Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak Adam Vojtěch zvojtil zdravotnictví pro 55 tisíc lidí. Už zase. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.05.2021
Jak Adam Vojtěch zvojtil zdravotnictví pro 55 tisíc lidí. Už zase. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením: Adam Vojtěch

Popisek: Exministr a nynější trafikant Adam Vojtěch

Na pozici ministra zdravotnictví si Adam Vojtěch (ANO) zajel udělal fotku do Rumburku před tamní bankrotující nemocnici. Proběhlo několik křiklavých prohlášení v tom duchu, že bídný stav nemocnice se nesmí nechat být. Musí se řešit. Na pozici ministra Vojtěch skončil a s elegancí horské kozy přeskočil do představenstva Krajské zdravotní, tedy společnosti, která v Ústeckém kraji šéfuje zdravotnictví. A to hned na předsednické křesílko. Krajská zdravotní byla okolnostmi donucena si pod svá křídla vzít i zbankrotovanou Lužickou nemocnici v Rumburku. A naslibovala investice.

Lužická nemocnice v Rumburku měla získat peníze i z programu REACT EU. V něm Evropská unie hodila ze společně vydlužených peněz do českého rybníku 8 miliard korun pro zdravotnictví s tím, ať si to nějak rozdělíme. Jak jsme na to šli? Zasedla komise a vyhodnotila problémy ve zdravotnictví a přidělila peníze pro nejpalčivější z nich? Ani náhodou. Zahájila se soutěž. Drsná a silně nespravedlivá. Ne, hejtmani krajů a ani jejich náměstci pro zdravotnictví se nemuseli utkat v pevnosti Boyard a jíst pavouky na laně třicet metrů nad příkopem s krokodýly. Ne, ne, ani o bludišťáka nemuseli bojovat. Soutěž spočívala v tom, že žadatelé museli co nejrychleji kliknout. Kdo klikl myší rychleji, ten peníze dostal. Nerozdávaly se dotace na ty nejpotřebnější a nejpalčivější problémy ve zdravotnictví. Dělal se závod v klikání myší. 

Ústecký kraj se na soutěž uchystal příkladně. Najal si externí společnost, která prohlásila, že dotace z EU získá na 100 % (nejspíš byli všichni její pracovníci školení na rychlé klikání myší). Prostě brnkačka. A? Přišel osudný den, osudná hodina, minuta a nakonec i ostudná vteřina. Ústecký kraj pro rumburskou nemocnici soutěžil o 400 milionů, nervy pracovaly po celé republice, jen v Ústeckém kraji si expertní a externí společnost odkráčela vařit kafíčko. Rumburská nemocnice ostrouhala a nedostane z programu REACT EU ani vindru. Nic, nemocnice pro 55 tisíc lidí, která už dva roky krachuje, bankrotuje a ocitá se v konkurzu, nedostala nic.

Pragocentrismus

Značně rozkacený senátor za Ústecký kraj Zbyněk Linhart věc okomentoval na sociální síti: „V rámci rychlých peněz v reakci na covid má jít do ČR cca 40 miliard Kč - ReactEU a Národní plán obnovy. Drtivá většina má jít do Prahy, přitom i debil pochopil právě při covidu, že dlouhodobě poddimenzované je právě regionální zdravotnictví. Atp. !!! 40 miliard!!! Teď ‘rozdělovali‘ jednu část z těch prvních 19 mld. Kč - a k nám do Ústeckého kraje fakticky NIC! !!! Tak se řídí stát ?!!!???“

A nejde jinak, než se senátorem Linhartem souhlasit. Takhle se, k sakru, řídí stát? Nechat ve zbankrotovaných křečích nemocnici pro 55 tisíc lidí a v Praze z veřejných peněz dělat samostatné kliniky i na odstraňování bradavic se záchodky ze zlata? Dovolím si připomenout tolik proklínanou éru komunismu. V tu dobu všechno jelo na stejné úrovni a ve slepém střevě republiky, tedy na Šluknovsku, se lidé dočkali přibližně stejné péče, jako v Praze (ať úroveň takové péče byla jakákoliv). Nejde si nevšimnout. 

Lehké prachy pro exministra

Adam Vojtěch usedl v představenstvu Krajské zdravotní v listopadu 2020. Za celou dobu nevěnoval rumburské nemocnici a informování o ní jediný post na Facebooku. Jen na počátku svého angažmá v Krajské zdravotní napsal: „Zdravotnictví v Ústeckém kraji jsem se hodně věnoval již jako ministr. Aktivně jsem řešil situaci kolem Lužické nemocnice v Rumburku a ve spolupráci s pojišťovnami jsme pracovali na zlepšení dostupnosti zdravotní péče v pohraničí. Přispěl jsem i k rozvoji kardiocentra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Moc rád budu v této práci pokračovat. Není to jednoduchý region. Zdravotnictví se zde potýká s řadou problémů. Jsem proto připraven nabídnout veškeré své znalosti a nabyté zkušenosti, abych zdejším nemocnicím pomohl a občané Ústeckého kraje měli přístup ke kvalitní zdravotní péči.“

Dovolím si pana exministra upozornit, že stav Lužické nemocnice v Rumburku je i za jeho (ne)přispění nezměněn a že problémy přetrvávají. Část občanů Ústeckého kraje stále nemá přístup ke kvalitní zdravotní péči, protože nemají přístup téměř k žádné. Mám to, pane exministře, chápat jako malou domů od nynějšího hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera, který je ze stejné strany jako vy, tedy z ANO, a v Krajské zdravotní jste jen za maskota a pro lehce získané prachy z trafiky? Troufám si tvrdit, že s takovou byste měl radši odjet do toho Finska a přenechat své místo někomu, kdo se o problémy ve zdravotnictví bude zajímat více a detailněji. A za nímž budou výsledky. Protože tohle není jen politika, tady když se ta politika dělá špatně, tak lidé nemají zdravotní péči. A vy tu politiku děláte setsakra špatně. Výsledky vás usvědčují. Jsem si vědom toho, že před Adamem Vojtěchem Lužickou nemocnici zvojtili jiní a dovedli ji tím do stavu, v jakém je, ale Vojtěch má za úkol nynější stav obrátit a zařídit hladké fungování tamní nemocnice. Nedělá to.

 

Vložil: Štěpán Cháb