Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezapomeňme na zničené obce Stebno a Blatno. Nejen jižní Morava s tornádem, ale i Lounsko s další ´prima´ bouří, tzv. downburstem

02.07.2021
Nezapomeňme na zničené obce Stebno a Blatno. Nejen jižní Morava s tornádem, ale i Lounsko s další ´prima´ bouří, tzv. downburstem

Foto: Okrašlovací spolek Stebno 2020

Popisek: Výsledek řádění bouře, zvané downburst, v obci Stebno

Ve čtvrtek 24. června odpoledne zasáhla správní území obcí na Lounsku Kryry – Stebno, Blatno a Petrohrad bouře, která poničila obecní i soukromý majetek. Nejvíce zasaženou obcí je Stebno spadající pod město Kryry. Bouře zde zlikvidovala majetek obyvatel i obce, převážně střechy, stodoly a obecní zeleň, došlo také k výpadku elektrické energie. V obci Blatno došlo k poškození cca 20 střech domů. V žádné ze zasažených obcí nedošlo ke zraněním osob nebo ztrátách na životech. Také tornádo? Ale kdepak. Silný proud studeného vzduchu zvaný downburst, který vzácně může přijít v závěru bouře. Vítr při něm může dosahovat i dvousetkilometrové rychlosti v hodině. A solidarita putuje i do těchto obcí.

Divné slovo, downburst. Přeloženo do naší mateřštiny, dal by se downburst nazvat poryvem shůry. Jde o velmi chladný vzduch, který se nahromadí v bouřkovém oblaku a pak prudce dopadne na povrch země. Jakmile spadne těžký studený vzduch na zem, rozfoukne se do všech stran nesmírnou silou, která ničí vše, co jí přijde do cesty.  Downbursty vznikají v oblasti vzduchu výrazně ochlazeného deštěm. Jsou dva druhy. Suché downbursty jsou spojeny s bouřkami s velmi malým množstvím dešťových srážek, zatímco mokré downbursty vznikají při bouřkách s velkým množstvím srážek. Na Lounsku došlo k mokrému poryvu shůry.

 

Stebno po bouři, foto Ústecký kraj

Podobné škody jako u tornáda

A právě na Lounsku potřebují a hledají pomoc stejně, jako obyvatelé tornádových obcí na jižní Moravě. A pomoci se jim dostává. „Škody jsou u některých domů podobné jako po tornádu na Moravě. Jen ve Stebně je 13 pobořených domů, některé přišly o celou střechu,“ řekl Vít Kučera z Člověka v tísni, který na místě zjišťoval situaci. „Při monitoringu jsme hned sepisovali darovací smlouvy, abychom mohli na účty postižených domácností poslat příspěvek ještě do konce týdne,“ dodal Kučera. V první vlně pomoci se podle něj řešily nejurgentnější případy. Člověk v tísni celkem podepsal 22 darovacích smluv, dvě na částku 50 tisíc, dvacet ve výši 150 tisíc korun.

 

Největší nedostatek je momentálně stavebních materiálů, foto Člověk v tísni

„Mezi poškozenými je hodně seniorů a lidí, kteří by si bez pomoci těžko organizovali opravy,“ řekl Jan Černý z Člověka v tísni s tím, že do konce roku najal místní koordinátorku, která bude postiženým ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Stebno 2020 pomáhat s obnovou. „Chceme také místním poskytnout materiální pomoc. Nakupujeme tašky, střešní latě a u některých z nich podpoříme odborné stavební práce,“ dodal Černý.

 

Pojďte poslat pomoc Lounsku

Ale pomoci není nikdy dost, a to obzvláště v takovéto situaci. Co místní potřebují? Stavební materiál, latě, trámky, hřebíky, vruty, plachty, ruční nářadí. Lidé postižení přírodním živlem potřebují také pomoc s opravami od řemeslníků a dobrovolníků.

  • Účet města Kryry - číslo účtu 1927481/0100, zpráva pro příjemce STEBNO - zaslané prostředky budou využity především na opravu veřejných míst (komunikací, parku, kostela)
  • Okrašlovací spolek Stebno - číslo účtu 2101141282/2010, zpráva pro příjemce TORNÁDO - peníze spolek rozdělí mezi lidi zasažené přírodním živlem
  • Nebo na účet 713271329/0300 Člověka v tísni SOS Morava, který bude přerozdělovat prostředky i na Lounsko. Konto je určeno výhradně na pomoc po ničivém tornádu na Moravě. Proto se nemusí zadávat variabilní symbol, jako u jiných dobročinných organizací.

Vítaná je také materiální a dobrovolnická pomoc. „Na facebookovém profilu máme formulář (ZDE), do kterého je možné nabídku pomoci s kontaktními údaji napsat. Jídla, hygienických potřeb a oblečení je dostatek. Nyní potřebujeme hlavně stavební materiál na střechy a opravy domů a také lidi,“ vypočítala koordinátorka pomoci Eliška Ratiborská z Okrašlovacího spolku Stebno 2020.

Škoda až 100 milionů

Miroslav Brda, starosta obce Kryry, pod které nejpostiženější Stebno spadá, ohodnotil v prvotním odhadu škody po řádění přírodního úkazu na stovky milionů korun. I tady se s rychlostí blesku zapojila organizace Člověk v tísni. „Včera jsme společně s týmem Diakonie ČCE provedli průzkum na místě a rozhodli jsme se, že budeme pomáhat přímo 22 nejvíce zasaženým domácnostem zejména ve Stebně, kterým dnes posíláme ze sbírkového účtu 3 100 000 Kč. Průzkum škod pokračuje i dnes v dalších domech,“ řekl Tomáš Vyhnánek z Člověka v tísni.

 

Průzkumné týmy Člověka v tísni a Diakonie ČCE v obci Stebno, foto Okrašlovací spolek Stebno 2020

Už k 30. červnu zajistila pro obec Stebno koordinátorka Člověka v tísni čtyři kamiony se střešními krytinami, které budou místní moci použít na opravu střech poničených silným větrem. Další materiální podpora ze strany organizace bude následovat. Do oblasti poputuje ze sbírky nejméně 5 milionů korun. „S dalšími osmi nevládními organizacemi jsme se dohodli na společném postupu, aby byla výsledná pomoc co nejspravedlivější a vzájemně se nepřekrývala,“ prozradil Tomáš Vyhnánek.

Nezapomene se na pomoc?

Hrozí, že po odeznění šoku z extrémních projevů počasí jak na jižní Moravě, tak na Lounsku opadne zájem o poskytnutí pomoci. To by byla vážná chyba. Problémy teprve začaly. „V příštích měsících se budeme věnovat podpoře konkrétních rodin, které utrpěly největší škodu nebo mají specifické potřeby. Soustředíme se na pomoc těm, jejichž dům byl určen k demolici, rodinám, které bydlely v bytových domech nebo lidem, kteří se nachází v tíživé sociálně ekonomické situaci. Naším cílem je, aby se i po odeznění akutních potřeb na nejvíce potřebné nezapomnělo,“ zkonstatoval Tomáš Vyhnánek. A ano, problémy porostou, neměli bychom v solidaritě polevovat.

Vložil: Kamil Fára