Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fiktivní Hitler rozboural nejdříve Ústecko, pak se vrhl na Oscary. Kraj v obležení filmařů. Co se tu točilo a točí? A které hvězdy potkáte?

21.09.2020
Fiktivní Hitler rozboural nejdříve Ústecko, pak se vrhl na Oscary. Kraj v obležení filmařů. Co se tu točilo a točí? A které hvězdy potkáte?

Foto: CinemArt (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: „Během produkce bylo důležité vytvořit pro všechny dětské herce příjemné zázemí. Thomasin McKenzie (hraje židovskou dívku Elsu) je veganka a Roman Griffin (na snímku vpravo; hraje hlavní roli Joja) vegetarián, což v Praze není problém, ale na lokacích jako byl Žatec či Josefov to již tak jednoduché nebylo,“ prozradila asistentka producenta Carthewa Neala Markéta Tom

Oscara za adaptaci scénáře získal novozélandský film Králíček Jojo, u dalších pěti disciplín nejprestižnějšího filmového festivalu získal nominace. A v Ústeckém kraji bouchli šampaňské. Proč zrovna tam? Protože velká část filmu se točila právě na Ústecku. V hlavní roli tak ve filmu uvidíte nejen Taika Waikikiho, ale i Žatec, Josefov nebo kulisy bývalého cukrovaru v Lenešicích. Mezi nominovanými na Oscara se objevila i česká výtvarnice Nora Sopková, tam jsme naneštěstí nominaci na ocenění neproměnili. Ale není všem dnům konec.

Mezinárodní lokační unie LMGI (Location Managers Guild International se sídlem v Hollywoodu) uděluje každoročně cenu nejlepším lokačním manažerům filmů, seriálů i reklam v několika kategoriích. Lokační manažer Jan Adler se za film Králíček Jojo dostal do nejužšího výběru šesti nominací v kategorii historických filmů, na ocenění ho doporučila národní filmová kancelář Czech Film Commission (oddělení Státního fondu kinematografie). O cenu se během finálového večera utká s lokačními manažery nejoceňovanějších filmů loňského roku, jako například Tenkrát v Hollywoodu, 1917 nebo Malé ženy.

 

Po Žatci se nám projíždí snad největší aktuální hollywoodská hvězda Scarlett Johansson, která ve filmu hraje maminku Joja

Útrata 200 milionů

Králíček Jojo se natáčel v České republice pod taktovkou české produkční společnosti Czech Anglo Productions po dobu 40 natáčecích dní v letech 2018 a 2019. Kromě pražských ateliérů a Středních Čech si ve filmu zahrála také města Žatec, Úštěk a Lenešice. Útrata štábu v České republice dosáhla 200 milionů korun, z toho nemalou část utratili filmaři právě na severu.

 

Žatec se na pár měsíců opět stal součástí Třetí říše, foto Jan Adler / Czech Anglo Production

„Podle ohlasů jsou místní na poslední snímek Jojo Rabbit náležitě hrdí a film se jim líbil, což je zásluha i Filmové kanceláře Ústeckého kraje. Proto opět oslovujeme stejné subjekty i v rámci příprav nového projektu. Do Žatce se totiž vracím po nějaké době s projektem Das Boot německé produkce,“ popsal svou zkušenost Jan Adler. „Považuji za úspěch, že se nám podařilo v lokačním teamu ´Králíka´ připravit v poměrně krátkém čase. Spolupráce s regionální filmovou kanceláří Ústeckého kraje byla jako vždy výborná. Největší respekt ale patří městům Žatec a Úštěk. V Žatci jsme se například museli vypořádat s vícedenní uzavírkou náměstí a přilehlých ulic, přičemž na některých komunikacích probíhala střídavě rekonstrukce liniových sítí. Největší výzva byla tedy navrhnout logické objízdné trasy a zároveň umožnit rekonstrukci komunikací. Také jsme zde ztvárnili některé válečné scény, které nebyly úplně jednoduché, a omezení se proto muselo nutně dotknout mnoha obyvatel, kterým patří největší dík. Nakonec se obě města stala součástí oscarového snímku, a to považuji za největší satisfakci.“

 

Ještě jednou Žatec během natáčení, foto Jan Adler / Czech Anglo Production

 

A o čem Králíček Jojo je? Tak hned dopředu upozorňujeme, že film není projížďkou po historických faktech, ale nefalšovanou komedií z období 2. světové války, kdy být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend čili v ´Hitlerově mládeži´, což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění Židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou.

A tím chce být i desetiletý kluk Jojo, kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler. Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka ukrývá v podkroví židovskou dívku. Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží.

 

Svébytnost Novozélanďanů

„Každý detail v ateliérové dekoraci i na reálných lokacích byl naplněn touhou to nepokazit ostatním a udělat to co nejlépe, protože jsme věděli, že jestli někdy někdo naši práci uvidí, bude to na tomto filmu. Snažili jsme se paralelně užít si celou situaci na maximum a současně podat ten nejlepší možný výkon,“ prozradil Czech Film Commission art director Ondřej Lipenský. „Právě tahle jeho otevřenost byla velmi inspirativní i pro náš český tým a ukázala nám mnohem svobodnější způsob práce, než na který jsme zvyklí z klasických dobových filmů. To umožnilo vytvořit interiér bytu Joja a jeho maminky, který se vymyká zažité představě o tom, co mívali běžní lidé doma. Je to výrazné art deco, pohádka, ale i reálně odpozorované detaily. Výtvarná koncepce filmu byla stylizace do dětského vidění. Lehce nadsazené architektonické detaily, výrazná stylovost v kontrastu k šedi okolního světa, barevnost prostředí,“ dodal.

 

Režisér Taika Waititi (na snímku vpravo) si ve svém filmu střihl roli Adolfa… Již jmenovaná Markéta Tom o režisérovi a Novozélanďanech obecně řekla: „Koncem zimy roku 2017 začaly přípravy natáčení a já jsem se se stala asistentkou producenta Carthewa Neala. Režisér Taika Waititi je taková vichřice a lavina nápadů a Carthew Neal coby spíše klidná oáza ho krásně doplňuje. Se štábem z Nového Zélandu většina z nás již zde pracovala během natáčení Narnie, takže jsme věděli, že to bude jízda. Kiwi’s jsou otevření, komunikativní, rádi vtipkují a užívají si hodně volné večery po práci a víkendy.“

 

Kolik jich bylo?

Možná tento vstup nebude zábavným čtením, ale rozhodně potřebným. Kdo konkrétně z českého štábu se na veleúspěšném filmu podílel? Vezmeme to jmenovitě. Ale pozor, je jich jako blech.

Radek Hanák, Ondřej Lipenský, Nora Sopková, Lucie Kuprová, Linda Kvasničková, Václav Mottl, Pavel Voráček, Karel Kubiš, Claudia Vaseková, Markéta Tom, Jakub Kyral, Vojta Ludvík, Markéta Randáková, Jan Adler, David Máj, Petr Stuna, Ondřej Kos, Roman Iljovský, Jan Ciboch, Jan Arnošt, Radek Bruna, Michaela Dvorská, Martin David, Josef Jelínek, Miroslav Lhotka, Jaroslav Peterka, Ivo Zubatý, Martin Mottl, Alojz Vyšlan, John Soukup, Martin Svojger, Petr Forejt, Andrej Kostic, Pavel Hatrmann, Zdeněk Stadtherr, Pavel Hartmann, Martina Götthansová, Adam Dvorščík, Zuzana Drdácká, Michaela Šalamounová, Jan Ast, Mirek Lhotka, Ivoš Zubatý, Tomáš Peteráč, Ondřej Moravec, Šárka Mikesková, Klára Pavlicová, Marie Švecová, Antonín Hausknecht, Tomáš Tobola, Marek Šimberský, Pavel Krátký, Petr Hynek, Jan Blahák, Matouš Brichcín, Jaroslav Pšenička, David Bílek, Hana Dvorská, Jan Vosmík, Jiří Horký, Tomáš Zámečník, Ivan Mareš, Petr Sekanina, Roman Ihnatola, Karel Vokoun, Pavel Vokoun, Láďa Vacík, Aleš Putík, Šimon Pácal, Robert Lahoda, Viktor Červenka, Miloš Kulhavý, Pavel Hulínko, Václav Pácal, Ladislav Lahoda, Roman Illovský, Tomáš Homolka, Markéta Bočková, Eva Nietschová, Marie Strnadová, Alice “Rusalka“ Linhartová, Martina Smutná, Stanislav Callas, Ondřej Chmel, Libor Datel, Jan Palcr, Viktor Červenka, Lukáš Doseděl, Pavel Hartman, Martin Švandrlík, Zdeněk Datel, Tomáš Rývora, Petr Kulvejt, Filip Stiebitz, Pavel Kmoch, Martin Oktábec, Martina Frimelová, Claudia Vašeková, Petr Jelínek, Andrea Miltnerová, Jan Prokeš, Jiří Málek, Adam Vejvoda, Marek Havel, Milan Chadima, Petr Braun, Štěpán Malík, Štěpán Svoboda, Radim Grzybek, Daniel Tučník, David Měštecký, Viktor Horák, Aleš Bělak, Vladimír Kesl, Ivo Kofránek, Iva Homoláčová, Karel Kubiš, Ivo Repčík, Tomáš Červenka, Ondřej Jirsa, Marek Müller, Martin Hubáček, Daniel Kutaj, Marek Muhlstein, Jan Houdek, Jakub Smetana, Martin Sixta, Jan Matějka, Eduard Blesk, Jiří Jindříšek, Jiří Hroz, Jiří Arnstein, Martin Rek, Filip Zangi, Jiří Zelenka, Jiří Trier, Ladislav Zobina, Jan Foltýn, Petr Mach, Michal Javůrek, Petr Šatochin, David Vacek, Kateřina Polanská, Šárka Mikešková, Aleš Bělak, Marek Knittl, Vendy Vosátková, Tereza Hrzánová, Michal Chára, Petr Mach, Naďa Chrástová, Jana Žiláková, Martin Schmarc, Jiřina Špilajová, Hana Sudová, Romana Martínková, Irena Kárníková, Filip Roztočil, Marcel Ryšánek, Tereza Chuchvalcová, David Fryš, Aleš Jetmar, Vladimír Běhálek, Martin Kulhánek, Karel Brosinger, Miloš Brosinger, Marek Boček, Jiří Havlíček, Věra Homoláčová, Libor Michálek, Aleš Kuch, Karel Šobr, Alexander Kozák, František Charvát, Petr Blahovec, Milan Lála, Jitka Zelenková, Radek Šimek, Jiří Väter, Věra Matoušová, Kamila Konečná, Monika Burešová, Kateřina Černá, Veronika Hladíková, Kateřina Šoptenková, Leoš Vojtíšek, Marcela Havrlíková, Soňa Jakl, Jitka Fleischhansová, Kristýna Poliček, Hana Konečná, Vanda Nováková, Lucie Strnadová, Lenka Antl Kubálková, Petra Nováková, Michal Kucharcyzk, Pavel Rogl, Tomáš Karl, Michal Gajdorus, Tomáš Žižka, Radek Holub, Dan Muravjev, Ondřej Rádr, Kristýna Hanušová, Anna Drobná, Jakub Vlček, Michal Žák, Jan Dvořák, Karel Fairaisl, Martin Maryška, Ondřej Kudrna, Daniel Vagenknecht, Martin Sova, Filip Ostrý, Veronika Neubauerová, František Petrák, Karel Dvořák, Martin Sobek, František Rezek, Zuzana Přibylová, Bohumil Maceček, Adéla Kroupová, Olda Knotek, Petr Donát, Lukáš Rezek, Luka Belak, Jana McDonald, Barbora Roubová, Tomáš Munzperger, David Strangmüller, Daniel Němec, Martin Švojger, Matěj Němec, Jakub Nierostek, Jarda Peterka, Dan Koudela, Vojtěch Záruba, Jan Ebr.

 

Končí to u Králíka?

Je to pověstných pět minut slávy Ústeckého kraje ve filmové branži? Ani náhodou. Filmaři začínají krásu opomíjeného Ústecka objevovat čím dál častěji. Novinka Ondřeje Trojana Bourák, natáčená na Šluknovsku, se 11. června dostala do kin, další natáčení probíhají. Ústecký kraj chystá pro filmaře dotační podporu pro audiovizuální tvorby.

„V rozpočtu máme připravený minimálně milion korun na podporu audiovizuální tvorby v Ústeckém kraji. Je to malá pobídka filmařům, kteří se k nám rádi vracejí i díky skvělé práci filmové kanceláře. Ta jim pomáhá vytipovat ty nejvhodnější lokality, anebo třeba vyjednávat s místními samosprávami a úřady. Dotace podpoří vznik nových filmů, a peníze pak štáb zase utratí u nás, u místních dodavatelů,“ vysvětluje náměstek pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeněk Matouš.

 

Co se právě točí na Ústecku?

Kam motýli nelétají je název připravovaného celovečerního filmu podle původního scénáře Romana Němce v dramaturgii Martina Bezoušky. Tématem i prostředím ojedinělý příběh začíná v poklidném městě Kadani. Když se však hlavní hrdinové nedopatřením ocitnou uvězněni v neznámém, tajuplném, ale i zákeřném prostředí rozsáhlého jeskynního systému, příběh rychle nabírá na dramatičnosti…

O čem to bude? Daniel je divnej týpek, který žije odevzdaně svému osudu s věčně rozhádanými rodiči. Od lidí si drží odstup, nemá žádné přátele, nikdo mu nerozumí, je jinej. Bude mu devatenáct a to poslední, čím by teď chtěl trávit svůj čas, je příprava na blížící se maturitu. Adam je jeho třídní učitel. Je to gay, žije ve svazku se svým mladším partnerem Davidem a svoje přísně střežené soukromí nechává zamknuté za dveřmi jejich bytu. Daniel a Adam zkrátka žijí každý ve své bublině. Až do chvíle, kdy se spolu ocitnou v ohrožení života. Ztraceni ve tmě, odstřiženi od zbytku světa, hledají společně cestu ven. Jak daleko budou ochotni zajít? V hlavní roli uvidíte Daniela Krejčíka (na snímku), kterého veřejnost dosud zná spíše jako partnera Martina Stropnického.

 

V Kadani pokračuje natáčení celovečerního filmu režiséra Romana Němce Kam motýli nelétají, v červnu se rozběhlo natáčení seriálu České televize v Českém Švýcarsku a koncem léta začal točit nový snímek režisér Dan Svátek. Další dva filmy jsou rozjednané na podzim. Pro zahraniční produkce proběhlo v jarních měsících vytipování lokací například v Ústí nad Labem, Děčíně, Českém Švýcarsku a Krušných horách. Ústecko jako nejhorší kraj republiky? Bejvávalo. Brzy budou všichni obyvatelům Ústecka jejich filmovou VIP adresu závidět.

Vložil: Kamil Fára