovky, v současné době asi nejhorší místo na bydlení v Mostě. To jsou slova jak obyvatel Mostu, tak i jednoho městského policisty, s kterým jsme mluvili. Chánov je prý už relativně v pořádku a ty nejhorší jevy se daří eliminovat. Naopak ve Stovkách se situace zhoršila s příchodem nových nájemníků nejen od nás, ale i ze Slovenska či Maďarska. Do Stovek jsem přijel na žádost občanů, kteří zde normálně žijí, ale v poslední době se musí potýkat se všudypřítomnou špínou, nočním hlukem, nebo prodejem drog. Ze zoufalosti sepsali petici, kterou městské zastupitelstvo vzalo na vědomí,“ pronesl k tomu teskně Jiří Čunek.

A je to strašné. Z Chánova, ze zbytku České republiky, Slovenska a Maďarska se sjeli Romové do Stovek a začal klondike. Nejdřív pro senátora Čunka, který si jel starostlivě vyposlechnout starousedlíky, kteří s hrůzou v očích i v duši začínají poznávat, co je to pohyb ceny bytu rychlostí volného pádu. Pak bude následovat občasná a vlažná výtka ze strany policie. Zapojí se do toho i primátor města, který si tak udělá haló před volbami nějakým pěkným provoláním zcela bez zubů. A nakonec přijedou na klondike neziskové organizace, které integrují, jasně, ale už jim to trvá třicet let a kde nic tu nic. Ghetta se neustále přelévají po republice a pustoší své okolí. A starousedlíci se snaží plakat do každého ucha, které je ochotné se k nim před jakýmikoliv volbami chvíli naklonit a soustrastně naslouchat.

A ne, senátor Čunek nebere situaci na lehkou váhu. „Situace zde je bohužel velmi vážná, proto bych ji chtěl znovu probrat s primátorem Mostu, ale i s ředitelem krajské policie. Pokud je pravda, že v každém vchodě je dealer drog, tak police musí konat. Při mé návštěvě jsme to i zažili, když jsme se byli podívat v jednom z domů. Potkali jsme mladou ženu, evidentně zdrogovanou, a zeptali se, kam jde? Odpověď byla, že pro dávku. Než se podíváte na video, tak je nutné napsat, že pár hodin před návštěvou v domě i okolí proběhl úklid,“ hřmí Jiří Čunek na voliče. A je to slyšet do každého koutu republiky. Stejně jako polozapomenutý fakt, že bouři ve sklenici s čunkodomy vyvolal Jiří Čunek těsně před komunálními a senátními volbami roku 2006, v kterých byl osobně politicky zainteresovaný. Lidový hrdina, který koná v okamžiku, když se začnou blížit volby. Tak to těm zlým cikánům v ghettech natře. Přes média. Jsem uchvácen, zcela cynicky uchvácen.

 

 

Jaká nabízí Jiří Čunek řešení? Častá návštěva policie? Represe? Bezdoplatkové zóny? Sahání na přídavky a na dávky všeobecně? To je tak, tak bezzubé, protože tím se ghetto jen přelije o kus dál. A my abychom se, stejně jako na oběti tornáda, skládali na oběti ghetta, kterým se propadly ceny bytů i kvalita života… no, právě jako po tornádu. Anebo se můžeme opřít o integrující neziskové organizace. Naprosto a vůbec nezpochybňuju, že je jejich práce přínosná. V ledasčem. Třeba stipendia pro Romy. Jen houšť, jen dál. Emancipovat je, vytrhnout je z každodenní bídy života v ghettu. Jenže ono to také není řešení. Pár jedinců se dokáže od mizerného života v ghettu odtrhnout, ale drtivá většina jede v načatém životě dál a snaží se svou nízkou pracovní produktivitu nahradit vysokou produktivitou porodní. A tím se ghetta rozšiřují a uvrhují se do nich další a další lidé. Ani Jiří Čunek ani neziskové organizace nenabízejí řešení.

Nebo jinak. Řešení v součinnosti nabízejí oba nátlakové tábory. Jak Čunek, tak neziskovky. Ale oba svou činnost dělají nárazově a bojácně. Čunek by posílal policii, jenže policie nemá páku na to, aby trestala citelně (a ve výsledku není radno dávat policii možnost trestat příliš citelně, protože by nám mohla zvlčit). Desperáti z ghett necítí respekt. A neziskovky? Přemlouvají, žadoní (skoro podobně, jako Čunek a policie) a nemají respekt. Nemají respekt, nemají vyjednávací páky. Je to jen takové bezradné přesouvání ghett po republice a možnost pro politiky, aby nastavili uši, a pak učinili nějaké pěkné prohlášení o tom, že situace je vážná. No jo, už třicet let. Kam to ghetto přesuneme teď? Kam píchneme prstem do mapy? Ústí nad Labem? Děčín? A co Šluknovský výběžek, tam už si starousedlíci zvykli? Ale ne, já vím, do Prahy. Hned vedle Strakovky. Když bude stát kdekoliv jinde, nebude to mít význam a nikdy se nikam neposuneme.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb