Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uši, kam se podíváte. Slyší, registrují, zapisují si. Nežádán, Google nahrává konverzaci. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.07.2021
Uši, kam se podíváte. Slyší, registrují, zapisují si. Nežádán, Google nahrává konverzaci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Sleduje? Odposlouchává? Nejspíš ano

Stalo se mi to před dvěma týdny. S mou krásnou paní se rádi sem tam zhádáme o nějaké světoborné otázce. Nejčastěji o víře v Krista, protože má krásná paní je tuze věřící, ač nepraktikující, a já jsem starý zarputilý pohan, který Kristovu roli v historii chápe jako roli masového vraha společnosti, kultury i vývoje. Nejsou to hádky kruté, ale čistě akademické, kdy na sebe s láskou řičíme protichůdné argumenty a nakonec se navzájem neslyšíme, ale vedeme dlouhé monology. No, pro ostudu.

A před dvěma týdny jsme se zhádali jako koně právě o Kristovi. Od té doby mi sem tam na různých webech vyskočila reklama na pochybnou webovou stránku Ježíš tě má rád. Na webové stránce jsem byl přesvědčován o marketingově kladné stránce katolické církve – Ježíš má rád. Všechny. Víra léčí rakovinu. Léčí i z hříchu. Stačí věřit té správné organizaci zaměřené na spásu. A spoustu dalších naprosto fascinujících záležitostí stran podlehnutí. Skvělé.

 

Jedno z videí serveru Ježíš tě miluje. Nářez, doslova

Musím poznamenat, že Kristovu (ne)existenci jsem si při vášnivé debatě negooglil, počítač jen nečině naslouchal naší komunikaci, kde slova Ježíš a Kristus zazněla nesčetněkrát. A hned na druhý den mě obklopilo marketingové oznámení, že Ježíš mě má rád. A mě hned napadlo – sakra, jak to ten Google ví? A má mě Ježíš rád, když to tvrdí Google? Ten ví přece všechno. A ví všechno, před nedávnem na to kápl indický parlamentní výbor pro informační technologie a vzal si na kobereček zástupce Googlu, kteří nahodilé odposlouchávání přiznali. Jen nahodilé. Náhodné.

Google se jen přeslechl

Proč nahodilé a náhodné? U chytrých zařízení stačí říct ‘OK, Google‘ nebo ‘Hej, Google‘, aby se asistent internetového korporáta aktivoval a začal analyzovat, co uživatel chce vyhledat. Stane se pak, že se Google asistent splete, a jiný shluk slov vyhodnotí jako povel k uvedení do naslouchacího módu. A začne nahrávat. Úryvky takových konverzací jsou pak k dispozici pracovníkům korporace. Prý se nejedná o úryvky citlivé a osobní, ale pouze obecné. Jak to a kdo rozlišuje, řečeno nebylo. Jedná se prý, informoval server Živě.cz, o 0,2 % konverzací. Je to jen 0,2 %? Proč Googlu věřit? Dává nějaké záruky? Nebo je to jen čestné slovo, kterému věřit je vlastně bláznovství.

Nemám chytrá zařízení, žádná. Telefon pitomý a tlačítkový, v počítači vypnuté veškeré zásahy třetích stran, mikrofony vypnuté, přesto jsem byl obšťastněn oznámením, že Ježíš mě miluje. A to rozhodně není ojedinělý případ. Bavili jsme se o Španělsku v souvislosti se španělskými filmy. Několik dní jsem pak byl terorizován reklamami na kurzy španělštiny a na dovolenou ve Španělsku. Probírali jsme neutěšený stav naší zahrady, následující dny jsem byl zavalen nabídkami různých zahrádkářství a zahrádkářských center. Negooglil jsem, pouze jsme se bavili. Z toho usuzuju, že podmínky, které si člověk v počítači zaškrtne, viz vypnuté mikrofony, jsou jen pro efekt vyvolání důvěry. Však Edward Snowden, uprchlík z USA do Ruska, při jednání strká mobilní telefon do mikrovlnné trouby (nezapnuté), protože mikrovlnná trouba odstíní všechny vlny. I ty, které dávají mobilnímu telefonu uši.

Fascinující, ale děsivé

Technologický vývoj je fascinující. V němém úžasu často sleduju, kam jsme se jako lidstvo dopracovali. Naprosto fascinující. Ale někde jsou dveře, které bychom měli otvírat velmi opatrně, některé bychom neměli otvírat vůbec, naopak bychom je měli zalígrovat, zaplombovat a dát k nim varovné cedule s mnoha vykřičníky. Troufám si tvrdit, že tohle jsou jedny z těch dveří, kde bychom měli vytvořit dokonce minové pole, aby se je někdo nepokusil prolomit. My naopak pevnou pozici korporací v zásazích do našeho soukromí podporujeme. Říct ‘Hej, Google‘ je totiž tak futurologické.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb