Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kašlu na život, stojím na římse a chystám se skočit, řekl jsem telešmejdovi. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.06.2021
Kašlu na život, stojím na římse a chystám se skočit, řekl jsem telešmejdovi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Loupí přes telefon, telešmejdi

Baví mě telešmejdi. Takoví ti vykukové, co zavolají a snaží se člověku prodat nějakou zbytečnost (jako třeba přechod k jinému dodavateli energie, nesmrtelnost ve formě bylinkových pilulek, kosmetiku a podobné záležitosti). Začali volat někdy před dvěma nebo třemi roky. Od té doby jsem příjemcem přinejmenším dvou telefonátů týdně. Mám telešmejdy rád a rád je mučím.

Známe je nejspíš všichni. V té nejlepší části dne se ozve telefon a na něm neznámé číslo. Po přijetí hovoru se ozve v poslední době nejčastěji přechod k zaručeně nejlevnějšímu dodavateli elektrické energie. K těm píše spotřebitelský magazín dTest následující: „Spotřebitelé se setkávají i s telefonickým vnucováním smluv o dodávkách energií či účasti v energetických aukcích. Jejich podstatou je souhlas s přihláškou do aukce, v níž má být vybrán nejvýhodnější dodavatel energií. Aukce se však často nekoná. Prodejce za vás jakožto zprostředkovatel uzavře na základě plné moci smlouvu o dodávkách energií.“ A ano, nejvýhodnější nabídka neplatí pro vás, jako pro volaného, ale pro telešmejdy, tedy volající.

Laškování s telešmejdy

Zpočátku jsem se snažil být slušný a zdvořilý. Vědom si toho, že na druhém konci drátu je člověk, který si na tu skývu musí také nějak vydělat, jsem zdvořile vyjádřil nesouhlas, zdvořile se rozloučil a zavěsil. Ale byli urputní. Když v jednom měsíci popáté slyšíte, že jste vůl, když si nenecháte zdarma poslat dárek, který vám zajistí nesmrtelnost, přejde vás veškerá zdvořilost. Začal jsem si tedy vymýšlet scénáře a telešmejdy děsit.

Přišlo to mimoděk. Ujel mi jednoho dne vlak a já čekal hodinu na další. Nudil jsem se, knížku jsem si zapomněl doma, co s načatou hodinou? Když tu přišlo osvobození. Zavolal telešmejd. Zvedl jsem telefon, vychrlil na mě část nabídky, ale zastavil jsem ho. Oznámil jsem mu, že kašlu na život, že stojím na římse a chystám se skočit a že on je ten poslední, kdo se mnou mluví. Křičel jsem, že svět je nespravedlivý, dokonce jsem mu do telefonu i zabrečel. Z jeho strany došlo k naprostému nepochopení. Říkal jen – ale, přece, to nemůžete, co to je – pak jsem skočil. Nebo lépe, můj telefon se zřítil na štěrk perónu a byl vypnut. Čekání na vlak jsem si potom vysloveně užil, s úsměvem a radostí ze života.

Okamžitý nápad vedl ke scénářům. Další číslo byl jehovista. Zavolal telešmejd, pokusil se mě přesvědčit o něčem děsivě výhodném, neřekl jsem mu ne, ale ani ano, zato jsem se jej snažil přemluvit ke vstupu mezi svědky Jehovovy. Dlouho mou nalejvárnu nevydržel a sám zavěsil. V dalším hovoru jsem hrál koktavého, nedomluvil se se mnou. Pak jsem hrál telešmejda. On mi nabízel zázračné trenýrky, já jemu zázračný amulet, který jej uchrání před nemocemi. Pak jsem si střihnul roli prezidenta Miloše Zemana. Prostě jsem nahodil Zemanův hlas i plynulý tok jeho mluvy. Telešmejd na druhém konci drátu se doslova vyděsil. Příliš nechápu čeho, protože Zemana umím napodobit mizerně. Velmi zdvořile mi nic nenabídl, uctivě se rozloučil a zavěsil. Ale ano, většinou nemám čas si s telešmejdy hrát na jejich písečku, tak jim slušně vyjádřím svůj nesouhlas a srdečně se s nimi rozloučím. Ale když mám rozvernou náladu a čas, náramně si to s nimi užiju.

Konec telešmejdění

Výše zmíněný dTest přichystal iniciativu, která má podpořit konec telešmejdění. Sbírají podpisy, aby jejich upozorňování na praktiky telešmejdů bylo hlasitější. S takovou podporou pak chtějí udeřit na Poslaneckou sněmovnu a donutit tam přítomné poslance a ministry, aby udělali s telešmejdskými praktikami rychlý konec. Obětujte minutu na to, abyste jejich snahu podpořili právě svým podpisem. Případně ji na sociálních sítích sdílejte mezi své přátele. Ač mě baví dělat si z telešmejdů dobrý den, jsem si vědom toho, že to je odporný parazitismus na společnosti, jenž dokáže člověka dostat do problémů, které jej mohou stát úspory i důvěru ve společnost jako takovou. Telešmejdi ubližují, okrádají, lžou a manipulují.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb