Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zas nějaká podělaná hysterka, zaznělo, než si sedl k hlášení. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.07.2020
Zas nějaká podělaná hysterka, zaznělo, než si sedl k hlášení. Komentář Štěpána Chába

Foto: PČR

Popisek: Policie jako jeden ze základních kamenů naší společnosti

Derek Chauvin, policista, který klečel černochovi Georgovi Floydovi na krku, a tím se stal přízrakem, hrozbou, heslem pro tuto dobu. Chauvin zabil z nedbalosti černocha Floyda. Policisté jsou tedy svině a měli bychom je zrušit, napadat, zpochybňovat jejich úlohu ve společnosti. A začalo to, co dělá Ameriku Amerikou. Rozvířila se v občanské nespokojenosti. Výborně, pořád to tam funguje. A přelévá se to i k nám.

Jako příklad si vezmu myšlenku magazínu A2larm, kde zní ozvěna amerických nepokojů. Stačí titulky: ‘„Ležíme na něm, je to cikán jako hovado,“ zaznělo, než muž zemřel‘. Moc hezký titulek. Další: ‘Matematici vyzývají k bojkotu spolupráce s policií‘, výstavní kousek, který už natvrdo vyzývá k tomu, abychom policii brali jako hrozbu, jako něco, co je proti nám. Také mě občas krkají vlastní bílé krvinky, ale radši taktně mlčím.

Pochyby o policii

V americkém Seattlu vznikla oblast, okupovaná anarchisty a demonstranty, kam neměla policie právo vstoupit. Posvětila to tamní starostka za Demokratickou stranu. Policisté tedy do oblasti nevstupovali. Oblast takto fungovala necelé dva týdny. Během nich docházelo ke krádežím, rabování, napadání, znásilňování a byli zabiti tři lidé. Vše pod rouškou noci, přes den byla oblast výhní myšlenek, pouličního umění a oslavou krásné lidské duše. Podobná myšlenka, směřující k bezpolicejní společnosti, se ovšem uhnízdila v hlavách lidem, kteří nejsou spokojeni se současným systémem. Myšlenka – policie je ta zlá a špatná.

Je policie zlá a špatná? A jsou lidé, jako celek, zlí a špatní? Derek Chauvin jako policista selhal, je kvůli němu policie špatná a zlá? Josef Mengele jako člověk selhal, je kvůli němu lidstvo špatné a zlé? Naprosto jednoduchá logika, kterou když začneme přifukovat slovy jako rasismus, začneme zpochybňovat samu podstatu existence policie. Případně hodnotu lidstva jako takového. Žil a konal Mengele, jsme tedy odsouzeníhodní. To je přeci čirá demagogie.

Kontrolovat kontrolujícího

Samozřejmě, že jsou mezi policisty hovada, hodná toho označení. Ale taková hovada jsou všude. Je třeba mít nastavený systém tak, aby se hovadské chování eliminovalo. A jsem přesvědčen, že tak je systém u nás, a ostatně i v USA, nastavený. Přesto se sem tam nějaké hovado objeví, způsobí skandál. Na emocích postavená politika nebo aktivismus pak má náboje pro odstřelování celku. Chauvinovi hrozí v USA exemplární trest odnětí svobody až na 40 let. Stejná absurdita, jako zabití jeho oběti. Absurdita postavená na emocemi založených protestech, které opomíjejí fakta. Už se příliš nejedná o spravednost, ale o buranské vyřizování si účtů, kdy je na jedné straně křehký systém postavený na demokracii, na druhé straně pak nátlaková skupina, která chce a nic jí za to prakticky nehrozí.

Role policie u nás doma

Před deseti lety mi volala má paní se strachem v hlase a říká – někdo se dobývá k nám domů, držím dveře, řvu na něj, ale pořád tahá za kliku a snaží se dostat dovnitř. Bylo deset večer, tma, bydleli jsme na samotě. Volej policajty, povídám, jedu domů. S nervy na špagátu, kterého že gaunera budu muset přeprat, jsem vyrazil. Před domem jsem objevil policisty. Tvářili se vážně.

Přeprali jste ho, kde je, co se stalo, vypálil jsem na ně. Všechno v pořádku, odpověděli, naskočili do auta a byli pryč. Uháním za svou paní. Seděla v kuchyni, rudá až za ušima. Ač byl dům plný doličných předmětů, nikde stopa po tuhém boji o holou existenci. Co se dělo, ptám se, zahnali ho? Nezahnali, žádný tady nebyl, přiznala má paní a zrudla ještě víc, prala jsem se s terčem. Děti si totiž před spaním pověsily zvenku na kliku terč na šipky a házely. Když je pak má paní uspala, šla ven a vidí, že je klika dole, asi blbě zavřeno, tak se jala je dovřít. Jenže klika šla hned dolů, vzdorovala. Pak zase. Všude tma a člověka prostě nenapadne, že se pere s terčem na šipky, a hned za dveřmi vidí mezinárodní spiknutí lupičského charakteru. Ale mohl tam být gauner, já se tak mohl stát rodičem polovičních sirotků. A co hlásil do vysílačky policista, když od nás odjížděl? Jistě něco ve smyslu – zase nějaká podělaná hysterka a já o tom musím sepsat hlášení na celou stránku. Jasně, mou paní policista při zákroku nezardousil. Ale ono to bude i tím, že to většinou skutečně nedělají. Jen se to sem tam stane (však předmětem jejich práce je přeci jenom boj s kriminálitou) a pak mají aktivisté nabito. Před osmi lety někoho policista zabil, ergo, policisté jsou vrazi. Opravdu?

Dodatek myšlenky – policie je zlá a špatná, protože nás svou existencí a sem tam i činností nutí nebýt zlými a špatnými. Opravdu je zlá a špatná?

A stejně je celá tahle šaškárna jen pro to, aby se příštím prezidentem USA nestal Trump. Nic jiného za tím není. Žádná starost o svobodu, žádný boj proti rasismu, žádná revoluce, žádná beztřídní společnost. Jde jen o konkurz na šéfa Bílého domu. Až v takhle cynické době žijeme.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb