Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na chudej lid holt musí být přísnost. Sankce a penále od finančáku s příchutí Balkánu. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.10.2020
Na chudej lid holt musí být přísnost. Sankce a penále od finančáku s příchutí Balkánu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Finanční úřad, místo, kterého se děsí firmy i občané

Platit daně se nechce nikomu. Je to zkrátka povinnost, kterou chápeme, víme, že je potřebná, ale při pohledu na rozhazovačnost státu si často musíme říct – a pro tohle jsem odtrhával dětem od huby? Platforma Rozumné právo přišla s výzvou, aby se citelně snížily daňové sankce, úroky z prodlení, ale aby začaly finanční úřady na konkrétních případech také více rozlišovat mezi tím, jestli v daňových přiznáních došlo k úmyslné, či neúmyslné chybě.

Zároveň platforma poukazuje na to, že náš daňový systém je nepřehledný a nedává podnikateli příliš možnost se od státu dozvědět, jak v mnohých konkrétních věcech správně postupovat. A přitom, zjistí-li pochybení, chová se finanční úřad jako pitbull. Zahryzne se a nepustí, dokud podnikatel nevykrvácí jak doměřenou daň, tak i 20 % z doměřené částky jako penále. Ano, finanční úřady se chovají velmi tvrdě. Sankce, úroky a penále jsou nebývale tvrdé.

Ale…

Platforma Rozumné právo se zaměřila na výši sankcí a penále, ale nevěnovala příliš pozornosti právě nepřehlednosti a složitosti daňového přiznání, u kterého se člověk musí stát specialistou, nebo si specialistu najmout, aby vše vyplnil tak, aby neohrozil svou budoucí existenci, která by se při chybě v přiznání naplnila škaredými výrazy na tvářích úřednic finančních úřadů. A tam bych viděl větší problém.

Když jsem byl nucen vyplňovat své daňové přiznání, připadal jsem si jako u výslechu, kde byly jen dva zlí vyšetřovatelé a hřebík zatlučený do desky stolu (hodný vyšetřovatel chyběl zcela). Potil jsem se hrůzou, polovinu nechápal, netušil, kam co mám vyplnit, a i přes použití různých interaktivních formulářů s vysvětlujícími komentáři jsem byl z finančáku vyhnán jako podomní obchodník s vyhořelými svíčkami. Proti mně seděla psychicky narušená osoba a s úsměvem, za kterým se daly tušit žiletky a provazy, řekla mile – máte to všechno blbě, sepište opravné přiznání. Na můj psí výraz a otázku – mohla byste mi, prosím, poradit – se její úsměv jen rozšířil a já prchal jako Frodo do Hory osudu. Hnali se za mnou černí jezdci, málokdo vydrží stát na místě. Musel jsem si přes naši šlechetnou šéfredaktorku sjednat účetní, které trvalo tři dny, dát to vše do kupy. Abych se nemusel podívat do tváře oné psychicky narušené osobě, zřídil jsem si datovou schránku a nadále veškerý kontakt s finančákem vedl přes bariéru internetových dálav.

Neúmyslná chyba

Pozastavil bych se ovšem nesměle u pojmu ‘neúmyslná chyba‘ v daňovém přiznání, který prosazuje platforma Rozumné právo. Jak se taková neúmyslná chyba bude prokazovat? A jak se bude prokazovat, že to nebyla úmyslná chyba? Ono bude stačit nasypat polovinu faktur za desku svého stolu a tvrdit, že tam spadly vinou uklízečky? V tu chvíli má finančák blahosklonně pokývat hlavou, politovat nebohého zaměstnavatele uklízečky a nezjišťovat, jestli neúmyslná chyba nebyla způsobena zcela úmyslně? To je problematický požadavek, který by, při uvedení do praxe, zahltil a znepřehlednil všechen ten binec ještě víc.

Zjednodušení

Celou záplavu sankcí a penále by vyřešilo zjednodušení… ba přímo zprimitivnění celého daňového přiznání a venkoncem i systému. Pokud se nějaká vláda v příštím století… jsem optimista, vím, dobrá, tak v přespříštím století odhodlá k digitalizaci celého toho bince, nebylo by od věci začít s desetiletými haranty. Posadit různorodou, přímo multikulturně rozvětvenou skupinu desetiletých dětí a postavit vše tak, aby to pochopily bez větší námahy právě tyto děti. Pak můžeme očekávat rapidní úbytek chyb v daňových přiznáních. Ať úmyslných, nebo neúmyslných. Platformu Rozumné právo lze jen a jen pochválit za to, že se snaží zlidštit ten nelidský systém, který krmí státního molocha. Jen bych doporučil jít více po podstatě problému, tedy po zbytečné složitosti a nepřehlednosti.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb