V Ústí nad Labem hodlají zamést s komunismem. 30 let po revoluci. A zničí přitom pravděpodobně cennou brutalistní stavbu
21.01.2021
Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Byl to jen okamžik, kdy spadla kvůli silnému větru reklamní plachta a odhalila srp a kladivo. To si nyní vzala na paškál radnice, která ho chce zlikvidovat. Krajské listy by daleko spíše zlikvidovaly tu ohavnou reklamu
Kácení pomníků, bourání za socialismu vzniklých staveb… Krajské listy.cz mají zato, že tyto kosmetické úpravy nejenže nezmění naši minulost, ale hlavně ukazují jistou nedospělost. Společnost, která je ´dospělá´, svou minulost nepřepisuje, ale přijímá jako příležitost se z ní poučit a chyby minulé neopakovat. Vůbec, celá tato tzv. ´cancel kultura´, jíž propadl i Západ v rámci kampaní #MeToo a #BlackLivesMatter, nám přijde hloupá, dětinská a ve svých důsledcích nebezpečná. Ale k věci, přesněji k srpu a kladivu na fasádě krajského úřadu v Ústí nad Labem. O co jde?
Dělník a rolník v tehdejší baště komunistického režimu stále může okem slzavým pohlédnout na srp a kladivo na čele fasády krajského úřadu v Ústí nad Labem. Nová sestava krajských zastupitelů v čele s hejtmanem Janem Schillerem za ANO chce symbol poroby lidské svobody z fasády promptně obouchat. „Vítáme to všichni, budeme rádi, když ten symbol zmizí,“ řekl hejtman. Odborníci se ovšem brání. A Krajské listy s nimi.

A takhle to vypadá normálně - když je srp a kladivo schované pod (hnusnou) plachtou
Rozloučení s komunismem?
„Pro mě je to rozloučení s komunismem v nás i v tomto kraji. Zůstal tu velmi dlouho, i v posledních letech,“ připomněl náměstek hejtmana Jiří Řehák za Spojence pro kraj. A to i když uteklo od pádu komunismu 30 let? Nejedná se v tomto případě už jen o hloupé gesto, které je prosto vší porevoluční euforie? Můžeme si, takto s odstupem, dovolit kácet další z několika málo přeživších dokladů naší minulosti, před kterou chceme strčit hlavu do písku? Emancipace myšlení neprobíhá bořením, ale porozuměním. Pochopením a smířením se s fakty. V Ústeckém kraji seděl posledních osm let komunistický hejtman. To se změnilo s posledními volbami do kraje, kdy se vlády ujal zastupitel ANO. Celou dobu vlády KSČM v kraji byly srp s kladivem pod decentní ochranou reklamní plachty, takže na ně lidé pozapomněli.

Reliéf od Olbrama Zoubka a Evy Kmentové už je rozřezaný a schovaný v muzejním depozitáři. Škoda veliká, oba renomovaní umělci ho vytvořili s velkým taktem, takže socialistické symboly nešlo skoro poznat. Navíc, když víme, jak velkou cenu mají dnes Zoubkova díla a za kolik peněz se prodávají...
„Mělo by k tomu dojít v rámci rekonstrukce budovy už v tomto kalendářním roce. Není to ale záležitost příštích několika týdnů, ale měsíců,“ řekl mluvčí úřadu Martin Volf. Něco podobného se stalo už v devadesátých letech. Z budovy magistrátu města, který sídlí nedaleko krajského úřadu, zmizel obrovský kovový reliéf, kde byl také zobrazen srp a kladivo. Autory reliéfu, který teď leží rozřezaný v depozitáři muzea, byli renomovaní umělci Olbram Zoubek a Eva Kmentová. Podle odborníků je teď vidět, že na budově něco chybí.

Budova magistrátu města již bez reliéfu. Očividně tam ´něco´ chybí. Jenže Olbram Zoubek již nežije
Obtížnost při odstraňování
Srp s kladivem je na krajském úřadu vytvořen odstupňováním fasády obložené ušlechtilým travertinem. Odstranění symbolů by pak vedlo k tomu, že by se kamenný obklad musel osekat a pak by se musela snížit fasáda na nejhlubší úroveň, kde byly symboly, nebo by se musela celé omítka zarovnat. Ovšem tato diskuse by šla asi stranou, pokud by na fasádě měl vzniknout podstatně veselejší krajský znak. Ve hře je ovšem i varianta, že se fasáda pouze zarovná a nebude na ní nic. Případně okna kanceláří.
Zachovejte minulost, nevracejte se k ní
Podle architektů a historiků by ale symboly komunismu měly zůstat na fasádě krajského úřadu. Znaky jsou podle nich nedílnou součástí brutalistní budovy úřadu. A mají také uměleckou hodnotu. Namísto toho, aby se úřad symbolu zbavoval, měl by podle odborníků povolat lidi z branže, měla by se otevřít nejen debata, ale také umělecká soutěž, která by elegantně zakomponovala srp s kladivem do nového pojetí a vdechla mu tak nový život.

Ještě jedna ´zajímavost´ budovy krajského úřadu: „No a to bílé vpravo, u toho se Ústečáci scházejí asi jako Pražáci ´pod ocasem´ a říkají tomu (s)prostě ´u čtyřech ču..ků´,“ zkonstatoval suše Ústečan JŠ na svém Faceboku
„Ústí bylo rudou baštou, tak proč dělat, že ne,“ konstatoval pro Deník šéf ústeckého archivu Petr Karlíček. Je potřeba také myslet na budoucnost. Symbol srpu a kladiva se stane historickou zajímavostí města, nikoliv odkazem na aktivní současnost komunismu. A zároveň u toho se stane i připomínkou toho, že realita v naší republice byla několik desetiletí skutečně rudá. „Možná je to spíš osobní snaha některých politiků odpoutat se od poslední osmileté vlády komunistického hejtmana. Která v kraji ale nenapáchala zdaleka takové škody jako předchozí garnitury,“ zmínil Karlíček. Není to škoda? Vzdát se historické a umělecké kuriozity pro politické gesto?

Obří socialistickou mozaiku na fasádě bývalého okresního úřadu, který dnes slouží magistrátu města, upravil po sametové revoluci sám umělec, významný výtvarník Miroslav Houra. Odstranil nápis s ideologickým podtextem i starý státní znak. Byť se zásah podle expertů výtvarně povedl, vnímají ho i tak jako diskutabilní. Bůhví proč, je to krásná mozaika a patří mezi největší v Evropě
Proti ničení symbolu je i historik ústeckého muzea Martin Krsek. „Chtělo by to širší diskuzi s historiky, památkáři i výtvarníky. Třeba se to dá citlivě přepracovat, abychom nemazali stopy minulosti, ale ani nepropagovali zločinné diktatury,“ řekl pro Deník Krsek a dodal, že mu vadí spíše reklamní plachta, která symboly celou dobu přikrývala.

Odstřel domů v Pivovarské ulici, sedmdesátá léta minulého století. Dnes se zde nachází Krajský úřad
Kde se budova vzala?
Podobu ústeckého centra výrazně narušila v 80. letech stavba nového krajského sídla Komunistické strany Československa, kde se dnes nalézá Krajský úřad a zároveň je k vidění i srp s kladivem. Kvůli předimenzovanému objektu byla několik roků před jeho dokončením zbourána část domů na Mírovém náměstí. Komunisté chtěli, aby bylo na jejich ´chrám´ dobře vidět. Po roce 1989 se diskutovalo, co se má s kolosem stát. Prostory v něm byly pronajímány různým soukromým subjektům, fungovala zde i diskotéka. Teď tam sídlí vedení kraje.
Vložil: Kamil Fára