Ze školy do hospody a zase zpět, z hospody do školy. Komentář Štěpána Chába
komentář
09.12.2020
Foto: Pixabay
Popisek: Hospody a restaurace, obětní beránek, nebo příčina?
Můžou za to hospody. Za všechno můžou hospody. A tak je potřeba omezit jejich provoz a majitele bez prodlení přeučit na dělníky, jak doporučuje odborář Bohumír Dufek. Situace kolem korony se zase obrací. Týdenní štěstí z rozvolnění restrikcí končí nárazem do zdi. Na vině jsou nejspíš školy, které se částečně otevřely před 14 dny, ale bity budou restaurace. Logický rychlík. Musíme něco udělat, aby to vypadalo, že něco děláme. A tak, naprosto bez podkladů, zkrátíme otevírací dobu hospodám o dvě hodiny.
„Školy by se měly uzavřít nejlépe hned příští týden a prázdniny by měly trvat ještě během prvního lednového týdne,“ řekl Karl Lauterbach z německé sociální demokracie deníku Rheinische Post. A ne, nemluvil o českých školách, mluvil o těch v Německu, kde je na počet obyvatel mnohem menší číslo odhalených nákaz, ač u reprodukčního čísla už nás sousedé předstihli.
Do školy, všichni, teď
Minulý týden mi volala učitelka ze školy s tím, že haranti od pondělí nastupují na výuku. Ptám se, jestli to není trochu předčasné, když otevřením škol začne číslo pozitivně testovaných opět stoupat a Vánoce si tak užijeme v karanténách. Řekla, že to není její a ani moje věc, že zkrátka očekávají příchod harantů do školních lavic, protože vláda rozhodla. Promořování a přidušování rouškami dva týdny před vánočními prázdninami. A když se, logicky, zvednou čísla, začnou na to opět doplácet živnostníci. Proč se nemohly nechat školy zavřené až do ledna? Distanční výuka se skřípěním zubů funguje. Děti jsou zásobeny úkoly, rodiče z toho šílí, ale funguje. Takhle dala vláda do oběhu desítky tisíc mladých lidí, kteří představují riziko zvýšení pandemických čísel a tedy i důvod pro další zavírání živností a života.
Ohrozilo by chod společnosti, kdyby děti dalších 14 dní jely přes distanční výuku? Ohrozí společnost, když na další měsíc zavřeme její chod? Protože nejméně měsíc trvá, než se začne křivka zase stáčet směrem dolů. Na vládě má být touha snižovat rozumně riziko šíření a to s co nejmenšími ztrátami. Ač o školství nemám valného mínění, nebo právě proto, skutečně by ohrozilo budoucnost společnosti i budoucnost samotných dětí, kdyby dalších 14 dní nebyly fyzicky ve škole? Jasně, o část z nich se musí starat rodiče, kteří pak nemohou do práce a smrdí na ošetřovném doma. To je ovšem daleko menší cena, než kdybychom nastoupili na další lockdown všichni. Protože z dalšího lockdownu se budeme hrabat roky. Ekonomika reálně spadne. Což pocítíme všichni na vlastní kůži.
Pak je tu samozřejmě institut kriminálu. Bude-li se hostinský vzpouzet, může mu, podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka, hrozit 48 hodin za mřížemi. „Právě jsem se přiznal, že jsem asi zabil arcivévodu Ferdinanda," řekl Švejk. No, i tady a teď můžeme s klidem zkonstatovat 'Dobro došli'. A tak budeme mít plné kriminály hospodských, kterým mouchy sraly na císaře pána. A v kriminálech bude zase veselo.
Vláda jedná nerozumně
V Německu se do škol chodí a restaurace jsou až do ledna zavřené. Reprodukční číslo je na hodnotě 1,06. Němci pravděpodobně od příštího týdne přejdou v mnoha jeho republikách k tvrdému lockdownu, ovšem restaurace, a nejen ty, mají štědré náhrady. Všechny, které požívají naše restaurace, plus 70 až 80 % ze zisku vypočítaného za stejné období minulého roku. Jim krach prostě nehrozí. Tamní kasa na to stále ještě má. A tak rozdává. U nás jsme ovšem přistoupili k prazvláštní metodě, kdy se nechávají živnostníci vyhladovět a zároveň se na ně svaluje vina za stoupající čísla. Taková ta česká tradice – živnostník krade (promořuje) – je zase na koni a doporučení, ať se postižení vládními restrikcemi přeučí na dělníky, zase rezonuje éterem. Zkrátka oškliví imperialisté, kteří ničí náš těžce získaný mír. Restauratéři a hospodští, a nejen ti, by se měli stydět. Říká to vláda svým zpřísněním, kdy se hospody musí zavřít o dvě hodiny dřív. Doporučila to nějaká kapacita a měla to podpořené nezpochybnitelnými daty? Nebo zase někdo něco chtěl udělat, aby bylo vidět, že někdo něco dělá s věcí, s kterou toho zase tolik dělat nejde?

Vložil: Štěpán Cháb