Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vezmi svou pokojovou rostlinu na procházku. Ne, nezbláznili jsme se, to se fakt děje, pokojovky mají i svůj den a v Žatci…

23.07.2020
Vezmi svou pokojovou rostlinu na procházku. Ne, nezbláznili jsme se, to se fakt děje, pokojovky mají i svůj den a v Žatci…

Foto: greenobsessions.com

Popisek: Kdy má vaše pokojovka vyrazit na špacír? V pondělí 27. července. Tak na to nezapomeňte

Žatecký spolek A dál? pořádá v neděli bazar pokojových rostlin. Co k tomu potřebujete? Jen svou pokojovou rostlinu, kterou si donesete a můžete směnit za novou. Nebo ji můžete na bazar jen donést a darovat tak někomu dalšímu. Případně si nemusíte donést žádnou, ale jednu získat. Jak se vypravíte do bazaru, je zcela na vás.

Akce bude probíhat v Žatci v neděli 26. července od 14 hodin ve dvoře spolku A dál? na adrese Politických vězňů 942. Proč ve dvoře? Mohou za to zpřísněné podmínky kvůli koronaviru. Vstup zdarma, rostliny se nebudou prodávat, ale pouze vyměňovat. Jen tak, pro radost. „Máte doma květinu, kterou již nepotřebujete, nebo na ni nemáte místo? Neostýchejte se dorazit a rostlinky nabídnout k výměně. Je to šetrné k vaší peněžence i životnímu prostředí!“ nabádá za pořadatele Monika Merdová.

 

„Krásný červenec všem! Jedem v prázdninovém módu a bedlivě sledujeme každý den naše výpěstky! Vybíráme ty, co pošleme dál a také ty, které si necháme na kokedamy,“ píše spolek A dál?

Koketní dáma? Ale vůbec ne, kokedama

Součástí akce bude také dílna na výrobu takzvané kokedamy. To je japonský způsob pěstování rostlin v interiéru i exteriéru. „Jde o speciální japonský způsob pěstování pokojových rostlin. Květina roste v mechové kouli zavěšené v prostoru. Všechny pomůcky a speciální přísady zajistíme, a proto za účast na dílně budeme vybírat stokorunu. Kdo si chce kokedamu vyrobit, ať přijde v 14:30 nebo v 15:30.” vysvětluje Eva Pettrichová ze spolku A dál?. Na akci si můžete donést rostlinu, z které chcete udělat kokedamu. Dobré jsou rostliny s dlouhými kořínky, kterým taková forma pěstění vyhovuje.

 

Kokedama dosud mechem neobrostlá, foto spolek A dál?

 

Spolek A dál? působí v Žatci od roku 2017 a tvoří ho kolektiv mladých aktivistů, kteří se snaží zlepšit nakládání s veřejným prostorem, informovanost o dění ve městě a také zapojit obyvatele do rozvoje města.

A dál? je otázka, která nikdy nekončí a míří k nekonečnému cíli. A dál? je nekonečná otázka, jejíž cíl už známe - pomoct Žatci zářit

A dál? pořádá architektonické procházky či veřejné debaty o aktuálním dění, zasloužil se o vypsání architektonické soutěže na prostranství před Zlatým chmelem v podměstí nebo o vytvoření pocitové mapy města.

 

Na procházku

Spolek A dál? zelený bazar pořádá jako hold ´Take your houseplant for a walk day´ neboli Mezinárodnímu dni procházky s pokojovými rostlinami. Co to je? S akcí přišli Thomas a Ruth Royovi z USA, kteří na webu Wellcat.com stanovili 80 bizarních a vtipných mezinárodních dní. Mezi jedním z nich je právě Mezinárodní den procházky s pokojovou rostlinou, který připadá na 27. července. A důvod takové procházky?

 

A tady vzali pro jistotu všechny pokojovky, aby se nějaká necítila opomenutá. Bylo ale třeba vzít vozík... Foto Youtube / repro

Všechen stud stranou, v pondělí 27. července je právě ten den, kdy psa na vodítku vyměníte za svou pokojovou rostlinu. Parkem na procházce s květináčem v ruce? No přeci zcela na pohodu. Podle Royových tak zlepšíte péči o rostliny, které přeci vnímají změnu, je to pro ně něco na způsob wellness dovolené, kdy rostliny mohou vnímat slunce i z jiných perspektiv, než jen z parapetu ve vašem bytě. Procházka, jak tvrdí Royovi, vás s pokojovou rostlinou spojí, pochopíte se navzájem, vytvoříte mezi sebou větší pouto. No, nebo také ne, ale užijete si nějakou tu srandu. Potkat pár přátel, kterak klábosí v parku a místo psa na vodítku mají v náručí květináč? Mohly by z toho být pěkné vzpomínky. A pokud u toho vzniknou i pěkné fotky, můžete je sdílet na sociálních sítích. Nezapomeňte připojit hashtag #TakeYourHouseplantProAWalkDay.

Co nás čeká za další svátky?

V srpnu se můžeme těšit na svátek Den dávání cuket na verandy sousedů, který proběhne 8. srpna. Hned 18. srpna nás čeká Den špatné poezie. 9. září nás čeká Den podivínů. Každý kolem sebe máme nějaké podivíny. A je na čase jim poděkovat, že nám připomínají, že my jsme ti normální. Tak den podivínů avizují na webu Royovi. Obzvláště v České republice by se pak mohl ujmout Mezinárodní den frustrovaného řvaní, který spadá na 12. října. Ten slavíme mnozí celoročně, zdá se.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace