Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Experiment jménem Česká republika vyšel. Má výborné výsledky. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.02.2021
Experiment jménem Česká republika vyšel. Má výborné výsledky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Hrdost se dme, Pražským hradem vlaje vlajka České republiky

Na facebookové stránce Ústečáci sobě bez CENZURY se objevila tato slova: „Dnes na silnici do centra Ústí nalezena peněženka. Uvnitř vizitky, účtenky a docela velká hotovost. Kdo ji hledá, tak mi určitě popíše, co uvnitř je + odkud přibližně jel, když ji ztratil.“ A inkriminovaný člověk se ozval, popsal, kde peněženku asi ztratil a co v ní bylo. Nálezce mu ji poté předal. Nevykradl. Nenechal si ji. Sláva mu a čest jeho existenci. Tak to má být.

Přemýšleli jste někdy o tom, co byste dělali s nalezenou peněženkou naditou penězi? Elektřina je potřeba zaplatit vždycky, nájem také, voda, plyn, něco na děti, něco do ledničky. Najít ztracenou peněženku, to je jako najít prémie. Jenže svědomí je svědomí. A ohled k druhému člověku je ohled k druhému člověku. Přes to vlak nejede. Tak nějak vnitřně tušíme, že to, co by nám rozlilo úsměv na tváři, by jinému způsobilo starosti.

Zjištění vychází i z experimentu, který v roce 2019 provedla Michigenská univerzita. Ta pro svůj experiment použila 40 zemí světa. V nich výzkumníci nechávali poházené peněženky, které se tvářily jako ztracené. Do experimentu zařadili i naši zemi. Jaký byl výsledek? Nadmíru dobrý. Tedy alespoň pro nás.

S ohledem a bez ohledu

Ocitli jsme se na sedmé příčce nejpoctivějších národů světa. 80 % peněženek, v kterých byla hotovost, se dostala zpět do rukou výzkumníků i s příslušnou hotovostí. V peněžence byl klíč, seznam nákupu a tři vizitky se jménem a e-mailovou adresou. Hotovost většinou dosahovala hodnoty ke 300 korunám. Míru poctivosti nám trochu zkalila druhá část experimentu, kde výzkumníci rozhazovali peněženky bez hotovosti, jen s klíček a vizitkou. Tam už má člověk menší vůli jít svému bližnímu naproti. Tam se peněženka vrátila v 50 % případů.

 

Strohá slova zákona

Na ztráty a nálezy také myslí naše legislativa (která myslí tak nějak na všechno možné i zcela nemožné). A to v občanském zákoníku. A to konkrétně pod numerem 89/2012 Sb. Pokochejte se přesným zněním zákona.

§ 1052

(1) Ztracenou věc vrátí nálezce tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného.

(2) Nelze-li z okolností poznat, komu má být věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů; byla-li však věc nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá nálezce nález provozovateli těchto zařízení, který se zachová podle jiných právních předpisů, a není-li jich, postupuje, jako by byl nálezcem.

§ 1061

Nálezci, který nález neoznámí, přisvojí si jej nebo jinak poruší své povinnosti, nenáleží úhrada a nálezné, ani nemůže nález užívat nebo nabýt k němu vlastnické právo podle ustanovení tohoto zákona o nálezu. Tím není dotčena jeho povinnost nahradit škodu.

 

Ti z druhé strany mince

Ve Velké Británii, USA a Polsku sáhli výzkumníci po ostřejší variantě a nechávali v peněženkách peníze v hodnotě až 2 000 korun. Polsko, i přes zkoušku ohněm, obstálo a umístilo se na šesté příčce v poctivosti. USA a Anglie trochu pohořely. Ocitly se na 22 a 23 místě. Peněženka s hotovostí se vrátila v 55 – 60 % případech.

Zvláštní je pak žebříček těch nejméně poctivých zemí. Vedle Keni, Kazachstánu nebo Peru, kteréžto země jsou chudé, se ocitla i Čína. A to na zcela posledním místě, kdy se peněženka s hotovostí vrátila majiteli jen ve dvaceti procentech případů. Přitom údaje, kam peněženku vrátit, byly i tam. Zvláštní. Číňané už si na chudý stát nehrají, její obyvatelé netřou bídu s nouzí. Ale nejspíš tam hraje roli jistá bezohlednost systému vůči jednotlivci. A tedy i vztahu jednotlivců mezi sebou. Je jim to prostě buřt.

Nejsme nejhorší a nejošklivější a nejneschopnější

Jsme dobří lidé. Experiment jménem Česká republika vyšel. Má výborné výsledky. Spolu dohromady jsme tak nějak spolu. A dohromady. Ono to dává smysl. „Co blázníte, vždyť jsou tady lidi,“ pronesl po bombardování Josef Švejk ve své filmové verzi. A o tom to asi i je. Buďte na sebe hodní, čtěte Švejka (tam to všechno je) a neperte se bezdůvodně.

 

Vložil: Štěpán Cháb