Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo pláže fičák s Indiana Jonesem. Archeologové se odhodlali vydat svá tajemství, můžete být u toho… pokud budete rychlí

12.07.2020
Místo pláže fičák s Indiana Jonesem. Archeologové se odhodlali vydat svá tajemství, můžete být u toho… pokud budete rychlí

Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Popisek: Zájemci o archeologické prohlídky si projdou i slavnou horu Říp

Archeologové pod záštitou Akademie věd ČR rozjeli první ročník akce Archeologické léto. Očekávají, že letošní dovolené budou lidé trávit kvůli koronaviru více doma. A zvýšená nabídka zajímavých akcí je naláká, aby vyrazili objevovat krásy a tajemství naší země. Stejná akce se rozjela i v Ústeckém kraji, kam archeologové zvou k objevování sedmi lokací.

„V České republice je více než třicet tisíc archeologických lokalit. Na mnoha z nich je stále co k vidění, aniž by se muselo kopat do země. Nezasvěcený laik pravěké nebo raně středověké relikty snadno přehlédne, ale se zkušeným průvodcem lze snadno objevovat památky, staré stovky i tisíce let,“ uvedl pro Novinky ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Jan Mařík. A pozadu nezůstala ani spoluorganizátorka akce Zdenka Kosarová. „Mnoho lidí zůstane v tomto roce v České republice, proto jsme jim chtěli nabídnout různé lokality, které se neobjevují tak často v nabídkách turistických center,“ řekla pro Českou televizi.

 

Archeologové připravili přes 250 komentovaných prohlídek po celé České republice, na snímku prohlídka mohylníku v Plavu na Českobudějovicku. Foto Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Hledači pokladů

Každou z lokalit můžete navštívit s výkladem nejpovolanějších průvodců, tedy archeologů příslušných krajských pracovišť. „Návštěvníci budou mít příležitost nahlédnout pod ruce archeologů a zároveň uvidí, jak jsou archeologické památky zranitelné a jak je často snadné způsobit nevratné škody na kulturním dědictví,“ řekl pro Novinky Mařík. Velkou nesnáz totiž archeologii způsobují hledači pokladů, kteří jsou s to s vidinou nalezení starých mincí poničit vzácné doklady historie, které jsou z jejich pohledu bezcenné.

 

A kam se můžete vydat na území Ústeckého kraje?


Chlumec - Horka

Raně středověké hradiště s celnicí, doložené archeologickým výzkumem, leží na dálkové cestě do Saska. Část této cesty je nazývána právě Chlumecká stezka. V okolí Chlumce proběhly hned dvě, pro naše dějiny velmi důležité, bitvy – 1126 a 1813. Druhou bitvu připomíná několik monumentálních pomníků v okolí. Na vrcholu kopce Horka stojí unikátní trojboká kaple Nejsvětější trojice ze 17. století. Prohlídku vede Eliška Wiesnerová a trvá 1 hodinu 30 minut. Náročnost je středně obtížná (nezpevněné lesní nebo polní cesty, zvlněný terén).

Termíny: 23. 7., 30. 7., 6. 8., 13. 8.

Hrádek - Tříkřížový vrch

Jedna z nejznámějších archeologických lokalit v Čechách, zejména díky dodnes dochovaným obrovským valům a příkopům. Z akropole se nabízí krásný výhled do roviny Lovosicka, Litoměřicka a Roudnicka i na opačnou stranu, počátek labského zářezu do masivu Českého středohoří, který je znám jako tzv. Porta Bohemica. Prohlídku vede Martin Trefný a trvá 1 hodinu 30 minut. Náročnost je středně obtížná (nezpevněné lesní nebo polní cesty, zvlněný terén). Možnost zaparkovat je v přilehlé obci Kamýk.

Termíny: 22. 7., 4. 8., 11. 8.


Letecký snímek Tříkřížového vrchu a Hrádku od jihovýchodu, foto Archeologický atlas ČR

Archeoskanzen Březno u Loun

Archeoskanzen Březno vznikl jako výsledek systematického archeologického průzkumu, který probíhal od 50. do 90. let, a následujících archeologických experimentů, které na této lokalitě probíhají od 70. let 20. století do současnosti. Prohlídku vedou K. Klinecká, D. Stolz, K. Krejčová a L. Peclinovský, prohlídka trvá 1 hodinu. Náročnost je středně obtížná (nezpevněné lesní nebo polní cesty, zvlněný terén). 

Termíny: 30. 6. - 30. 8. úterý - neděle

Postoloprty

Bývalý klášter Porta Apostolorum. Porta Apostolorum (česky Brána apoštolů) byl benediktinský klášter v Postoloprtech, který vznikl před rokem 1119 a zanikl v roce 1420. Prohlídku vede Lenka Čtvrtníčková a trvá 30 minut. Náročnost bezbariérová (zpevněné cesty, minimální převýšení).

Termíny: 21. 7., 4. 8., 18. 8.

Říp

Říp není jen místem s proslulou raně středověkou rotundou sv. Jiří. Jde rovněž o významnou prehistorickou lokalitu, osídlenou již od pozdní doby kamenné. Nachází se zároveň v pomyslném středu území, které představuje jeden z nejhustěji osídlených regionů Čech během prakticky všech pravěkých období. Prohlídku vede Martin Trefný a trvá 1 hodinu. Náročnost je bezbariérová (zpevněné cesty, minimální převýšení).

Termíny: 15. 7., 29. 7.

Státní zámek Duchcov: výstava Okouzleni antikou

Vydejte se s námi na cestu za poznáním antického světa. Objevíte svět antických památek, seznámíte se s bohy a hrdiny antických bájí. Z barokní zahrady duchcovského zámku zavítáte přímo do země Vulkána a působivých krajin, které ovlivnily evropskou civilizaci a kulturu. Prohlídku vedou Lenka Vacinová a Eva Lukášová, trvá 1 hodinu. Náročnost je bezbariérová (zpevněné cesty, minimální převýšení).

Termíny: 15. 7., 22. 7.

 

Celorepublikové objevování

Akce Archeologické léto se odehrává vedle Ústeckého kraje také v ostatních krajích po celé republice. V nabídce je nyní přes 250 možností, kam se můžete podívat a nechat se od odborníka přesvědčit, že historie naší země skutečně není bezvýznamná, ale monumentální. „Největší zájem je o známější lokality, jako Libice nad Cidlinou nebo Dolní Věstonice,“ zmínil pro Deník mluvčí Archeologického ústavu Jaroslav Řídký.

 

Kromě archeologických lokalit s různými pozůstatky starého osídlení mohou zájemci absolvovat i komentované prohlídky v Archeologickém skanzenu nedaleko Března u Loun v Ústeckém kraji, který se nachází v místech významného archeologického výzkumu z 50. až 70. let minulého století. Foto Archeologický atlas ČR

„Účelem je přivést zájemce na zajímavé lokality a poučit je o práci archeologa. Například jim přiblížit, jak se odebírají vzorky z výzkumů, proč se něco interpretuje nějakým způsobem, co nového se zjistilo a podobně,“ dodal Řídký. Projít si nabídku všech prohlídek můžete ZDE. Na stejné adrese je také potřeba učinit rezervaci. Vedle rezervace je pak nutné uvést své telefonní číslo, kam vám následně přijde potvrzení.

Nechce se vám trajdat?

Pokud se vám nechce prošoupávat podrážky, nebo máte radši vzdělávání hezky v klidu vlastního domova, nemusíte zoufat. Akademie věd myslela i na vás a připravila Archeologický atlas České republiky, který můžete navštívit online. Kniha autorského kolektivu pod vedením Vladimíra Salače z Archeologického ústavu AV ČR v Praze shrnuje polohy 450 hradišť v české kotlině od počátků eneolitu (pozdní doby kamenné) v 5. tisíciletí před naším letopočtem až po 12. století našeho letopočtu. Svým rozsahem tak vznikla práce, která nemá na evropském kontinentu obdoby. Ponořit se do virtuálních prohlídek můžete ZDE.

Vložil: Kamil Fára