Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlubší než Orlík, větší než Mácháč. Jezero Most se připravuje na letošní premiérovou sezonu

09.04.2021
Hlubší než Orlík, větší než Mácháč. Jezero Most se připravuje na letošní premiérovou sezonu

Foto: Palivový kombinát Ústí a město Most (týká se snímků, použitých v článku)

Popisek: Letošní letní sezona je pro jezero Most premiérová

VIDEO Za oknem to v poslední době vypadá, že se naše republika geograficky (a někdy i politicky) přesunula někam na Sibiř. Psí zima ještě v polovině dubna, to tu dlouho nebylo. A i přes pesimistický výhled z okna můžeme s velkým optimismem hledět k létu. Ono přijde. Vždycky přišlo, letos to nebude jiné. A protože cestování do zahraničí bude nejspíš zase trochu riskantní špás, co takhle začít objevovat krásy naší vlasti (ale ano, už zase). Víte o jezeru Most? Má několik nej… o kterých je dobré vědět. A letos je i vidět na vlastní oči. Pojďme nakouknout do letní dovolené.

Město Most a Palivový kombinát Ústí, který je správcem jezera a měl na starosti rekultivaci prostoru, začali s přípravou jezera na turistickou sezónu. Šestého dubna se u pláží jezera pustili do stavby dvou stánků pro rychlé občerstvení, sociálních zařízení a zázemí pro správce areálu. Současně bude provedeno odvodnění areálu ploch pro volnočasové aktivity na plážích. Stavební práce budou probíhat zhruba do druhé poloviny června. Takže žádný stres, koupačka bude. I zábava bude. Všechno by mělo být do léta připravené.

 

Na pláži je už navezený písek

Chystá se i další novinka. K jezeru bude jezdit pravidelně autobus. Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova připravuje jízdní řády autobusové linky číslo 16, která k jezeru bude zajíždět. První autobus by měl vyjet již 1. května.

Rekultivace nicneděláním

Původně na místě jezera Most byl povrchový důl na uhlí, což je stále patrné. Při potopení se je na jednom místě vidět ještě zbylé zásoby uhlí, které se nestačily vytěžit (a ne, před zimou je těžit s krumpáčem nechoďte, se zlou byste se potázali). Těžit se přestalo před dvanácti lety. Pak přišla rekultivace prostoru. K té se přistoupilo velmi svérázně. Nicneděláním. Lom se prostě nechal zatopit přírodní cestou. A přírodě pořádnou díru po těžbě trvalo zaplnit celých dvanáct let. Krásný titulek, odrážející tento stav, použila Česká televize: ´Sto roků kopal jsem uhlí, dvanáct let zatápěl důl´, napsali na svém webu s odkazem na básníka Petra Bezruče… „Zachovalo se to tak, jak se to opustilo. To je jeden z druhů rekultivací,“ poznamenal pak pro Českou televizi Miroslav Seidl z Palivového kombinátu. Ten se o rekultivaci stará. Ta musí několikrát do roka, mimo jiné, dopouštět vodu do jezera z nedaleké řeky Ohře.

 

Krásný umělecký snímek, pravda, trochu našišato

Jak je to přesně s vodou

Aby to snad nevypadalo, že příroda zatápěla důl, jak bylo řečeno, jen tak, patrně dešťovou vodou, není to úplně přesné. Wikipedie praví, že původní záměr v roce 2002 počítal s napouštěním z řeky Bíliny, ale po přezkoumání hygienická služba zakázala tuto variantu z důvodu vysokého znečištění vody. Jako vhodnější zdroj vody byla vybraná řeka Ohře, a to prostřednictvím Průmyslového vodovodu Nechranice a ze vzdutí pevného jezu Stranná u stejnojmenné obce Stranná na říčním kilometru 99,230. Zdrojem vody byla také důlní voda z asi 5 km vzdáleného hlubinného dolu Kohinoor a vlastní povodí jezera.

 

Oblázková pláž a molo

Premiéra pro veřejnost

Loni v září se jezero poprvé otevřelo veřejnosti. A voda, voda byla průzračná. V jezeře jsou k vidění i ryby. Ale jen osm druhů. Z toho některé dravé. Rybolov je už nyní zakázaný. Proč? Protože málo ryb znamená čistou vodu. A na jezeře Most prý můžeme dohlédnout až 8 metrů pod hladinu. Ale proč je zakázaný ten rybolov? Počet ryb budou regulovat dravé ryby. A odborníci spočítali, že rybářům by stačila jedna jediná sezóna, aby dravé ryby v jezeře vylovili. No a celou první letní sezonu zažije jezero Most letos, v létě 2021.

 

Možnosti vyzkoušet si průzračnost vody hned po otevření využili potápěči, kteří natočili následující záběry. „Viditelnost se pohybovala okolo 5 až 7 metrů. Spousta rostlin a ryb. Viděli jsme nespočet okounků, štik a sumců,“ popisuje autor videa Jan Kampo

Nej… a nej…

S hloubkou až 71 metrů je hlubší než Orlická přehrada a rozlohou překonává Máchovo jezero. Jezero Most je v České republice největší vodní plocha, která vznikla zatopením bývalého lomu. Předstihlo i nedalekou Miladu, kterou najdete u Ústí nad Labem. Celkové náklady na zatopení oblasti a rekultivaci břehů se vyšplhaly na 2,5 miliardy korun.

 

Jezero Most v číslech:

 • Zatopená plocha: 309,09 ha
 • Doba napouštění: 6 let
 • Délka obvodové komunikace: 9 km
 • Rekultivovaná plocha: 1 300 ha
 • Objem vody: 70,5 mil. m3
 • Průhlednost vody: až 8 m
 • Přítomnost: 350 druhů cévnatých rostlin
 • Maximální hloubka: 75 m
 • Maximální šířka: 1,9 km
 • Maximální délka: 3 km
 • Ryby v jezeře: 8 druhů

Obecné informace:

Potápění a provozování bezmotorových vodních sportů je povoleno na vlastní nebezpečí.

Zákaz vjezdu motorových vozidel na obvodovou komunikaci kolem jezera, ta je obslužnou účelovou komunikací, která slouží pouze pro složky IZS a správce území. Zároveň se zde pohybuje velké množství cyklistů, běžců a pěších, komunikace prochází přes hlavní pláž.

V současné době jsou připraveny pláže, mola, parkoviště i dětské hřiště.

Do léta bude hotové kompletní zázemí se stánkem rychlého občerstvení, stálým sociálním zařízením, objektem správce a zázemím pro cyklisty a pro vodní sporty.

Chystá se i projekt kempu včetně potřebného zázemí a projekt vyhlídky na jezero.

V lokalitě není možný rybolov, protože zde je řízená osádka dravých ryb, aby se udržela čistota vody.

Parkoviště: Kromě stávajícího parkoviště bylo pro velký zájem zřízeno i dočasné parkoviště na zatravněné ploše nedaleko kruhového objezdu směrem k jižním plážím jezera. Záchytné parkoviště má kapacitu 100 parkovacích míst.

Vložil: Kamil Fára