Zas nějaká podělaná hysterka, zaznělo, než si sedl k hlášení. Komentář Štěpána Chába
komentář
11.07.2020
Foto: PČR
Popisek: Policie jako jeden ze základních kamenů naší společnosti
Derek Chauvin, policista, který klečel černochovi Georgovi Floydovi na krku, a tím se stal přízrakem, hrozbou, heslem pro tuto dobu. Chauvin zabil z nedbalosti černocha Floyda. Policisté jsou tedy svině a měli bychom je zrušit, napadat, zpochybňovat jejich úlohu ve společnosti. A začalo to, co dělá Ameriku Amerikou. Rozvířila se v občanské nespokojenosti. Výborně, pořád to tam funguje. A přelévá se to i k nám.
Jako příklad si vezmu myšlenku magazínu A2larm, kde zní ozvěna amerických nepokojů. Stačí titulky: ‘„Ležíme na něm, je to cikán jako hovado,“ zaznělo, než muž zemřel‘. Moc hezký titulek. Další: ‘Matematici vyzývají k bojkotu spolupráce s policií‘, výstavní kousek, který už natvrdo vyzývá k tomu, abychom policii brali jako hrozbu, jako něco, co je proti nám. Také mě občas krkají vlastní bílé krvinky, ale radši taktně mlčím.
Pochyby o policii
V americkém Seattlu vznikla oblast, okupovaná anarchisty a demonstranty, kam neměla policie právo vstoupit. Posvětila to tamní starostka za Demokratickou stranu. Policisté tedy do oblasti nevstupovali. Oblast takto fungovala necelé dva týdny. Během nich docházelo ke krádežím, rabování, napadání, znásilňování a byli zabiti tři lidé. Vše pod rouškou noci, přes den byla oblast výhní myšlenek, pouličního umění a oslavou krásné lidské duše. Podobná myšlenka, směřující k bezpolicejní společnosti, se ovšem uhnízdila v hlavách lidem, kteří nejsou spokojeni se současným systémem. Myšlenka – policie je ta zlá a špatná.
Je policie zlá a špatná? A jsou lidé, jako celek, zlí a špatní? Derek Chauvin jako policista selhal, je kvůli němu policie špatná a zlá? Josef Mengele jako člověk selhal, je kvůli němu lidstvo špatné a zlé? Naprosto jednoduchá logika, kterou když začneme přifukovat slovy jako rasismus, začneme zpochybňovat samu podstatu existence policie. Případně hodnotu lidstva jako takového. Žil a konal Mengele, jsme tedy odsouzeníhodní. To je přeci čirá demagogie.
Kontrolovat kontrolujícího
Samozřejmě, že jsou mezi policisty hovada, hodná toho označení. Ale taková hovada jsou všude. Je třeba mít nastavený systém tak, aby se hovadské chování eliminovalo. A jsem přesvědčen, že tak je systém u nás, a ostatně i v USA, nastavený. Přesto se sem tam nějaké hovado objeví, způsobí skandál. Na emocích postavená politika nebo aktivismus pak má náboje pro odstřelování celku. Chauvinovi hrozí v USA exemplární trest odnětí svobody až na 40 let. Stejná absurdita, jako zabití jeho oběti. Absurdita postavená na emocemi založených protestech, které opomíjejí fakta. Už se příliš nejedná o spravednost, ale o buranské vyřizování si účtů, kdy je na jedné straně křehký systém postavený na demokracii, na druhé straně pak nátlaková skupina, která chce a nic jí za to prakticky nehrozí.
Role policie u nás doma
Před deseti lety mi volala má paní se strachem v hlase a říká – někdo se dobývá k nám domů, držím dveře, řvu na něj, ale pořád tahá za kliku a snaží se dostat dovnitř. Bylo deset večer, tma, bydleli jsme na samotě. Volej policajty, povídám, jedu domů. S nervy na špagátu, kterého že gaunera budu muset přeprat, jsem vyrazil. Před domem jsem objevil policisty. Tvářili se vážně.
Přeprali jste ho, kde je, co se stalo, vypálil jsem na ně. Všechno v pořádku, odpověděli, naskočili do auta a byli pryč. Uháním za svou paní. Seděla v kuchyni, rudá až za ušima. Ač byl dům plný doličných předmětů, nikde stopa po tuhém boji o holou existenci. Co se dělo, ptám se, zahnali ho? Nezahnali, žádný tady nebyl, přiznala má paní a zrudla ještě víc, prala jsem se s terčem. Děti si totiž před spaním pověsily zvenku na kliku terč na šipky a házely. Když je pak má paní uspala, šla ven a vidí, že je klika dole, asi blbě zavřeno, tak se jala je dovřít. Jenže klika šla hned dolů, vzdorovala. Pak zase. Všude tma a člověka prostě nenapadne, že se pere s terčem na šipky, a hned za dveřmi vidí mezinárodní spiknutí lupičského charakteru. Ale mohl tam být gauner, já se tak mohl stát rodičem polovičních sirotků. A co hlásil do vysílačky policista, když od nás odjížděl? Jistě něco ve smyslu – zase nějaká podělaná hysterka a já o tom musím sepsat hlášení na celou stránku. Jasně, mou paní policista při zákroku nezardousil. Ale ono to bude i tím, že to většinou skutečně nedělají. Jen se to sem tam stane (však předmětem jejich práce je přeci jenom boj s kriminálitou) a pak mají aktivisté nabito. Před osmi lety někoho policista zabil, ergo, policisté jsou vrazi. Opravdu?
Dodatek myšlenky – policie je zlá a špatná, protože nás svou existencí a sem tam i činností nutí nebýt zlými a špatnými. Opravdu je zlá a špatná?
A stejně je celá tahle šaškárna jen pro to, aby se příštím prezidentem USA nestal Trump. Nic jiného za tím není. Žádná starost o svobodu, žádný boj proti rasismu, žádná revoluce, žádná beztřídní společnost. Jde jen o konkurz na šéfa Bílého domu. Až v takhle cynické době žijeme.

Vložil: Štěpán Cháb