Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomoc Ústeckému kraji si rozeberou ti nejbohatší. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.10.2020
Pomoc Ústeckému kraji si rozeberou ti nejbohatší. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Podpora pro Ústecký kraj půjde z EU, jinak řečeno z daní obyvatel EU

Server Seznam Zprávy přišel s informacemi, kdo bude čerpat pomoc pro Ústecký kraj, kde se bude řízeně uzavírat uhelný průmysl. Přechod z doby uhelné využije státem z poloviny vlastněný ČEZ, miliardář Daniel Křetínský, miliardář Karel Janeček a nakonec i miliardář Andrej Babiš, jemuž má na účtu přistát šest miliard korun na výměnu kotlů v jeho pod svěřeneckými fondy ukryté Lovochemii. Šest miliard je v rámci soukromého sektoru v celém balíčku podpory pro Ústecký kraj nejvíce. A já bláhový myslel, že se má podpořit rozvoj Ústeckého kraje, nikoliv ve svěřeneckých fondech ukryté portfolio našeho premiéra.

Potřebuje Babišova ve svěřeneckých fondech ukrytá Lovochemie vyměnit kotle? Nepochybuju o tom. Ale, upřímně, mám pocit, že svěřenecké fondy Andreje Babiše i bankovní účty Andreje Babiše disponují dostatečným množství financí, aby si kotle vyměnil sám, bez nutnosti, abychom mu na ně my všichni z daní dávali. A, promiňte, ale já v tom tu slibovanou podporu pro rozvoj Ústecka nevidím. Dobrá, Lovochemie je na Ústecku, vytváří tu zaměstnanecká místa. A ten rozvoj je kde? To Lovochemie přijme k novým kotlům ty stovky až tisíce nezaměstnaných, kteří stále ještě pracují v uhelném průmyslu a navázaných odvětvích? Nebo jediným efektem bude, že se Lovochemie bude holedbat tím, jaké ekologické kotle má a že je fakt dobrá v naplňování ekologických norem? A to jí to holedbání máme platit my z daní? Proč? Ať si to Babiš zaplatí ze svého. Dotace a podpora nemá platit pro ty, kteří si o ni umí přes byrokratického molocha říct a mají na to si zaplatit právníky a experty na dotace, ale kteří ji jednak potřebují a ty, kteří by mohli tvořit něco nového, ale nemají na to.

Bolševismus nutný a potřebný

Jak bych si, kdybych byl naivním fantastou (jímž i jsem), představoval podporu pro rozvoj Ústecka? Ten zásadní pohyb ekonomiky a života kraje se děje mezi podnikateli. Mezi těmi malými až středními. A takové živnostenské podhoubí je na Ústecku malé. I proto je chudé a plné exekucí. Kdyby se jen pro Babišovu ve svěřeneckých fondech ukrytou Lovochemii určených šest miliard rozdělilo mezi obyvatele Ústecka ve formě podnikatelských pobídek, má to potenciál vrátit Ústecko na mapu světa a donést něco zajímavého a přitažlivého. A to ve formě podnikatelských pobídek, na které dosáhne i někdo jiný, než Babišovy ve svěřeneckých fondech ukryté společnosti se svými právními a účetními odděleními a nadstandardními vztahy na vládě. Je přece nemravné, že z podpory pro rozvoj Ústecka získá nejvíce náš agromoloch, který působí na území celé republiky a přidaná hodnota pro kraj bude prakticky nulová.

Prachy pro města

Stejně tak jsem ochotný zpochybnit peníze, které mají získat jednotlivá města. Město Teplice chce modernizovat městskou dopravu a žádá na to 2 miliardy. Děčín by rád opravil vlakové nádraží za 1,5 miliardy. Nemá k tomu sloužit běžný rozpočet měst? Jedná se skutečně o podporu Ústecka, která má nahradit ztráty řízené destrukce uhelného průmyslu? To ta podpora rozvoje bude fungovat tak, že lidé v Teplicích budou jezdit na pracák hezčími autobusy MHD a ti z Děčína cestou na pracák budou chodit kolem hezčího nádraží? Opravdu? A kde jsou ta pracovní místa navíc? Kde je ten faktický rozvoj? Protože mně to přijde, že v tomto případě půjdou peníze na údržbu a to si má každé město platit z běžného rozpočtu.

Nic pro lidi

Faktem ovšem zůstává, že ti nejvíce postižení řízenou destrukcí uhelného průmyslu na Ústecku budou normální lidé. Ti ve výčtu podpořených nejsou zahrnutí vůbec, snad krom peněz, které půjdou do vzdělání (celkem 1,5 miliardy). Zbytek shrábnou miliardáři a stát. Beznaděj Ústeckého kraje bude i nadále na stole. Žádný zásadní posun se čekat nedá.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb