Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva roky pro prznitele dětí a k tomu diagnóza a ústavní léčba. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.06.2020
Dva roky pro prznitele dětí a k tomu diagnóza a ústavní léčba. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Ilustrační obrázek

Máme my to ale justici. Před nedávnem vyfasoval mladý otec od rodiny, který chodil do práce, svou prací rodinu živil a k tomu splácel bydlení, 6 let v kriminálu za pěstování 28 kytek konopí. Svou činností nikoho neohrožoval. Jen si chtěl občas zahulit a mít svoji zásobu. Z Německa uprchlý a nepřijatý azylant Abdallah Ibrahim Diallo naopak ohrožoval. Loni uprchl z Německa, kde mu neuznali azyl a hned za hranicemi, na Litoměřicku, se šel zeptat kolemjdoucí šestnáctileté puberťačky na cestu. A ptal se tak, že jí začal olizoval nejdříve ústa, poté ňadra a pak z ní serval šaty a znásilnil ji,následně jí ukradl telefon. Tak tento neškodný junák dostal 2 roky s tím, že se bude ještě léčit z údajné schizofrenie.

Kde je to faktické ohrožení společnosti? Znásilněná dívka, předpokládám, z traumatizujícího údivu nevyjde nikdy. Sazba pro znásilnění je od dvou do deseti let. Proč Abdullah dostal tu na spodní hranici? Jaké byly polehčující okolnosti? Neznásilnil náhodou dítě pod hranicí zletilosti? Neměly by tady platit mnohem vyšší tresty? Vždyť jen člověk, který by se podíval na video s tímto przněním dítěte, by dostal dva roky natvrdo. Jak to, že vykonavatel takového zločinu dostane ten nejnižší možný trest a navrch s přílepkem zvýšené péče psychiatrie?

„Je záhodno, aby byl nejprve zaléčen a až poté nastoupil do výkonu trestu. V současné době je totiž nebezpečný pro sebe i své okolí,“ uvedla státní zástupkyně Věra Šípalová. No jistě, to předvedl už loni na Litoměřicku. Ano, soudkyně dostala do spisu jeden psychiatrický posudek. A mohla se jím řídit. První posudek tvrdil, že Abdullah je schizoidní a nenesl za své konání odpovědnost. Soudkyně si nechala udělat další posudek. V něm odborníci z Bohnic byli toho názoru, že Diallo měl povědomí, že to, co dělal, je špatné, ale potvrdili, že má schizofrenii. A díky tomu mohla soudkyně napařit Abdullahovi alespoň ty dva roky a povinnou psychiatrickou léčebnu.

Česká justice

A tak jsme u české justice. Ztratí už definitivně lidé důvěru v české soudy? Máme srovnání se zahraničím, kde tradičně padaly stejně úsměvné rozsudky. A my jsme se divili, co to tam soudí za šlendrián. Jsou soudy na západě ve vleku politiky? Protože zločiny, které na západě imigranti spáchali, byly takřka odměňované. Něco jsi udělal? No, tak tady máš podmínku a šup, utíkej, jsi svobodný. Kdyby podobný čin spáchal domorodec, z vězení se nevyhrabe. A to nutně znevěrohodňuje právě soudy. Mysleli jsme, že naše jsou jiné? Rozsudek nad Abdullahem nás z toho vyléčil několika větami a velmi rychle. Nebo ne?

Soud ulice

A má se soud ohlížet na současný vztek, který se rozlil ve společnosti? Drtivá většina lidí je kvůli rozsudku skutečně na nohou. Má udělit exemplární trest na horní hranici? Ne, má soudit podle práva. A to má rozhodně vzít v patrnost, že byl na území republiky nelegálně, že, jak vyplynulo, byl recidivistou a že, to je podstatné, doživotně ublížil mladé dívce pod hranicí zletilosti. Dušan Dvořák, odborník na léčebné účinky technického konopí dostal od soudu tři roky natvrdo. Za nic. Naprosto za nic. Člověk, který ublížil fyzicky i psychicky (nevratně) dívce, dostane dva roky all inklusive i s pobytem na psychiatrii. Jenže ten all inklusive může být pro Abdullaha trochu problematický. Odsedí si dva roky, na poměry málo, jasně, ale pak ho čeká výlet do Bohnic, kde si může posedět mnohem déle. Ovšem ano, když srovnáme rozsudky za konopí a Abdullahovo znásilnění, něco tam prostě smrdí.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace